Tədqiqatın məqsədi – son illərdə qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün logistika mərkəzlərinin əlaqələrini genişləndirilməsi, xarici təcrübənin tətbiq imkanları, 44 günlük II Qarabağ müharibəsində əldə olunan razılaşmanın 9-cu bəndinə əsasən Azərbaycanın Naxçıvanla quru əlaqəsinin qurulması, Azərbaycanın Avropa ilə əlaqələrinin daha da inkişafı və həmin bölgədə yaradılacaq qeyri-neft sektoru sahələrinin ixracının potensialını öyrənilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası – müqayisəli təhlil, sintez, hesablama üsulları.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – hal-hazırkı dövrdə logistika və yük daşıma üzrə istifadə olunan siyasət, tariflər və mexanizmlər, eləcə də Avropa Birliyi, Çin Xalq Respublikası, Rusiya, Türkiyə və Cənubi-Şərqi Asiya və Afrika dövlətlərinin logistika ilə bağlı tətbiq etdiyi siyasəti iqtisadiyyata təsirini öyrənir.
Tədqiqatın nəticəsi - Azərbaycanda logistika təminatının yaxşılaşdırılması üçün beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və xarici logistika mərkəzlərinin prespektivləri, tətbiq etdiyi iqtisadi siyasət və beynəlxalq təcrübə üzərindəki sosial-iqtisadi təsirə birbaşa təsir etmək gücünə malikdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - Azərbaycanda logistika sahəsində baş verən yeniliklər ölkə iqtisadiyyatının inkişafda müəyyən yer tutur və bu sahədə bəzi çatımazlıqları qeyd etmək lazımdır. Belə ki, şəhərin əhalisini artması nəticəsində “Ağıllı şəhər” layihələrinin tədbiq olunması, logistika mərkəzlərini xarici əlaqələrinin inkişafı, bu sahədə lazımı mütəxəs-sislərin hazılanması və azad ticarət zonalarının fəaliyyətinin müəyyənləşməsi təhlil ediləcəkdir.

The purpose of the research – to study the expansion of relations of logistics centers for the development of the non-oil sector in recent years, opportunities of implementation of foreign experience, the establishment of land relations between Azerbaijan and Nakhchivan in accordance with paragraph 9 of the agreement reached during the 44-day Karabakh War, the further development of Azerbaijan's relations with Europe and the export potential of the non-oil sectors.
The methodology of the research - comparative analysis, synthesis, calculation methods.
The practical importance of the research – is the impact of current policies, tariffs and mechanisms on logistics and transportation, as well as the logistics policy of the European Union, the People's Republic of China, Russia, Turkey and South-East Asia.
The results of the study - the study of international experience and the prospects of foreign logistics centers to improve logistics in Azerbaijan, the applied economic policy and international experience, which, in turn, is, in turn, in turn.
The originality and scientific novelty of the research - innovations in the field of logistics in Azerbaijan occupy a definite place in the development of the country's economy. Thus, as a result of the growth of the population of the city will be analyzed the implementation of projects "Smart City", the development of external links of logistics centers, as well as the training of necessary specialists in this area and the definition of free trade zone.