AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA SOSİAL TƏMİNATIN KONSEPTUAL MƏSƏLƏLƏRİ
Tədqiqatın məqsədi Azərbaycan Respublikasında sosial müdafiənin təkmilləşdirilməsi istiqamətində sosial təminatın konseptual məsələlərinin müəyyənləşdirilməsinin elmi əsaslandırılmış həll mexanizmlərinin aşkar olunmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat prosesi sahə üzrə idarəetmə səviyyəsində formalaşmış beynəlxalq və yerli praktikanın müqayisəli elmi təhlili ilə həyata keçirilir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – məqalədə sosial müdafiə proqramlarının tətbiqinin ölkənin sosial müdafiə sisteminin inkişafına təsiri imkanları nəzərdən keçirilir. Nəticədə, bu məqalədə təqdim edilmiş təkliflər perspektivə hesablanmış qərarların verilməsi üçün istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri Azərbaycanda sosial müdafiə sisteminin infrastrukturu ilə əlaqədar normativ bazanın və sosial müdafiə sisteminin prioritet istiqamətlərin hazırlanmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – milli sosial müdafiə modeli bazasında sosial təminatın elmi və idarəetmə istiqamətlərdə sistemləşdirilmiş yanaşmaların formalaşdırılmasıdır.
Açar sözlər: sosial müdafiə, sosial təminat, sosial rifah, sosial müdafiənin təkmilləşdirilməsi, büdcədənkənar fondlar, pensiya təminatı, sosial müavinətlər.

КОНЦЕПТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ СОЦИАЛЬНОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ В АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКЕ
Цель исследования – выявить научно обоснованные механизмы решения концептуальных проблем социального обеспечения в направлении улучшения социальной защиты в Азербайджанской Республике.
Методология исследования процесс исследования осуществляется путем сравнительного научного анализа международной и отечественной практики, сложившейся на уровне отраслевого управления.
Практическая значимость исследования в статье исследуются возможности применения программ социальной защиты на развитие системы социальной защиты страны. В результате предложения, представленные в этой статье, могут быть использованы для принятия обоснованных решений.
Результаты исследования статью можно использовать при подготовке нормативной базы и приоритетных направлений системы социальной защиты, связанных с инфраструктурой системы социальной защиты в Азербайджане.
Оригинальность и научная новизна исследования формирование системных подходов в научном и управленческом направлениях социального обеспечения на основе национальной модели социальной защиты.
Ключевые слова: социальная защита, социальное обеспечение, социальное благосостояние, улучшение социальной защиты, внебюджетные фонды, пенсионное обеспечение, социальные выплаты.