KLASTERLƏŞMƏNİN KİÇİK VƏ ORTA SAHİBKARLIĞIN İNKİŞAFINA TƏSİRİ
Tədqiqatın məqsədi kiçik və orta sahibkarlıqda klasterləşmənin mövcud vəziyyətinin təhlil edilməsi və əldə olunan məlumatlar əsasında təkliflər verilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası tədqiqatın aparılması zamanı SWOT təhlil, ikincili məlumat təhlili, analiz, sintez və s. metodlardan geniş istifadə olunmuşdur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - KOS-ların klasterləşməsinə dair bir sıra strategiya, plan və proqnozların hazırlanmasında bu tədqiqatın nəticələrindən istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - KOS-larda ixrac, investisiya cəlbediciliyi, istehsal, tədqiqat, texnoloji və digər istiqamətlərdə inkişafının artırılmasında klasterləşmənin rolu və bu sahəyə dövlət dəstəyi qeyd olunmuşdur.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - KOS-ların klasterləşməsinin mövcud vəziyyəti təhlil edilmiş və müvafiq təkliflər verilmişdir.

IMPACT OF CLUSTERING ON THE DEVELOPMENT OF SMALL AND MEDIUM ENTREPRENEURSHIP
The purpose of the research - is to analyze the current state of clustering in small and medium-sized enterprises and give recommendations based on the information obtained.
The methodology of the research - SWOT analysis, secondary data analysis, synthesis and other methods were widely used during the study.
The practical importance of the research - the results of this study can be used in the development of a number of strategies, plans and forecasts on the clustering of SMEs.
The results of the research - the role of clustering in increasing the development of exports, investment attractiveness, production, research, technological and other directions in the SMEs and state support for this area were noted.
The originality and scientific novelty of the research - the current state of the clustering of SMEs was analyzed and corresponding recommendations were given.