Maliyyə potensialı-fiskal siyasətin əsas göstəricisi kimi
Tədqiqatın məqsədi – fiskal siyasətdə maliyyə sisteminin effektivliyinin təmin edil-məsinin ən mütərəqqi və təkmilləşdirilmiş üsullarından istifadə etməklə maliyyə potensialının artırılması istiqamətlərini müəyyən etməkdən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası - maliyyə potensialını təhlil etmək, onun kəmiyyət və key-fiyyət komponentini nəzərə almaq məqsədilə müqayisəli təhlil və qruplaşdırma metodla-rından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – araşdırmanın nəticələrindən maliyyə potensialının artırılması ilə bağlı praktiki problemlərin həll olunmasında və müvafiq strategiyaların hazır-lanmasında  istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri – ölkə üzrə maliyyə potensialının makroiqtisadi baxımdan möv-cud vəziyyətinin təhlili əsasında beynəlxalq miqyasda baş verən qeyri-müəyyən proseslər və maliyyə sistemindəki dalğalanmalar kontekstində maliyyə potensialının və ondan istifadənin səmərəliliyinin yüksəldilməsi imkanları müəyyən edilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişafı şəraitində maliyyə sisteminin effektivliyinin təmin edilməsi maliyyə potensialının və ondan effektiv şə-kildə istifadə imkanlarının formalaşması ilə sıx bağlıdır. Bu baxımdan maliyyə potensialının inkişafı fərqli iqtisadi proseslərlə bağlıdır və beynəlxalq maliyyə sistemindəki dalğalanmalar ölkələrin maliyyə potensialına və ondan istifadənin səmərəliliyinə ciddi təsir göstərir. Göstəri-lənləri nəzərə alaraq,  müxtəlif iqtisadi sferalarda subyektlərin maliyyə resurslarına tələbatla-rının ödənilməsi imkanlarının artırılması, bu sahədə yarana biləcək risklərin aradan qaldırıl-ması ilə bağlı təkliflər hazırlanmışdır.

The purpose of the research is to determine the directions of increasing the financial potential by using the most advanced and improved methods of ensuring the effectiveness of the financial system in fiscal policy.
The methodology of the research - comparative analysis and grouping methods were used in order to analyze the financial potential, taking into account its quantitative and qualitative components.
The practical importance of the research - the results of the research can be used in solving practical problems related to increasing the financial potential and in preparing appropriate strategies.
The results of the research - based on the analysis of the current state of the financial potential in the country from a macroeconomic point of view, the possibilities of increasing the financial potential and the efficiency of its use have been determined in the context of uncertain processes occurring on an international scale and fluctuations in the financial system.
The originality and scientific novelty of the research - ensuring the effectiveness of the financial system in the conditions of sustainable development of the economy is closely related to the formation of the financial potential and the opportunities to use it effectively. In this regard, the development of financial potential is related to different economic processes, and fluctuations in the international financial system have a serious impact on the financial potential of countries and the efficiency of its use. Taking into account the above-mentioned, suggestions have been made regarding increasing the possibilities of meeting the financial resources of subjects in various economic spheres and eliminating the risks that may arise in this area.