Tədqiqatın məqsədi – Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün prioritet olan qeyri-neft sekto-runun əsas tərkib istiqamətlərindən biri olan turizm sferasında sahibkarlığın inkişafının möv-cud vəziyyəti, təhlili və qiymətləndirilməsi, həmçinin perspektiv inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyasını Azərbaycanda turizm xidmətləri ilə əlaqədar fəaliyyət-lərdə bilavasitə iştirak edən sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinin mövcud vəziyyəti və in-kişaf dinamikası ilə əlaqədar iqtisadi ədəbiyyatlardakı müqayisəli yanaşmalar və statistik təhlillər təşkil edir.
Tədqiqatın nəticələri - Azərbaycanda turizm sahibkarlığının inkişafına mane olan problemlər müəyyənləşdirilmiş, onların təhlili aparılmış və qiymətləndirilmişdir. Həmçinin Azərbaycanda turizm sahibkarlığının inkişafı üçün bir sıra təkliflər verilmişdir. Azərbaycanda turizm infrastrukurunun təkmilləşdirilməsi və yaxud yenilənməsi, həmçinin dövlət dəstəyi mexanizmlərinin inkişaf etdirilməsi ölkədə turizmin inkişafına stimul yarada bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - respublikada turizm xidmət sferasının möv-cud vəziyyəti, onun təhlili və formalaşması istiqamətləri tədqiq olunmuşdur. Həmçinin, Azər-baycanda xidmət sferası üzrə sahibkarlığın mövcud vəziyyəti, xüsusilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə turizm xidmətlərinin inkişafının zəruriliyi ön plana çəkilir. Turizm xidməti sekto-runda olan mövcud problemlər açıqlanır və onların aradan qaldırlması yollarını müəyyənləş-dirilir. Turizmin inkişafının təmin olunması istiqamətləri barədə təkliflər verilir.
Açar sözlər: sahibkarlıq, turizm xidmətləri, turizm infrastrukturu, sosial-iqtisadi in-kişaf, səyahət agentlikləri, turizm müəssisələrinin əsas göstəriciləri.

Перспективы развития туристического предпринимательства в Азербайджане
Целью исследования является выявление, анализ и оценка современного состо-яния развития предпринимательства в сфере туризма, одной из основных составляю-щих ненефтяного сектора, которая является приоритетной для экономики Азербайд-жана, а также определить перспективные направления для ее развития.
Методология исследования состоит из сравнительных подходов и статистичес-кого анализа экономической литературы о текущем состоянии и динамике развития деятельности хозяйствующих субъектов, непосредственно вовлеченных в деятель-ность, связанную с туристическими услугами в Азербайджане.
Результаты исследования – выявлены, проанализированы и оценены проблемы, препятствующие развитию туристического предпринимательства в Азербайджане. Так-же был внесен ряд предложений по развитию туристического предпринимательства в Азербайджане. Улучшение или обновление туристической инфраструктуры в Азер-байджане, а также развитие механизмов государственной поддержки могут стимули-ровать развитие туризма в стране.
Оригинальность и научная новизна исследования заключается в том, что изу-чено современное состояние сферы туристических услуг в республике, направления ее анализа и формирования. Также освещается современное состояние предприниматель-ства в сфере услуг в Азербайджане, особенно необходимость развития туристических услуг на освобожденных от оккупации территориях. Автор описывает существующие проблемы в сфере туристических услуг и определяет пути их преодоления. Вносятся предложения по путям обеспечения развития туризма.
Ключевые слова: собственность, туристические услуги, туристическая инфра-структура, социально-экономическое развитие, туристические агентства и туристичес-кие объекты.