Tədqiqatın məqsədi - tədqiqatın əsas məqsədi qadınların təhsili, məşğulluq səviyyəsi ilə uşaq sayı arasında əlaqənin mövcudluğunu araşdırmaq və qadınların iqtisadi fəallığına nail olmağın əsas həll yollarını tapmaqdan ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat aparılarkən sorğu metodundan istifadə edilmiş-dir. Azərbaycanda 2021-ci ildə evli insanlar arasında əhalinin doğum qərarına təsir edən amil-lərin araşdırılması məqsədilə sorğu keçirilmişdir. Sorğuda 398 nəfər iştirak etmişdi. Bunlar-dan 298 nəfəri qadın, 100 nəfəri isə kişidir. Sorğu Survey Monkey platforması üzərindən on-line şəkildə aparılmışdır. Təhlil zamanı spss proqram paketindən istifadə olunmuşdur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - bir ölkənin inkişaf strategiyalarının hazırlanmasında sosial-iqtisadi inkişafın təmin olunması yollarının müəyyənləşdirilməsi vacib rol oynayır. İn-kişaf bərabərsizliyin azalması, yoxsulluğun qarşısının alınması və məşğulluğun artırılması ki-mi köklü dəyişmələrə yol açan çox miqyaslı bir prosesdir. Sosial iqtisadi inkişafın təmin edil-məsində demoqrafik amillərin rolunu müəyyənləşdirərkən doğum qərarı ilə qadınların sosial-iqtisadi fəallığı arasında əlaqəni müəyyənləşdirilmək olduqca önəmlidir. Məhz bu səbəblər-dən aparılmış tədqiqat işi böyük əhəmiyyətə malikdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - qadınların iqtisadi fəallığının artırılması mə-sələsi daim diqqət mərkəzində vacib məsələ olmasına baxmayaraq, demoqrafik amillərin iqti-sadi fəallığa təsirinin statistik əhəmiyyətinin müəyyənləşdirilməsi tədqiqatın orijinallığının göstəricisidir.
Tədqiqatın nəticəsi - tədqiqatın nəticəsi olaraq demoqrafik amillərlə cəmiyyətdə qa-dınların fəal iştirakı arasında əlaqənin mövcudluğu chi- kvadrat (chi-square) testi vasitəsilə aşkarlanmışdır. Ölkədə əhali rifahını artırmaq, həyat standartının yaxşılaşdırılması, ayrı-seç-kilik edilmədən inkişafın təmin edilməsi üçün ailəli qadınların iqtisadi fəallığını artıraraq, qadınların iş-həyat balansını qoruya bilmələri üçün dövlət tərəfindən bir sıra tədbirlər kom-pleksi həyata keçirilməlidir.

Оценка современного состояния деловой активности женщин в экономических процессах в Азербайджанской Республике
Цель исследования - изучить взаимосвязь между образованием женщин, их занятостью и количеством детей, а также найти ключевые решения для достижения экономической активности женщин.
Методология исследования - в ходе исследования использовался анкетный метод. В Азербайджане в 2021 году был проведен опрос среди состоящих в браке людей с целью изучения факторов, влияющих на решение населения иметь детей. В опросе приняли участие 398 человек. Из них 298 женщин и 100 мужчин. Опрос проводился онлайн через платформу Survey Monkey. Анализ проводился с исполь-зованием пакета программ spss.
Практическая значимость исследования - определение способов обеспече-ния социально-экономического развития играет важную роль в формулировании стратегии развития страны. Развитие - это крупномасштабный процесс, который ведет к радикальным изменениям, таким как сокращение неравенства, предотвра-щение бедности и увеличение занятости. При определении роли демографических факторов в обеспечении социально-экономического развития важно определить взаимосвязь между решением женщины рожать и ее социально-экономической дея-тельностью. Таким образом, исследование играет жизненно важную роль в прове-дении дальнейшего исследования взаимосвязи между демографическими факто-рами и экономикой страны.
Оригинальность и научная новизна исследования - хотя вопрос повышения экономической активности женщин всегда находится в центре внимания и является важным, определение статистической значимости влияния демографических факто-ров на экономическую активность является показателем оригинальности исследова-ния.
Результаты исследования - исследование с использованием теста Xi-square обнаружило связь между демографическими факторами и активным участием жен-щин в жизни общества. Государству следует принять ряд мер для улучшения благо-состояния населения, повышения уровня жизни, обеспечения развития без дискри-минации и повышения экономической активности замужних женщин для поддер-жания баланса между работой и личной жизнью женщин.