Tədqiqatın məqsədi - Mərkəzi Bankın fəaliyyəti üzrə əməliyyatların və iqtisadi alətlərin bank fəaliyyətinə təsir mexanizmlərini tədqiq edərək iqtisadi inkişafda onun rolunun təh-lil edilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat işində sistemli yanaşma, məntiqi ümumiləşdirmə, analiz, sintez, statistik təhlil və s. metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - Mərkəzi Bankın ölkədə pul-kredit siyasətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri təklif edilmiş, bankların fəaliyyətlərində iqtisadi alətlərdən istifadə edərək bank sisteminin təkmilləşdirilməsinə dair təkliflər verilmişdir.
Tədqiqatın nəticələri – Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının ölkədə valyuta rejimini ən yeni standartlara uyğunlaşdırılması mexanizminin formalaşdırılmasına dair təkliflər verilmişdir. MB bankın fəaliyyətinin təkmilləşdirmə istiqamətləri müəyyən edilmiş, onun reallaşması üçün maliyyə şərtləri nəzərdən keçirilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - fərqli dövlətlərin və dövlətlərarası pul ödəmə-lərinin təcrübəsinə uyğun olaraq, Mərkəzi Bank ölkədə pul-kredit siyasətinin reallaşması ilə iqtisadi inkişafın artırılması prosesində ən yeni prioritetlər müəyyən etməlidir.

Целью исследования - является анализ роли Центрального банка в экономи-ческом развитии путем изучения механизмов воздействия операций и экономических инструментов на банковскую деятельность.
Методология исследования - использовались методы системного подхода логическое обобщение, анализ, синтез, статистический анализ и др.
Практическая значимость исследования - были предложены направления совершенствования денежно-кредитной политики Центрального банка в стране, внесе-ны предложения по совершенствованию банковской системы с использованием эконо-мических инструментов в деятельности банков.
Результаты исследования - были внесены предложения по формированию нового механизма Центрального банка Азербайджанской Республики для адаптации валютного режима в стране к новейшим стандартам. Определены направления совер-шенствования деятельности ЦБ и рассмотрены финансовые условия для их реализации.
Оригинальность и научная новизна исследования - в соответствии с опытом различных государств и межгосударственных денежных расчетов, Центральный банк должен определить новейшие приоритеты в процессе повышения экономического развития при реализации денежно-кредитной политики в стране.