Müstəqillik dövründə mürəkkəb formalaşma mərhələlərindən keçmiş Azərbaycanın xarici siyasəti Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi xarici siyasət prioritetləri ölkə-nin həyati mənafelərinə xidmət edən, dövlətin strateji maraqları üzərində qurulmuş, hərtərəfli işlənib hazırlanmış, özünün aydın, konkret vəzifə və istiqamətləri ilə seçilən, bitkin, ardıcıl və prinsipial xarakter kəsb etməyə başlamışdır.
Bütün bu dəyişikliklər Azərbaycan Respublikasının inkişafına təkan verən sahələrin təkmilləşdirilməsinə şərait yaratmışdır. Eyni zamanda Azərbaycanın əzəli və əbədi torpaqları hesab olunan Qarabağ torpaqlarının erməni qəsbkarlarından alınması dövlətin xarici siyasətin-də düzgün idarəetmə sisteminin olmasından xəbər verir və tədqiqat işində xarici iqtisadi əla-qələrin tənzimlənməsi üzrə mühüm problemlərin mahiyyəti açıqlanmışdır.
Açar sözlər: iqtisadi sahə, dövlət strategiyası, idarəetmə, istiqamətlər, perspektivlər, tənzimləmə siyasəti.

Внешняя политика Азербайджана, прошедшая сложные этапы становления в период независимости, проводилась под руководством Общенационального Лидера Гейдара Алиева, определенные приоритеты внешней политики, стали носить исчерпы-вающий, последовательный и принципиальный характер, строились на стратегических интересах государства, служили жизненно важным интересам страны, тщательно разра-батывались, выделялись своими четкими, конкретными задачами и направлениями.
Все эти изменения создали условия для совершенствования отраслей, дающих толчок развитию Азербайджанской Республики. В то же время возврат карабахских земель, оккупированных армянскими захватчиками, считающихся исконными землями Азербайджана, свидетельствует о наличии правильной системы управления во внешней политике государства, и в исследовательской работе раскрыта важность регулирования проблем во внешнеэкономических связях.
Ключевые слова: экономическая отрасль, стратегия государства, менеджмент, направления, перспективы. национальная экономика.