Heydər Əliyevin çoxşaxəli iqtisadi siyasəti və Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı
Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı keyfiyyətcə yeni dövrün - müstəqil dövlət quruculuğu istiqamətinə aparan böyük yolun  başlanğıcını qoydu. Heydər Əliyevin pre-zidentliyi dövründə radikal islahatlar icra edildi və onun həyata keçirdiyi iqtisadi siyasət ölkə-ni inkişafa aparan dövlət strategiyasına çevrildi, habelə ölkənin müstəqilliyini təmin edən çox-lu sayda proqramlar işlənib hazırlandı.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkənin makroiqtisadi sabitliyinə nail olundu, bazar iqtisa­diyyatının aparıcı qüvvəsi olan sahibkarlığın təşəkkülü üçün qanunvericilik bazası yaradılmış və özəl sektorun önə çıxarılmasına yönəldilmiş tədbirlər həyata keçirilməyə başla-nıldı.
Bazar iqtisadiyyatı modelində sahibkarlıq münasibətlərinin formalaşması həmin siste-min ayrılmaz tərkib hissəsidir. Ölkənin iqtisadi inkişafının məhz özəl sektor – sahibkarlıq fəaliyyəti olduğu zərurəti önə çıxdı. Məhz ona görə də sahibkarlığın təşəkkülü və inkişafı iq-tisadi siyasətin prioritet istiqaməti kimi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Rəhbərliyi dövründə Heydər Əliyev həyata keçirdiyi radikal islahatlarla milli iqtisadi in-kişaf modelinin reallaşmasına, güclü sahibkarlar təbəqəsinin təşəkkülünə və onların cəmiy-yətdəki mövqelərinin güclənməsinə çalışırdı.
Məhz bu baxımdan Azərbaycanda sahibkarlığın təşəkkülü və inkişafında Heydər Əliyevin çoxşaxəli iqtisadi siyasətinin elmi-tədqiqi xüsusi əhəmiyyətə malikdir.

Возвращение к власти великого лидера Гейдара Алиева ознаменовало начало качественно новой эпохи - великого пути, ведущего к независимому государственному строительству. В период президентства Гейдара Алиева были проведены радикальные реформы и проводимая им экономическая политика превратилась в государственную стратегию, ведущую страну к развитию, а также было разработано большое количество программ, обеспечивших независимость страны.
Под руководством Великого лидера была достигнута макроэкономическая стабильность страны, создана законодательная база для организации предприниматель-ства, являющегося ведущей силой рыночной экономики, начаты меры, направленные на развитие частного сектора.
Неотъемлемой частью этой системы является формирование предприни-ма-тельских отношений в модели рыночной экономики. На первый план вышла потреб-ность экономического развития страны в частном секторе – предпринимательской деятельности. Именно поэтому организация и развитие предпринимательства имеет важное значение как приоритетное направление экономической политики.
За время своего руководства Гейдар Алиев стремился с помощью проведенных им радикальных реформ реализовать национальную модель экономического развития, сформировать сильный класс предпринимателей и укрепить их положение в обществе.
Именно с этой точки зрения научное исследование многогранной экономической политики Гейдара Алиева имеет особое значение в организации и развитии предпри-нимательства в Азербайджане.