Tədqiqatın məqsədi - inkişaf etmiş ölkələrin innovasiyalı iqtisadiyyatın yeni bilik və təcrübənin tətbiqi yolu ilə innovasiya infrastrukturunun yaradılması şərtlərinə dair əsaslan-dırılmış təklif və tövsiyələr işləyib hazırlamaqdan ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası - sistemli yanaşma, müqayisəli təhlil və metod. Tədqiqat prosesində sistemli yanaşma, ümumiləşdirmə və müqayisə, təhlil və sintez, qruplaşdırma və deduktiv metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın praktiki əhəmiyyəti - tədqiqatın əsas nəticələri və irəli sürülən təkliflər milli iqtisadiyyatın innovasiyalı inkişafına və innovasiya infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair layihələrin işlənib hazırlanmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqat nəticələri - yeni biliklərə və texnologiyalara əsaslanan milli innovasiyalı iqtisadiyyatın inkişafının sürətləndirilməsi, innovasiya fəaliyyətinin səmərəli təşkilinin təmin edilməsi məsələlərinə dair əsaslandırılmış təklif və tövsiyələrin hazırlanmasından ibarətdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi. İnnovasiya infrastrukturunun kompleks inkişafı və Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında onun rolunun artırılması problemi ilk dəfə tədqiq edilmişdir.

Цель исследования - разработка обоснованных предложений и рекомендаций по условиям создания инновационной инфраструктуры в развитых странах путем применения новых знаний и опыта инновационной экономики.
Методология исследования - в процессе исследования использовались системный подход, обобщение и сравнение, анализ и синтез, группировка и дедуктивные методы.
Практическая значимость исследования - основные результаты исследования и выдвинутые предложения могут быть использованы при разработке проектов инновационного развития национальной экономики и совершенствования инновационной инфраструктуры.
Результатами исследования являются разработка обоснованных предложений и рекомендаций по ускорению развития национальной инновационной экономики на основе новых знаний и технологий, обеспечивающих эффективную организацию инновационной деятельности.
Оригинальность и научная новизна исследования. Впервые исследована проблема комплексного развития инновационной инфраструктуры и повышения ее роли в социально-экономическом развитии Азербайджана.