Tədqiqatın məqsədi - biznes subyektləri arasında yaradılan tərəfdaşlıq münasibətlərinin bazar nümayəndələrinin fəaliyyətinə təsirinin təkmilləşdirilməsi və Azərbaycanda logistika sisteminin formalaşmasında dövlət biznes tərəfdaşlığının xüsusiyyətləri, eləcə də logistika sisteminin səmərəli fəaliyyətinin təmin olunmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası - müşahidə, tədqiqat işində təhlil, statistik təhlil, müqayisə və kimi iqtisadi üsullardan istifadə olunmuşdur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - məqalədə aparılan təhlillər nəticəsində verilən təklif və tövsiyələr görüləcək biznes strategiyalarının hazırlanmasında, tərəfdaşlıq sazişlərinin pozul-ması üzrə qaydalarda, nəqliyyat logistika sisteminin dövlət-biznes əməkdaşlığına cəlb olunması məsələlərində öz əksini tapmışdır ki, bu istiqamətdə həyata keçiriləcək innovativ layihələrin hazırlanmasında istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın nəticələri - məqalədə göstərilən proseslər nəqliyyat logistika sisteminin dövlət-biznes əməkdaşlığına cəlb olunması məsələlərində, tərəfdaşlıq münasibətləri üçün vacib şəraitin qurulması prosesində, Azərbaycan Respublikasının logistika sahəsinə investisiyaların cəlbediciliyin artmasına köməklik göstərəcəkdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - logistika sisteminin formalaşmasında dövlət-xüsusi biznes tərəfdaşlığının xüsusiyyətləri, Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi əla-qələrinin, eləcə də logistika sisteminin səmərəli fəaliyyətində tərəfdaşlıq münasibətlərinin təmin olunması baxımından vacibliyi. Tədqiqat zamanı nəqliyyat logistika sistemində dövlət-özəl sektor əməkdaşlığı beynəlxalq və milli proyektlərin icra edilməsi üçün dövlət və biznes arasında yaranan institusional və təşkilati qurum kimi araşdırılmış və əsas xüsusiyyətlər müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: biznes, dövlət-biznes tərəfdaşlığı, dövlət-özəl sektor, sahibkarlıq, logistika sistemi, logistik xidmətlər, təchizat zənciri, investisiya.

ОСОБЕННОСТИ ГОСУДАРСТВЕННО-ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСКОГО ПАРТНЕРСТВА В ФОРМИРОВАНИИ ЛОГИСТИЧЕСКОЙ СИСТЕМЫ
Цель исследования – улучшить влияние партнерских отношений, создаваемых между субъектами хозяйствования, на деятельность представителей рынка и особенности государственно-частного партнерства в формировании логистической системы в Азербайджане, а также обеспечение эффективной работы логистической системы.
Методология исследования – в исследовательской работе использовались такие экономические методы, как анализ, сравнение, наблюдение и статистический анализ.
Практическая значимость исследования - предложения и рекомендации, данные в результате проведенного в статье анализа, находят отражение при составлении бизнес-стратегий, правил о нарушении договоров партнерства, вовлечения системы транспортной логистики в государственно-деловое сотрудничество, которое может быть использовано при подготовке инновационных проектов, реализуемых в дан-ном направлении.
Результаты исследования - процессы, представленные в статье, помогут повысить привлекательность инвестиций в логистическую сферу Азербайджанской Республики, в вопросах вовлечения системы транспортной логистики в государственно-частное сотрудничество, в процессе установления важных условий партнерских отношений.
Оригинальность и научная новизна исследования - особенности государственно-частного партнерства в формировании логистической системы, значение обеспечения внешнеэкономических связей Азербайджанской Республики, а также партнерских отношений в эффективном функционировании логистической системы. В ходе исследования было определено государственно-частное сотрудничество в системе транспортной логистики как институционально-организационное образование, создаваемое между государством и бизнесом для реализации международных и национальных проектов, и определены их особенности.
Ключевые слова: бизнес, государственно-деловое партнерство, государственно-частный сектор, предпринимательство, логистическая система, логистические услуги, цепочка поставок, инвестиции.