Xarici ticarətdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri
Tədqiqatın məqsədi - müasir şəraitdə qlobal iqtisadi çağırışların kəskinləşdiyi mürəkkəb dövrdə istehlak malları üzrə xarici ticarətdə idarəetmənin iqtisadi-təşkilatı aspektlərinin dərindən araşdırılmasından çıxış etməklə, bu sahədə idarəetmənin maksimum səmərəliliyinin artırılması yollarının müəyyənləşdirilməsidir.
İstehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetmə sisteminin müasir dövrün tələblərinə adekvat təkmilləşdirilməsi və yenilənməsi vacib məsələlərdəndir. Şübhəsiz, bu mürəkkəb problemin həllində dövlətin fəal iştirakı olmadan müsbət nəticələr əldə etmək qeyri-mümkündür. Dövlət fəal olaraq xarici ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün güclü qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, işlək mexanizmlərin yaradılması və tətbiqi, bu sahədə stimullaşdırıcı tədbirlərin görülməsi ilə məşğul olmalıdır. Xarici ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq ölkənin beynəlxalq əmək bölgüsü sistemində və əmtəə bazarlarında səmərəli ixtisaslaşması üçün tədbirlərin genişləndirilməsini, dünya ticarət sistemindəki mənfi təsirlərdən milli iqtisadiyyatın qorunmasını və Azərbaycanlı istehsalçıların – ixracatçıların dünya bazarlarında möhkəmləndirilməsini tələb edir.
Tədqiqatın metodologiyası - Sistemli və kompleks yanaşma, müqayisəli təhlil, müasir dövrdə beynəlxalq təcrübənin ümumiləşdirilməsi və qiymətləndirilməsi ilə bağlı metodlardan istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - tədqiqat işinin nəzəri-metodoloji və digər nəticələri baxılan problemlər üzrə tədqiqat işlərinin aparılmasında, istehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsində, müasirləşdirilməsində istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - işin əsas elmi yeniliyi respublikada istehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetməsinin iqtisadi – təşkilatı problemlərinin kompleks tədqiqi ilə bağlıdır. Xarici ticarətin tənzimlənməsi və istehlak malları üzrə xarici ticarətin idarəetmə sisteminin elmi əsaslandırılması üzrə fərqli yanaşma verilmiş, xarici bazar proseslərinin idarə-edilməsinə nəzəri baxışlar elmi kontekstdən əsaslandırılmışdır.
Açar sözlər: xarici ticarət, ixrac-idxal əməliyyatları, beynəlxalq ticarət, rəqabət, beynəlxalq təcrübə, iqtisadi mənfəət, iqtisadi əlavə dəyər, səmərəlilik.

The purpose of the research - is to identify ways of improving the maximum efficiency of management in this area based on an in-depth study of the economic and organizational aspects of management in foreign trade in consumer goods in a complex period of intensifying global economic challenges in modern conditions.
Adequately improve and update the management system of foreign trade in consumer goods in accordance with modern requirements is one of the important issues.Undoubtedly, it is impossible to achieve positive results without the active participation of the state in solving this complex problem. The state should be actively involved in the formation of a strong legal framework for the development of foreign trade relations, the creation and application of effective mechanisms, the adoption of incentive measures in this area. In connection with the expansion of foreign trade relations requires the expansion of measures for the country's effective specialization in the international division of labor and commodity markets, protection of the national economy from the negative effects of the world trade system and strengthening of Azerbaijani producers-exporters in world markets.
The methodology of the research - systematic and complex approach, comparative analysis, methods related to the generalization and evaluation of international experience in modern times have been used.
The practical importance of the research - theoretical, methodological and other results of the research can be used to conduct research on the issues under consideration, to improve and modernize the management system of foreign trade in consumer goods.
The originality and scientific novelty of the research - the main scientific novelty of the work is connected with the complex study of economic-organizational problems of management of foreign trade in consumer goods in the republic. A different approach was given about the regulation of foreign trade and the scientific substantiation of the foreign trade management system for consumer goods, and theoretical views on the management of foreign market processes were substantiated from a scientific context.