RƏQƏMSAL TEXNOLOGİYALAR KONTEKSTİNDƏ STATİSTİK İNFORMASİYANIN TƏHLİLİNİN BƏZİ MƏSƏLƏLƏRİ
Tədqiqatın məqsədi - dünyada iri həcmli məlumatlar (Big Data) bazarının inkişaf dina­mikasını, ənənəvi və generativ süni intellektin mahiyyətini və imkanlarını, məlu­matların təhlili sahə­sində istifadə edilən süni intel­lektin ən əhəmiyyətli və geniş yayılan metod və vasitələrini araşdırmaq və qiymətləndirməkdir.
Tədqiqatın metodologiyası - müasir dövrdə statistik informasiyanın təhlilinin mühüm perspektiv isti­qamətləri iri həcmli məlumatların (Big Data) tam təhlili məqsədilə cari statistik metodologiyanın təkmil­ləş­diril­məsi, süni intellektin  metod və vasitələrindən geniş istifadə edil­məsidir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - rəqəmsal  texnologiyalar kontekstində statistik informa­si­yanın təh­lili metodikasının təkmilləşdirilməsinin əsas istiqamətlərindən biri maşınla öyrənmə metodları əsasında iri həcmli məlumatların təhlilinə metodiki yanaşmanın işlənib hazırlan­ması­dır. Maşınla öyrənmə metod­ları ənənəvi statistik metodlarla müqayisədə daha çevikdir ki, bu da təc­rü­bədə statistik infor­ma­siyanın təhlili prosesinə müsbət təsir göstərə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - tədqiqat prosesində maşınla öyrənmə metodları bazasında statis­tik infor­ma­siyanın təhlili metodikasına, əsas üstünlüklərinə, maşınla öyrənmə alqoritminin qu­rul­ması mərhələlərinin xarak­teristikasına baxılır ki, bu da süni intellektin köməyi ilə məlu­mat­ların təhlili keyfiyyətinin, həmçinin bütün səviy­yələrdə qərar qəbul etmənin informasiya təmi­natının analitik imkanlarının artırılmasında mühüm praktiki əhəmiy­yəti ola bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - cəmiyyətin tərəq­qisinin və dövlət siyasətinin sə­mə­rəli­liyinin qiy­mətləndiril­məsinin mühüm vasitəsi kimi çıxış edən sta­tistikanın qlobal çağı­rış­lara adekvat­lığının təmin edilməsi məqsədilə perspektivdə məlumatların təhlilində süni intel-lekt texnologiyaların tətbiqi imkanları və meylləri, həmçinin  beynəlxalq layihələrin rolu kon­kret­ləşdirilmişdir ki, bu da orijinal bir tədqiqat işi kimi dəyərləndirilə bilər.
Açar sözlər: statistika, süni intellekt, iri həcmli məlumatlar, məlumatların təhlili, dərin təh­lil, maşınla öyrənmə, neyron şəbəkələri.

Целью исследования - является изучение и оценка динамики развития мирового рынка больших данных, сущности и возможностей традиционного и генеративного искусственного интеллекта, а также наиболее важных и распространенных методов и инструментов искусственного интеллекта, используемых в области анализа данных.
Методология исследования - важными перспективными направлениями анализа статистической информации в настоящее время являются совершенствование существующей статистической методологии в целях полного анализа больших объемов данных (Big Data), а также широкое использование методов и инструментов искусственного интеллекта.
Практическая значимость исследования - одним из основных направлений совершенствования методологии анализа статистической информации в условиях цифровых технологий является разработка методического подхода к анализу больших объемов данных на основе методов машинного обучения. Методы машинного обучения обладают большей гибкостью по сравнению с традиционными статистическими методами, что может оказать положительное влияние на процесс анализа статистической информации на практике.
Результаты исследования - в процессе исследования рассмотрена методология анализа статистической информации на основе методов машинного обучения, ее основные преимущества, а также особенности этапов построения алгоритма машинного обучения, что может иметь существенное практическое значение в повышении качества анализа данных с помощью искусственного интеллекта, а также аналитических возможностей информационного обеспечения для принятия решений на всех уровнях.
Оригинальность и научная новизна исследования - в целях обеспечения адекватности статистики глобальным вызовам, выступающей важным инструментом оценки прогресса общества и эффективности государственной политики, определены возможности и тенденции применения технологий искусственного интеллекта в анализе данных в будущем, а также роль международных проектов, что можно оценить как оригинальную исследовательскую работу
Ключевые слова: статистика, искусственный интеллект, большие данные, анализ данных, глубокий анализ, машинное обучение, нейронные сети.