Ulu öndər Heydər Əliyevin dövlət idarəçiliyi məktəbi
Məqalə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin dövlət idarəçiliyi sahəsində atdığı uğurlu addımlara, əldə olunan səmərəli nəticələrə həsr olunmuşdur. Azər-baycan dövlətçiliyinin memarı dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev müasir dövlət idarəçiliyi sahə-sində elmi-praktiki məktəbin banisidir. Məqalədə Heydər Əliyevin dövlət idarəçiliyi sahəsində misilsiz xidmətlərindən bəhs olunur, yaratdığı idarəçilik məktəbinin fəlsəfəsindən söhbət açılır. Heydər Əliyev idarəçilik məktəbinin nəzəri və praktiki əsasını Azərbaycan dövlətinə rəhbərlik etdiyi dövrlərdə həyata keçirdiyi siyasi-iqtisadi idarəçilik fəaliyyəti və prinsipləri təşkil edir. Heydər Əliyevin idarəçilik məktəbi bu gün də gənc nəslin formalaşması və inkişafı istiqa-mətində, onların dövlət idarəçiliyində uğurla təmsil olunmasında əhəmiyyət kəsb edir.
Məqalədə Heydər Əliyevin idarəçilik fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, prioritetləri təhlil edilmiş, onun dövlət inzibatçılığı sahəsində sosial-iqtisadi siyasətinin əsas istiqamətləri və strateji hədəfləri elmi-praktik cəhətdən əsaslandırılmışdır. Heydər Əliyev ölkə iqtisadiyyatının inkişafına hər zaman kompleks yanaşmış, qeyri-neft sektorunun inkişafına yüksək önəm vermiş, dövlət idarəçiliyi fəaliyyətində bu sahədə uğurlu addımlar atmışdır. Ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin olunması onun siyasi idarəçilik fəaliyyətinin ana xəttini təşkil edirdi. Bu məsələ hər zaman onun diqqət mərkəzində olmuş, xarici siyasətinin əsas prioritetinə çevrilmişdir.
Məqalədə Ulu Öndər Heydər Əliyevin iqtisadi siyasəti geniş izah olunmuş, onun hakimiy-yəti dövrü üçün ölkənin makroiqtisadi göstəricilərinin təhlili aparılmaqla, siyasi liderin idarəçilik fəaliyyətinin uğurlu nəticələri müzakirə olunmuşdur. Bu məqsədlə də biz Heydər Əliyevin ha-kimiyyəti illərində ümum daxili məhsulunun artım templəri, sənaye məhsulunun istehsal (mülkiy-yət növlərinə görə) göstəricilərinin, habelə özəl sektorun sənaye istehsalındakı xüsusi çəkisininin artım dinamikası təhlil olunmuşdur. Bu cür təhlillər deməyə əsas verir ki, Heydər Əliyevin idarə-çilik fəaliyyəti dövründə iqtisadiyyatın inkişafının əsas xəttini ümumdaxili məhsulda özəl sek-torun xüsusi çəkisinin yüksəldilməsi təşkil etmişdir.
Məqalədə Ulu Öndərin idarəçilik kursunun davamçısı kimi İlham Əliyevin də uğurlu idarəçilik fəaliyyətindən bəhs olunmuşdur. İlham Əliyev tərəfindən siyasi xəttin müvəffəqiyyətlə davam etdirilməsi sonrakı dövrlərdə iqtisadi sahədə makroiqtisadi göstəricilərin uğurlu dina-mikasında özünü tam aydın göstərir. Bu onunla əlaqədardır ki, Möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev Ümummilli Liderin siyasi iqtisadi xəttinin layiqli davamçısıdır. Bu cür davamlı fəaliyyət əlbəttə ki, ölkəmizin siyasi və sosial-iqtisadi fəaliyyətinin inkişafının əsasını təşkil edir.
Açar sözlər: dövlət idarəçiliyi, idarəçilik məktəbi, ümum daxili məhsul, sənaye sahəsi, özəl sektor, iqtisadi inkişaf.

Школа государственного управления Общенационального Лидера Гейдара Алиева
Статья посвящена Общенациональному Лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву, его успешным шагам в сфере государственного управления и их эффективным результатам. Гениальный архитектор азербайджанской государствен-ности Гейдар Алиев является основоположником научно-практической школы в области современного государственного управления. В статье рассказывается о бес-примерных заслугах Гейдара Алиева в сфере государственного управления, а также рассматривается философия созданной им школы управления. Теоретическую и прак-тическую основу школы управления Гейдара Алиева составляют политическая и экономическая деятельность и принципы, которые он проводил в период своего руководства Азербайджаном. Школа управления Гейдара Алиева и сегодня важна для формирования и развития молодого поколения и его успешного представительства в государственном управлении.
В статье были проанализированы основные направления и приоритеты управлен-ческой деятельности Гейдара Алиева, научно и практически обоснованы основные направления и стратегические цели его социально-экономической политики в сфере государственного управления. Гейдар Алиев всегда комплексно подходил к развитию экономики страны, придавал большое значение развитию ненефтяного сектора, пред-принимал успешные шаги в этой области в деятельности государственного управления. Обеспечение территориальной целостности нашей страны было основным направ-лением его политико-управленческой деятельности. Этот вопрос всегда был в центре его внимания и стал главным приоритетом его внешней политики.
В статье подробно разъясняется экономическая политика Общенационального Лидера, анализируются макроэкономические показатели страны за период его правле-ния, обсуждаются успешные результаты административной деятельности политичес-кого лидера. С этой целью за годы правления Гейдара Алиева были изучены темпы рос-та валового внутреннего продукта, показатели производства промышленной продукции (по формам собственности), а также динамика роста частного сектора в промышленной продукции. Из этих анализов можно сделать вывод, что во время правления Гейдара Алиева основной линией экономического развития было увеличение доли частного сектора в общем объеме внутреннего продукта.
В статье отмечена успешная управленческая деятельность Ильхама Алиева как последователя политического курса Великого лидера. Об успешном продолжении политической линии со стороны Ильхама Алиева свидетельствует успешная динамика макроэкономических показателей в экономической сфере. Это связано с тем, что наш уважаемый Президент Ильхам Алиев является достойным последователем политичес-кой и экономической линии Общенационального лидера. Такого рода непрерывная деятельность, безусловно, является основой развития политической и социально-экономической деятельности нашей страны.
Ключевые слова: государственное управление, школа менеджмента, валовой внутренний продукт, промышленность, частный сектор, экономическое развитие.