Tədqiqatın məqsədi - biznes subyektləri arasında yaradılan tərəfdaşlıq münasibətlərinin bazar nümayəndələrinin fəaliyyətinə təsirinin təkmilləşdirilməsi və Azərbaycanda logistika sisteminin formalaşmasında dövlət biznes tərəfdaşlığının xüsusiyyətləri, eləcə də logistika sisteminin səmərəli fəaliyyətinin təmin olunmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası - müşahidə, tədqiqat işində təhlil, statistik təhlil, müqayisə və kimi iqtisadi üsullardan istifadə olunmuşdur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - məqalədə aparılan təhlillər nəticəsində verilən təklif və tövsiyələr görüləcək biznes strategiyalarının hazırlanmasında, tərəfdaşlıq sazişlərinin pozul-ması üzrə qaydalarda, nəqliyyat logistika sisteminin dövlət-biznes əməkdaşlığına cəlb olunması məsələlərində öz əksini tapmışdır ki, bu istiqamətdə həyata keçiriləcək innovativ layihələrin hazırlanmasında istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın nəticələri - məqalədə göstərilən proseslər nəqliyyat logistika sisteminin dövlət-biznes əməkdaşlığına cəlb olunması məsələlərində, tərəfdaşlıq münasibətləri üçün vacib şəraitin qurulması prosesində, Azərbaycan Respublikasının logistika sahəsinə investisiyaların cəlbediciliyin artmasına köməklik göstərəcəkdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - logistika sisteminin formalaşmasında dövlət-xüsusi biznes tərəfdaşlığının xüsusiyyətləri, Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi əla-qələrinin, eləcə də logistika sisteminin səmərəli fəaliyyətində tərəfdaşlıq münasibətlərinin təmin olunması baxımından vacibliyi. Tədqiqat zamanı nəqliyyat logistika sistemində dövlət-özəl sektor əməkdaşlığı beynəlxalq və milli proyektlərin icra edilməsi üçün dövlət və biznes arasında yaranan institusional və təşkilati qurum kimi araşdırılmış və əsas xüsusiyyətlər müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: biznes, dövlət-biznes tərəfdaşlığı, dövlət-özəl sektor, sahibkarlıq, logistika sistemi, logistik xidmətlər, təchizat zənciri, investisiya.

The purpose of the research - improving the impact of partnership relations created between business subjects on the activity of market representatives and the features of state-private business partnership in the formation of the logistics system in Azerbaijan, as well as ensuring the efficient operation of the logistics system.
The methodology of the research - economic methods such as analysis, comparison, observation and statistical analysis were used in the research work.
The results of the research - the processes indicated in the article will help to increase the attractiveness of investments in the logistics field of the Republic of Azerbaijan in matters of involving the transport logistics system in state-business cooperation, in the process of establishing important conditions for partnership relations.
The practical importance of the research - the suggestions and recommendations given as a result of the analyzes carried out in the article have been reflected in the preparation of business strategies, the rules on the violation of partnership agreements, the involvement of the transport logistics system in the state-business cooperation, which can be used in the preparation of innovative projects to be implemented in this direction.
The originality and scientific novelty of the research - the characteristics of public-private business partnership in the formation of the logistics system, the importance of ensuring the foreign economic relations of the Republic of Azerbaijan, as well as partnership relations in the efficient operation of the logistics system. During the research, the public-private sector cooperation in the transport logistics system was investigated as an institutional and organizational entity created between the state and business for the implementation of international and national projects, and the main features were determined.