Tədqiqatın məqsədi - qeyri-səlis zaman sıralarından (FTS) istifadə etməklə İKT sektorunda məhsul (xidmətlər) buraxılışının proqnozlaşdırılmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqatın gedişində statistik göstəricilərin emalı üsullarından, diskret təsvirlərdən, qeyri-səlis məntiq və implikasiya qaydalarından, qeyri-səlis riyazi aparatdan, həmçinin müasir proqramlaşdırma paketlərindən istifadə olunmuşdur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - real hadisələr müəyyən qeyri-müəyyənliklə bağlı olduğundan, zaman sırasında hər bir göstərici üçün mənsubiyyət funksiyası ilə xarakterizə olunan qeyri-səlis dəyişən təyin edilə bilər. Qeyri-səlis zaman sıraları problemin öhdəsindən gəlməyə, həm ədədi, həm də linqvistik məlumatları emal etməyə, həmçinin, yeni qanunauyğunluqlar kəşf etməyə və digər modellər üçün əlçatmaz olan bilikləri çıxarmağa imkan verir.
Tədqiqatın nəticələri - təqdim olunmuş məqalədə orta aylıq nominal əmək haqqını proqnozlaşdırmaq üçün statistik göstəricilərin toplanması və ehtimal olunan gələcək tendensiya haqqında nəticələr əldə edilir. Beləliklə, zaman sıraları əsasında modelləşdirmə və proqnozlaşdırma sahəsindəki müasir vəziyyət Times-Series Data Mining adlı metodların və süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan modellərin tətbiqi istiqamətində gələcək inkişafı ilə xarakterizə olunur .
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - qeyri-səlis zaman sıraları ilə modelləşdirmə üsullarının öyrənilməsi, onların imkan və çatışmazlıqlarının təhlili bir sıra həll edilməmiş problemləri aşkar etdi: proqnozun dəqiqliyi və informativliyinin artırılması problemi, qeyri-səlis modelləşdirmənin səmərəlilik meyarları və nəticələrin qiymətləndirilməsi üsullarının olmaması və s.

ПРИМЕНЕНИЕ НЕЧЕТКИХ ВРЕМЕННЫХ РЯДОВ ДЛЯ ПРОГНОЗИРОВАНИЯ СРЕДНЕМЕСЯЧНОЙ НОМИНАЛЬНОЙ ЗАРАБОТНОЙ ПЛАТЫ
Цель исследования - прогнозирование выпуска продукции (услуг) в секторе ИКТ с использованием нечетких временных рядов.
Методология исследования - в ходе исследования использовались методы обра­ботки статистических показателей, дискретные представления, нечеткая логика и правила импликации, нечеткий математический аппарат, а также современные пакеты программирования.
Практическая значимость исследования - поскольку реальные события связаны с определенной неопределенностью, для каждого показателя во временном ряду может быть определена нечеткая переменная, характеризуемая функцией принадлежности. Нечеткие временные ряды позволяют справиться с проблемой, обработать как числовую, так и лингвистическую информацию, а также обнаружить новые закономерности и из­влечь знания, недоступные другим моделям.
Результаты исследования - в представленной статье проводится сбор статистических показателей для прогнозирования среднемесячной номинальной заработной платы и выводов о вероятной будущей тенденции. Таким образом, современное состоя­ние в области моделирования и прогнозирования на основе временных рядов характе­ризуется дальнейшим развитием методов, называемых Times-Series data mining, и направлением внедрения моделей на основе технологий искусственного интеллекта .
Оригинальность и научная новизна исследования - изучение методов моделиро­ва­ния нечеткими временными рядами, анализ их возможностей и недостатков выявили ряд нерешенных проблем: проблему повышения точности и информативности прогноза, критерии эффективности нечеткого моделирования и отсутствие методов оценки результатов и др.