Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müstəqilliyini bərqərar etmiş müasir Azərbaycan tarixində təkrarolunmaz yeri və rolu, uğurlu xarici və daxili siyasəti, ölkənin iqtisadi potensi-alının gücləndirilməsi ilə əlaqədar həyata keçirdiyi nəhəng quruculuq işləri hələ uzun illər araşdırılma və tədqiqat predmeti olacaqdır.
Təqdim olunan məqalədə, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hələ 1969-1982-ci illərdəki rəhbərliyi dövründə Azərbaycanda xalq təsərrüfatı sahələrinin yenidən qurulma və inkişafına nə-həng kapital qoyuluşları cəlb olunması yolu ilə həyata keçirdiyi fəaliyyət müvafiq dinamika və göstəricilər təqdim edilməklə bir daha işıqlandırılır və bu aspektdə əhalinin etibarlı ərzaq təminatı üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən taxıl kompleksində, ölkənin taxıl emalı sənayesinin təşəkkülündə, hazırki bu sənaye seqmentinin aparıcı hissəsini təşkil edən istehsal güc-lərinin yaradılıb ərsəyə gətirilməsində görülmüş işlərdən ətraflı bəhs edilir.
Müvafiq olaraq, məqalədə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərliyinin ikinci mərhələsinin başlanğıcında, ölkədə ictimai-iqtisadi və siyasi şəraitlə bağlı böhranın apogeyə çatdığı vəziyyət, o cümlədən ölkə əhalisinin əsas ərzaq məhsulu kimi taxıl və çörək məhsulları ilə təminatında yaranmış acınacaqlı durumun əsas səbəbləri göstərilir. Müəllif, ölkəni sarmış böhran vəziyyətində, əhalinin təminatında əvvəllər görünməmiş belə fərqli vəziyyətdə, məhz Ümummilli Liderin qətiyyəti və əzminin, iradəsinin, müdrikcəsinə uzaq-görənliyinin nəticəsi olaraq, vəziyyətin stabilləşdirildiyi və vaxt itirmədən bu sahədə islahat-lara başlandığını vurğulayır və məhz bu yanaşmanı uğurlu həll modeli hesab edir.
Son olaraq müəllif, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin qoyduğu irsin davam etdirildiyi, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin ölkənin taxıl kompleksində son illər apardığı islahatların kon-kret nəticəsi kimi, əhalinin taxıl və çörək məhsulları ilə təminatında ölkədaxili mənbələrin xü-susi çəkisinin artımına diqqət yetirir və bu tədbirlərin həyata keçirilməsinin, işğaldan azad olunmuş torpaqlarda taxıl əkinlərinin genişləndirilməsi ilə birlikdə ölkədə ərzaq buğdasına tələbatın daha önəmli hissəsinin yerli istehsal hesabına təmin edilməsini stimullaşdıracağını proqnozlaşdırır.

National leader Heydar Aliyev's unique place and role in the history of modern Azerbaijan, which established its independence, his successful foreign and domestic policy, and the huge construction works carried out in connection with the strengthening of the country's economic potential, will be the subject of investigation and research for many years to come.
In the presented article, the activities carried out by the Great Leader in the period of his leadership in 1969-1982 through the involvement of huge capital investments in the reconstruction and development of the national economy sectors are again highlighted by presenting the relevant dynamics and indicators, and in this aspect, for the reliable food supply of the population In the grain complex of strategic importance, in the organization of the country's grain processing industry, the work done in the creation and development of the production forces that make up the leading part of this industrial segment is discussed in details.
Accordingly, at the beginning of the second stage of the National leader Heydar Aliyev's leadership, the situation in which the crisis in the socio-economic and political conditions reached its apogee, as well as the main reasons for the deplorable situation in providing the country's population with grain and bakery products as the main food outcome, are indicated in the article. The author emphasizes that the situation has been stabilized and reforms in this field have been started without wasting time, as a result of the National leader's determination, will and wisdom, and he considers this approach to be a successful solution model.
Finally, the author pays attention to the increase of the specific weight of domestic sources in providing the population with grain and bakery products, as a concrete result of the reforms carried out by President Ilham Aliyev in the grain complex of the country in recent years, which is the continuation of the legacy left by the National leader Heydar Aliyev. It is predicted that the implementation of these measures, freedom from occupation together with the expansion of grain crops in the occupied lands that the most important part of the demand for wheat in the country will be stimulated by local production.