Heydər Əliyevin iqtisadi inkişaf strategiyası və yeni keyfiyyət mərhələsi
İstər sovet dövründə istərsə də, müstəqillikdən sonra Azərbaycan xalqının  və iqtisadiy-yatının inkişafında müstəsna rol oynamış, dövrünün ən güclü şəxsiyyətlərindən biri olan Heydər Əliyev əsl liderə məxsus olan keyfiyyətlərdən uğurla istifadə edərək respublika hökümətini, bütün idarəetmə strukturlarını iqtisadiyyatda yaranmış geriliyin aradan qaldırılması işinə səfərbər etdi.
Müstəqillik günü Azərbaycan tarixinə ən düşərli ən parlaq gün kimi düşüb. Xalqımız dövlət müstəqilliyini bayram edir, çətin olsa da, milli istiqlalın şərəfli yolu ilə irəliləyir. Müs-təqillik illəri xalqımız üçün özünüdərk və özünütəsdiq illəridir.
Açar sözlər: iqtisadi inkişaf strategiyası, təhsil sistemi, keyfiyyət təminatı, inteqrasiya, informasiya cəmiyyəti.

Стратегия экономического развития Гейдара Алиева и новый этап качества
Гейдар Алиев, сыгравший исключительную роль в развитии жизнедеятельности азербайджанского народа и экономики как в советский период, так и после обретения независимости, и являвшийся одной из самых сильных личностей своего времени, успешно использовал качества настоящего лидера и мобилизовал все силы правитель-ства республики и всех административных структур ликвидировать отставание в эконо-мике.
День независимости – самый светлый день в истории Азербайджана. Наш народ празднует государственную независимость, идет вперед по славному пути националь-ной независимости, хотя это и нелегко. Годы независимости – это годы самосознания и самоутверждения нашего народа.
Ключевые слова: стратегия экономического развития, система образования, обеспечение качества, интеграция, информационное общество.