Tədqiqatın məqsədi – dünya təsərrüfatı müstəvisində respublikada turizmin rekreasiyası potensialından və mövcud infrastrukturlarından səmərəli istifadə etmək istiqamətlərini əsaslandırmaq, milli xüsusiyyətləri nəzərə almaqla onun inkişafının təşkilati-iqtisadi mexanizminin təkmilləşdirilməsinə dair elmi cəhətdən əsaslandırılmış təklif və tövsiyələr hazırlamaqdan ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – işdə təhlil, müqayisə, qruplaşdırma və analogiya metodlarından istifadə olunur. Tədqiqatda müəllif tərəfindən turizm fəaliyyətinin təşkili xüsusiyyətləri şərh edilməsi üçün istifadə olunan statistik göstəricilər sistemi və onların formalaşma mənbələri müqayisə edilərək dəqiqləşdirilmişdir. Eyni zamanda turizm fəaliyyətinin formalaşmasında və stimullaşdırılmasında statistik göstəricilər təhlil edilərək sistemləşdirilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, əldə edilmiş nəticələr və irəli sürülən təkliflər Azərbaycanda və onun regionlarında davamlı sosial-iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsi, əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi, ölkədə məşğulluğun artması ilə bağlı tədbirlərin həyat keçirilməsində istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri – turizm fəaliyyətinin beynəlxalq mobilliyini əks etdirən statistik göstəricilər və onların formalaşma mənbələri, o cümlədən Azərbaycanda turizm axınını müəyyən etmək üçün istifadə edilən göstəricilərin istiqaməti müəyyən edilmişdir, bunun əsasında turizm fəaliyyətinin formalaşması, təşkili və stimullaşdırılması təhlil edilib, qiymətləndirilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – turizm fəaliyyətinin dünya təcrübəsinə əsaslanaraq bütövlükdə cəmiyyətin müsbət meyilləri davamlı sosial inkişafı üçün və layihələrin işlənməsində istifadə oluna bilər. Məlumdur ki, turizm fəaliyyətinin inkişafı iş yerlərinin yaradılmasına, büdcə gəlirlərinin çoxaldılmasına, müxtəlif çeşidli xidmətlərin genişlənməsinə, yeni kadr hazırlığına və infrastrukturun inkişafına gətirib çıxaracaqdır.
Açar sözlər: turizmin inkişafı, turizmin fəallığı, turizm bazarı, turizm infrastrukturu, turizm məhsulları.

Цель исследования – обоснование направлений эффективного использования рекреационного потенциала и существующей инфраструктуры туризма в республике в контексте мировой экономики, а также разработка научно-обоснованных предложений и рекомендаций по совершенствованию организационно-экономического механизма его развития с учётом национальных особенностей.
Методология исследования – в работе применяются методы анализа, сравнения, классификации и аналогии. Система статистических показателей, используемых для интерпретации особенностей организации туристической деятельности, а также источники их формирования были сравнены и уточнены. Показатели, отражающие процессы формирования и стимулирования туризма, были проанализированы и систематизированы.
Практическая значимость исследования – полученные результаты и выдвинутые предложения могут быть использованы для ускорения устойчивого социально-экономического развития Азербайджана и его регионов, повышения уровня жизни населения и реализации мер, направленных на увеличение занятости.
Результаты исследования – определены направления и источники статистических показателей, отражающих международную мобильность туристической деятельности, в том числе показатели, применяемые для оценки туристических потоков в Азербайджане. На этой основе проанализированы и оценены процессы формирования, организации и стимулирования туристической деятельности.
Оригинальность и научная новизна исследования – опыт международной практики показывает, что развитие туризма может способствовать формированию положительных социальных тенденций и служить основой для устойчивого социального развития, в том числе в рамках проектной деятельности. Известно, что развитие туристической сферы способствует созданию рабочих мест, росту бюджетных поступлений, расширению спектра услуг, подготовке кадров и развитию инфраструктуры.
Ключевые слова: развитие туризма, туристическая активность, туристический рынок, туристическая инфраструктура, туристические продукты.