Tədqiqatın məqsədi – Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün prioritet olan qeyri-neft sekto-runun əsas tərkib istiqamətlərindən biri olan turizm sferasında sahibkarlığın inkişafının möv-cud vəziyyəti, təhlili və qiymətləndirilməsi, həmçinin perspektiv inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyasını Azərbaycanda turizm xidmətləri ilə əlaqədar fəaliyyət-lərdə bilavasitə iştirak edən sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinin mövcud vəziyyəti və in-kişaf dinamikası ilə əlaqədar iqtisadi ədəbiyyatlardakı müqayisəli yanaşmalar və statistik təhlillər təşkil edir.
Tədqiqatın nəticələri - Azərbaycanda turizm sahibkarlığının inkişafına mane olan problemlər müəyyənləşdirilmiş, onların təhlili aparılmış və qiymətləndirilmişdir. Həmçinin Azərbaycanda turizm sahibkarlığının inkişafı üçün bir sıra təkliflər verilmişdir. Azərbaycanda turizm infrastrukurunun təkmilləşdirilməsi və yaxud yenilənməsi, həmçinin dövlət dəstəyi mexanizmlərinin inkişaf etdirilməsi ölkədə turizmin inkişafına stimul yarada bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - respublikada turizm xidmət sferasının möv-cud vəziyyəti, onun təhlili və formalaşması istiqamətləri tədqiq olunmuşdur. Həmçinin, Azər-baycanda xidmət sferası üzrə sahibkarlığın mövcud vəziyyəti, xüsusilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə turizm xidmətlərinin inkişafının zəruriliyi ön plana çəkilir. Turizm xidməti sekto-runda olan mövcud problemlər açıqlanır və onların aradan qaldırlması yollarını müəyyənləş-dirilir. Turizmin inkişafının təmin olunması istiqamətləri barədə təkliflər verilir.
Açar sözlər: sahibkarlıq, turizm xidmətləri, turizm infrastrukturu, sosial-iqtisadi in-kişaf, səyahət agentlikləri, turizm müəssisələrinin əsas göstəriciləri.

The purpose of the research is to identify, analyze and assess the current state of development of entrepreneurship in the field of tourism, one of the main components of the non-oil sector, which is a priority for the Azerbaijani economy, as well as to identify promising areas for development.
The methodology of the research consists of comparative approaches and statistical analysis in the economic literature on the current state and development dynamics of the activities of business entities directly involved in activities related to tourism services in Azerbaijan.
The results of the research- the problems hindering the development of tourism entrepreneurship in Azerbaijan were identified, analyzed and evaluated. Also, a number of proposals were made for the development of tourism entrepreneurship in Azerbaijan. Improvement or renewal of tourism infrastructure in Azerbaijan, as well as the development of state support mechanisms can stimulate the development of tourism in the country.
The originality and scientific novelty of the research is that the current state of the sphere of tourism services in the Republic, the directions of its analysis and formation have been studied. The current state of entrepreneurship in the service sector in Azerbaijan, especially the need to develop tourism services in the liberated territories, is also highlighted. The author describes the existing problems in the tourism service sector and identifies ways to overcome them. Suggestions are made on ways to ensure the development of tourism.