Tədqiqatın məqsədi - ölkə əhalisinin artım tempinə müvafiq olaraq ərzaq və qida məhsulları bazarının fəaliyyət prinsipləri və xüsusiyyətləri nəzərdən keçirməklə, maliyyə me-xanizmlərindən istifadəyə dair potensial imkanlarından səmərəli istifadə məsələlərini aşkar-lamaq.
Tədqiqatın metodologiyası - ərzaq və qida məhsulları bazarının maliyyə mexanizm-ləri vasitəsi ilə tənzimlənməsində normativ-hüquqi bazaya və fəlsəfi qanunauyğunluqlara əsaslanmaqla ümumi tədqiqat üsullarından və müqayisəli təhlil, statistik və qrafiki tədqiqat üsulları, sistemli yanaşma və s. fərdi tədqiqat üsullarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - məqalədə qeyd olunan müddəalar, əldə edilmiş praktik nəticələr və təcrübi yanaşmalar ərzaq və qida məhsulları bazarının tənzimləməsində istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın nəticələri - ərzaq və qida məhsulları bazarının formalaşmasında yerli isteh-salın səmərəli təşkil olunmasına, bitkiçilik və heyvandarlıq məhsullarının istehsalı ilə istehlakı arasında mövcud proporsiyaların gözlənilməsinə, kəndli təsərrüfatlarının təmərküzləşmə səviyyəsi ilə ərzaq məhsullarının maya dəyəri və satış qiymətlərinin məqsədəyönlü tənzimlən-məsinə, dövlət maliyyə dəstəyi sayəsində bitkiçilik və heyvandarlıq məhsullarının istehsalında və istehlakında ərzaq təhlükəsizliyi meyarlarının gözlənilməsinə dair təkliflər irəli sürülmüş-dür.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - ərzaq və qida məhsulları bazarının maddi əsa-sını təşkil edən istehsal və istehlak sferalarında mövcud iqtisadi mexanizmlərdən səmərəli istifadə edilməsinə, ərzaq və qida məhsulları istehsalının və istehlakının balanslaşdırılmasına, maliyyə mexanizmlərindən istifadəyə dair potensial imkanların müəyyənləşdirilməsinə dair təkliflərdən ibarətdir.
Açar sözlər: ərzaq və qida məhsulları, bazar mexanizmləri, dövlət tənzimlənməsi, daxi-li bazar, istehlak tələbatı.

Цель исследования - выявить вопросы эффективного использования потенциаль-ных возможностей использования финансовых механизмов с учетом принципов и характеристик продуктов пищевого и продовольственного рынка в соответствии с темпами роста населения страны.
Методология исследования - использовались общие методы исследования, основанные на нормативно-правовой базе и философских закономерностях в вопросах регулирования продуктов пищевого и продовольственного рынка с помощью финансо-вых механизмов, а также были использованы индивидуальные методы исследования, такие как сравнительный анализ, статистические и графические методы исследования, системный подход и др.
Практическая значимость исследования - изложенные в статье положения, полученные практические результаты и практические подходы могут быть использованы в регулировании продуктов пищевого и продовольственного рынка.
Результаты исследования - эффективная организация местного производства при формировании продуктов пищевого и продовольственного рынка, ожидаемые пропорции между производством и потреблением продукции растениеводства и жи-вотноводства, целенаправленное регулирование стоимости продуктов питания и от-пускных цен по уровню концентрация сельского хозяйства, растениеводства и живот-новодства. Были внесены предложения о соблюдении стандартов безопасности пище-вых продуктов при производстве и потреблении.
Оригинальность и научная новизна исследования - предложения по эффек-тивному использованию существующих экономических механизмов в сферах произ-водства и потребления, составляющих материальную основу продуктов пищевого и продовольственного рынка, для сбалансирования производства и потребления продук-тов питания и пищевых продуктов с определением потенциальных возможностей для финансовых механизмов.
Ключевые слова: пищевые и продовольственные продукты, рыночные механиз-мы, государственное регулирование, внутренний рынок, потребительский спрос.