MÜLKİ AVİADAŞIMA XİDMƏTLƏRİNİN ONLAYN ÖDƏNİŞİNİN ÜSTÜNLÜKLƏRİ VƏ İNNOVASİYA FƏALİYYƏTİNİN İDARƏ OLUNMASININ İQTİSADİ SƏMƏRƏSİ
Tədqiqatın məqsədi – innovasiya fəaliyyətinin idarə olunmasının nəzəri-metodoloji as­pekt­lərini öyrənib ümumiləşdirmək və mülki aviasiya sistemində aviadaşıma xidmətlərinin onlayn ödə­nişinin elmi əsaslandırılmış təklif və tövsiyələrini işləyib hazırlamaqdan ibarətdir.
Tədqiqat metodologiyası - tədqiqat zamanı təhlil və sintez, elmi ədəbiyyatın ümumiləş­diril­məsi, nəzəri modelləşdirmə, müqayisə üsulları kimi ümumi nəzəri üsullardan istifadə edilmişdir. Bu məqalədə mülki aviasiya xidmətləri üçün onlayn ödənişin üstünlükləri və iqtisadi faydaları müzakirə olunur: əvvəlcə bu xidmətlər üçün onlayn ödəniş sistemlərinin icmalı təqdim olunur, daha sonra onların üstünlükləri və iqtisadi faydaları nəzərdən keçirilir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – onlayn ödənişlərdən istifadə ilə bağlı texnoloji inkişaf, müştəri təcrübəsi və aviaşirkətin iqtisadi fəaliyyəti kimi məsələlər ətraflı təhlil edilib. İşin praktiki əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, onun əsas müddəalarından, əldə edilmiş nəticələrdən, irəli sürül­müş təklif və tövsiyələrdən mülki aviasiyada, AZAL QSC tərəfindən innovasiya fəaliyyə­tinin təş­ki­lin­də, innovasiya layihələrinin qiymətləndirilməsi və seçilməsində, habelə mülki aviasiyanın da­ya­nıqlı inkişafının stimullaşdırılmasına dair məqsədli dövlət proqramlarının işlənib hazırlan­masın­da, hava yolu ilə daşımaların səmərəliliyinin artırılmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - məqalədə aparılan təhlillər göstərdi ki, innovativ inkişaf təkcə kom­fortlu və sürətli təyyarələrin yeni modellərinin istismara verilməsi yolu ilə mülki aviasiyanın maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsində deyil, həm də müasir hava gəmilərinin istifadə­sin­də özünü göstərir. Mülki aviasiya sahəsində innovasiyaların mühüm istiqaməti həm də mülki avia­siya şirkətlərinin müxtəlif xidmətlərindən istifadə edən müştərilərə bu xidmətlərin dəyərinin ödənil­məsinin yeni üsullarının tətbiqi prosesidir. Digər elektron sistemlərdə olduğu kimi, şübhəsiz ki, onlayn ödəniş sistemlərinin tətbiqi mülki aviasiya xidmətlərinin artmasına və səmərəliliyinə böyük töhfə verib.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - əksər ölkələrin iqtisadiyyatının dinamik inkişaf edən sahələrindən biri olan mülki aviasiya sektorunun təkmilləşdirilməsi üzrə tövsiyələrin işlənib ha­zır­lan­masındadır, çünki o, müasir beynəlxalq aviasiya sisteminin formalaşmasında mühüm rol oy­nayır. Hər il milyardlarla insanın müxtəlif istiqamətlərə səyahət etmək üçün xidmətlərindən isti­fadə etdiyi iqtisadiyyatın bu sektoru texnologiyanın inkişafı ilə getdikcə daha çox innovativ həl­lərə ehtiyac duyur.

ПРЕИМУЩЕСТВА ОНЛАЙН-ОПЛАТЫ УСЛУГ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ И ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЭФФЕКТИВНОСТЬ УПРАВЛЕНИЯ ИННОВАЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ
Цель исследования – состоит в рассмотрении теоретико-методологических аспек­тов управления инновационной деятельностью, а также в разработке научно обоснованных предложений и рекомендаций по осуществлению онлайн-оплат авиаперевозочных услуг в системе гражданской авиации.
Методология исследования – в ходе исследования использовались общетеоре­тичес­кие методы, такие как анализ и синтез, обобщение научной литературы, теорети­ческое моде­лирование, методы сравнения. В данной статье рассматриваются преиму­щес­тва и эко­но­мическая выгода онлайн-оплаты услуг гражданской авиации: сначала представ­лен обзор систем онлайн-оплаты этих услуг, а затем рассмотрены их преимущества и эконо­­мическая выгода.
Практическая значимость исследования - были подробно проанализированы такие вопросы, как технологическое развитие, качество обслуживания клиентов и эконо­ми­ческие показатели авиакомпаний, связанные с использованием онлайн-платежей. Прак­ти­­чес­кая значимость работы заключается в том, что из ее основных положений получены результаты, вынесены предложения и рекомендации, которые могут быть использованы в области гражданской авиации, организации инновационной деятельности АО «АЗАЛ», в процессе оценки и отбора инновационных проектов, а также при разра­бот­ке целенап­рав­ленных государственных программ по стимули­ро­­ва­нию устойчивого разви­тия граж­дан­ской авиа­ции для повышения эффективности перевозок.
Результаты исследования - проведенный в статье анализ показал, что иннова­цион­ное развитие проявляется не только в укреплении материально-технической базы граж­данской авиации за счет ввода в эксплуатацию новых моделей комфортабельных и быст­рых самолетов, но и в использовании современных самолетов. Важным направлением ин­нова­ций в сфере гражданской авиации является также процесс внедрения новых спо­со­бов опла­ты стоимости услуг клиентам, пользующимся различными услугами компаний граж­данской авиации. Как и в случае с другими электронными системами, нет сомнений в том, что внед­рение систем онлайн-платежей в значительной степени способствовало уве­ли­чению и повы­шению эффективности услуг гражданской авиации.
Оригинальность и научная новизна исследования заключается в разработке реко­мендаций по совершенствованию гражданской авиации, которая является одной из дина­мично развивающихся отраслей экономики большинства стран, поскольку играет важ­ную роль в формировании современной экономики. Международная авиационная сис­тема ук­реп­ляет отношения и процессы экономической глобализации. Этот сектор эконо­мики, где миллиарды людей каждый год пользуются его услугами для путешествий по раз­ным на­прав­лениям, с развитием технологий нуждается во все более инновационных ре­шениях.
Ключевые слова: гражданская авиация, онлайн-платежи, экономическая эффекти­вность, блокчейн, безопасность, транспорт.