Xarici ticarətdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri
Tədqiqatın məqsədi - müasir şəraitdə qlobal iqtisadi çağırışların kəskinləşdiyi mürəkkəb dövrdə istehlak malları üzrə xarici ticarətdə idarəetmənin iqtisadi-təşkilatı aspektlərinin dərindən araşdırılmasından çıxış etməklə, bu sahədə idarəetmənin maksimum səmərəliliyinin artırılması yollarının müəyyənləşdirilməsidir.
İstehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetmə sisteminin müasir dövrün tələblərinə adekvat təkmilləşdirilməsi və yenilənməsi vacib məsələlərdəndir. Şübhəsiz, bu mürəkkəb problemin həllində dövlətin fəal iştirakı olmadan müsbət nəticələr əldə etmək qeyri-mümkündür. Dövlət fəal olaraq xarici ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün güclü qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, işlək mexanizmlərin yaradılması və tətbiqi, bu sahədə stimullaşdırıcı tədbirlərin görülməsi ilə məşğul olmalıdır. Xarici ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq ölkənin beynəlxalq əmək bölgüsü sistemində və əmtəə bazarlarında səmərəli ixtisaslaşması üçün tədbirlərin genişləndirilməsini, dünya ticarət sistemindəki mənfi təsirlərdən milli iqtisadiyyatın qorunmasını və Azərbaycanlı istehsalçıların – ixracatçıların dünya bazarlarında möhkəmləndirilməsini tələb edir.
Tədqiqatın metodologiyası - Sistemli və kompleks yanaşma, müqayisəli təhlil, müasir dövrdə beynəlxalq təcrübənin ümumiləşdirilməsi və qiymətləndirilməsi ilə bağlı metodlardan istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - tədqiqat işinin nəzəri-metodoloji və digər nəticələri baxılan problemlər üzrə tədqiqat işlərinin aparılmasında, istehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsində, müasirləşdirilməsində istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - işin əsas elmi yeniliyi respublikada istehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetməsinin iqtisadi – təşkilatı problemlərinin kompleks tədqiqi ilə bağlıdır. Xarici ticarətin tənzimlənməsi və istehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetmə sisteminin elmi əsaslandırılması üzrə fərqli yanaşma verilmiş, xarici bazar proseslərinin idarə-edilməsinə nəzəri baxışlar elmi kontekstdən əsaslandırılmışdır.
Açar sözlər: xarici ticarət, ixrac-idxal əməliyyatları, beynəlxalq ticarət, rəqabət, beynəlxalq təcrübə, iqtisadi mənfəət, iqtisadi əlavə dəyər, səmərəlilik.

Цель исследования - выявление путей повышения максимальной эффективности управления в данной сфере на основе глубокого изучения экономических и организационных аспектов управления внешней торговлей потребительскими товарами в сложный период обострения глобальной экономической ситуации в современных условиях.
Один из важных вопросов - адекватное совершенствование и обновление системы управления внешней торговлей потребительскими товарами в соответствии с современными требованиями. Несомненно, без активного участия государства в решении этой сложной проблемы добиться положительных результатов невозможно. Государство должно активно участвовать в формировании прочной правовой базы для развития внешнеторговых отношений, создании и применении эффективных механизмов, принятии стимулирующих мер в этой сфере. В связи с расширением внешнеторговых связей, это требует расширения мер по эффективной специализации страны в международном разделении труда и товарных рынках, защиты национальной экономики от негативного воздействия мировой торговой системы и усиления азербайджанских производителей экспортеры на мировых рынках.
Методология исследования - в исследовании использован системный и комплексный подход, сравнительный анализ, методы, связанные с обобщением и оценкой современного международного опыта.
Практическая значимость исследования - теоретико-методологические и другие результаты исследования могут быть использованы для проведения исследований по рассматриваемым вопросам, для совершенствования и модернизации системы управления внешней торговлей товарами народного потребления.
Oригинальность и научная новизна исследования - основная научная новизна работы связана с комплексным изучением экономико-организационных проблем управления внешней торговлей товарами народного потребления в республике. Иной подход был дан к регулированию внешней торговли и научному обоснованию системы управления внешней торговлей потребительскими товарами, а теоретические взгляды на управление внешнеторговыми процессами были обоснованы в научном контексте.
Ключевые слова: внешняя торговля, экспортно-импортные операции, международная торговля, конкуренция, международный опыт, экономическая прибыль, экономическая добавленная стоимость, эффективность.