Tədqiqatın məqsədi – insan kapitalının inkişaf etdirilməsinin inklüziv siyasətinin araşdırılması, bununla əlaqədar olan texniki və metodoloji çətinliklərin müəyyənləşdirilmə-sidir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işində müasir çağırışlar nəzərə alınmaqla müqa-yisəli təhlil, sintez, ümumiləşdirmə metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – əldə edilmiş nəticələrdən, təklif və tövsiyələrdən insan kapitalının yaxşılaşdırılması və ondan istifadənin təkmilləşdirilməsi sahəsində strategiyaların və dövlət proqramlarının hazırlanması zamanı istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın nəticələri – dünya təcrübəsinə əsaslanaraq qeyd etmək olar ki, müasir şə-raitdə hər bir ölkənin inkişafı insan kapitalı ilə sıx bağlıdır. Bu baxımdan, əldə olunmuş nəticə insan kapitalından istifadənin iqtisadi səmərəliliyinin yüksəldilməsinə yönəldilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqat işində müasir dünyamızda inklüziv siyasətin mahiyyəti əsaslı araşdırılmış, insan kapitalının inklüzivliyi sistemli təhlil edilmiş və müasir iqtisadi inkişaf baxımından onun əlçatanlığının strateji əhəmiyyəti əsaslandırılmışdır.
Açar sözlər: insan kapitalı, insan kapitalının ölçülməsi, sosial rifah, sosial kapital kon-sepsiyası, inklüziv siyasət.

Inclusive policy development of human capital
The purpose of the research – to investigate the inclusive policy of human capital development, to identify the technical and methodological difficulties associated with it.
The methodology of the research – methods of comparative analysis, synthesis, and generalization were used in the research work, taking into account modern challenges.
The practical importance of the research – the obtained results, proposals and recommendations can be used in the development of strategies and state programs in the field of human capital improvement and improvement of its use.
The results of the research – based on world experience, it can be noted that in modern conditions, the development of each country is closely related to human capital. From this point of view, the obtained result is aimed at increasing the economic efficiency of the use of human capital.
The originality and scientific novelty of the research – in the research work, the nature of inclusive policy in our modern world was fundamentally investigated, the inclusion of human capital was systematically analyzed and the strategic importance of its presence in the conditions of modern economic development was substantiated.