MÜLKİ AVİADAŞIMA XİDMƏTLƏRİNİN ONLAYN ÖDƏNİŞİNİN ÜSTÜNLÜKLƏRİ VƏ İNNOVASİYA FƏALİYYƏTİNİN İDARƏ OLUNMASININ İQTİSADİ SƏMƏRƏSİ
Tədqiqatın məqsədi – innovasiya fəaliyyətinin idarə olunmasının nəzəri-metodoloji as­pekt­lərini öyrənib ümumiləşdirmək və mülki aviasiya sistemində aviadaşıma xidmətlərinin onlayn ödə­nişinin elmi əsaslandırılmış təklif və tövsiyələrini işləyib hazırlamaqdan ibarətdir.
Tədqiqat metodologiyası - tədqiqat zamanı təhlil və sintez, elmi ədəbiyyatın ümumiləş­diril­məsi, nəzəri modelləşdirmə, müqayisə üsulları kimi ümumi nəzəri üsullardan istifadə edilmişdir. Bu məqalədə mülki aviasiya xidmətləri üçün onlayn ödənişin üstünlükləri və iqtisadi faydaları müzakirə olunur: əvvəlcə bu xidmətlər üçün onlayn ödəniş sistemlərinin icmalı təqdim olunur, daha sonra onların üstünlükləri və iqtisadi faydaları nəzərdən keçirilir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – onlayn ödənişlərdən istifadə ilə bağlı texnoloji inkişaf, müştəri təcrübəsi və aviaşirkətin iqtisadi fəaliyyəti kimi məsələlər ətraflı təhlil edilib. İşin praktiki əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, onun əsas müddəalarından, əldə edilmiş nəticələrdən, irəli sürül­müş təklif və tövsiyələrdən mülki aviasiyada, AZAL QSC tərəfindən innovasiya fəaliyyə­tinin təş­ki­lin­də, innovasiya layihələrinin qiymətləndirilməsi və seçilməsində, habelə mülki aviasiyanın da­ya­nıqlı inkişafının stimullaşdırılmasına dair məqsədli dövlət proqramlarının işlənib hazırlan­masın­da, hava yolu ilə daşımaların səmərəliliyinin artırılmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - məqalədə aparılan təhlillər göstərdi ki, innovativ inkişaf təkcə kom­fortlu və sürətli təyyarələrin yeni modellərinin istismara verilməsi yolu ilə mülki aviasiyanın maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsində deyil, həm də müasir hava gəmilərinin istifadə­sin­də özünü göstərir. Mülki aviasiya sahəsində innovasiyaların mühüm istiqaməti həm də mülki avia­siya şirkətlərinin müxtəlif xidmətlərindən istifadə edən müştərilərə bu xidmətlərin dəyərinin ödənil­məsinin yeni üsullarının tətbiqi prosesidir. Digər elektron sistemlərdə olduğu kimi, şübhəsiz ki, onlayn ödəniş sistemlərinin tətbiqi mülki aviasiya xidmətlərinin artmasına və səmərəliliyinə böyük töhfə verib.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - əksər ölkələrin iqtisadiyyatının dinamik inkişaf edən sahələrindən biri olan mülki aviasiya sektorunun təkmilləşdirilməsi üzrə tövsiyələrin işlənib ha­zır­lan­masındadır, çünki o, müasir beynəlxalq aviasiya sisteminin formalaşmasında mühüm rol oy­nayır. Hər il milyardlarla insanın müxtəlif istiqamətlərə səyahət etmək üçün xidmətlərindən isti­fadə etdiyi iqtisadiyyatın bu sektoru texnologiyanın inkişafı ilə getdikcə daha çox innovativ həl­lərə ehtiyac duyur.

ADVANTAGES OF ONLINE PAYMENT FOR CIVIL AVIATION SERVICES AND ECONOMIC EFFICIENCY OF INNOVATION ACTIVITY MANAGEMENT
The purpose of the research is to consider the theoretical and methodological aspects of managing innovation activities, as well as to develop scientifically based proposals and recom­mendations for the implementation of online payments for air transportation services in the civil aviation system.
The methodology of the research - during the study, general theoretical methods such as analysis and synthesis also summarizing scientific literature, theoretical modeling, and comparison methods were used. This article examines the advantages and economic benefits of online payment for civil aviation services by first providing an overview of online payment systems for these services, and then discussing their advantages and economic benefits.
The practical importance of the research - issues such as technological development, customer experience and airline economic performance related to the use of online payments were analyzed in detail. The practical significance of the work lies in the fact that results, proposals and recommendations obtained from its main provisions, can be used in the field of civil aviation, the organization of innovative activities of AZAL JSC, the assessment and selection of innovative projects, as well as the development of targeted government programs to stimulate the sustainable development of civil aviation to improve transportation efficiency.
The results of the research - the analysis carried out in the article showed that innovative development is manifested not only in strengthening the material and technical base of civil aviation through the commissioning of new models of comfortable and fast aircraft, but also in the use of modern aircraft. An important area of ​​innovation in the field of civil aviation is also the process of introducing new methods of paying for the cost of services to customers using various services of civil aviation companies. As with other electronic systems, there is no doubt that the introduction of online payment systems has contributed significantly to the growth and efficiency of civil aviation services.
The originality and scientific novelty of the research lies in the development of recommendations for improving civil aviation, which is one of the dynamically developing sectors of the economy of most countries, since it plays an important role in the formation of the modern economy. The international aviation system strengthens the relationships and processes of economic globalization. This sector of the economy, where billions of people use its services every year to travel to different destinations, needs increasingly innovative solutions as technology advances.