AZƏRBAYCANDA XARİCİ TİCARƏTİN ƏMƏLİYYAT NÖVLƏRİ ÜZRƏ QİYMƏTLƏNDİRİLMƏSİ
Tədqiqatın məqsədi - xarici ticarət əməliyyat növləri üzrə təhlil edib qiymətləndirmələr etmək, dinamikaya təsir edən amilləri müəyyənləşdirmək.
Tədqiqatın metodologiyası - məqalədə statistik göstəricilər əsasında analitik təhlil, milli valyuta və sərbəst dönərli valyutalarla (SDV) əməliyyatların beynəlxalq metodologiya bazasında təhlili verilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - məqalədə əldə edilən nəticələr və qiymətləndirmələr bu sahə üzrə araşdırma aparan tədqiqatçılar, idxal-ixrac əməliyyatlarının subyektləri üçün praktiki əhəmiyyətə malikdir.
Tədqiqatın nəticələri - Məqalədə əldə olunan nəticələr dövlətin xarici ticarət üzrə həyata keçirtdiyi tədbirlərin müsbət nəticələr verdiyini göstərir. Tədqiqat onu göstərdi ki, qeyri-müəyyənliklərin təsirlərini minimuma endirmək üçün hökümətlər müvafiq önləyici tədbirlər görməlidirlər.
Tədqiqatın orjinallığı və elmi yeniliyi - məqalədə təqdim olunan elmi yanaşma və qiy­mətləndirmələr əməliyyat növləri üzrə milli valyutada əməliyyatların aparılması miqyasının genişləndirilməsi zəruriliyini ortaya qoymuşdur.
Açar sözlər: xarici ticarət, idxal, ixrac, əməliyyat növləri, milli valyuta, SDV, qlobal­laş­ma, pandemiya, dinamika, təhlil, qiymətləndirmə və s.

Цель исследования - проанализировать и сделать оценки по видам внешнеторговых операций, выявить факторы, влияющие на динамику.
Методология исследования - в статье представлен аналитический анализ на основе статистических показателей, анализ операций с национальной валютой и свободно обращающимися валютами (СДВ) на базе международной методологии.
Практическая значимость исследования - полученные в статье результаты и оценки имеют практическое значение для исследователей, проводящих исследования в данной области, субъектов импортно-экспортных операций.
Результаты исследования - результаты, полученные в статье, свидетельствуют о том, что осуществляемые государством меры по внешней торговле дали положительные результаты. Исследование показало, что правительства должны принимать соответствующие превентивные меры, чтобы свести к минимуму последствия неопределенности.
Оригинальность и научная новизна исследования - научные подходы и оценки, представленные в статье, выявили необходимость расширения масштабов проведения операций в национальной валюте по видам операций.
Ключевые слова: внешняя торговля, импорт, экспорт, типы транзакций, национальная валюта, СКВ, глобализация, пандемия, динамика, анализ, оценка.