Tədqiqatın məqsədi - Azərbaycanda aqrar məhsullarının emalı sənayesinin innovativ fəallığının artırılması üçün elmi əsaslandırılmış metodiki və praktiki tövsiyələrin işlənib hazır-lanmasıdır.
Tədqiqat metodologiyası - korrelyasiya-reqressiya və statistik təhlil, matrisin yerləş-dirilməsi və proqnozlaşdırılmasıdır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - statistik göstəricilər üçün əsas kimi istifadə edilə bilən tövsiyələr və nəticələr, hansılarki emal sənayesində innovativ proseslərin problemlərinin həllinə yönəlmişdirlər.
Tədqiqatın nəticələri - təsvir olunur ki, aqrar emal sənayesi onun məhsullarının əsasən aşağı texnologiyalı istehsalla bağlı olması ilə xarakterizə olunur. Azərbaycan yüksək əlavə dəyərə malik yüksək emal olunmuş məhsullar deyil, əsasən xammal məhsulları ixrac edir. Beləliklə, biz ixrac fəaliyyətinin rentabelliyini azaldırıq və Azərbaycan xammalını emal edərək dünya bazarında rəqiblərimizin mövqelərini möhkəmləndiririk, nəinki tütün, bu, dəri, yun, toxuculuq və geyim istehsalı sahələrinə də aiddir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - emal sahələrinin texnoloji qruplara görə təsnif edilməsindədir. Bu respublika regionlarının innovativ fəaliyyət səviyyəsinin qiymətləndiril-məsi kimi istehsal sahələri aşağı, orta və yüksək texnologiyalı sənaye sahələrinə təsnif edilir. Regionların sahə xüsusiyyətləri nəzərə alınır.
Açar sözlər: aşağı, orta və yüksək texnologiyalı sənayelər, innovasiya-aktiv müəssisələr, əlavə dəyər, aqrar emal sənayesi, statistik göstəricilərin beynəlxalq müqayisəliliyi, əmək məhsuldarlığı, regionların sənaye xüsusiyyətləri, rəqabət qabiliyyəti, struktur dəyişiklikləri.

Assessment of the level of innovation activity in the regions of Azerbaijan and ways to improve it
The purpose of the research - develop scientifically based methodological and practical recommendations for increasing the innovative activity of the agricultural products processing industry in Azerbaijan.
The methodology of the research - correlation-regression analysis, matrix placement and prediction.
The practical importance of the research -  the recommendations and results that can be used as a basis for statistical indicators, which can solve the problems of innovative processes in the agricultural processing industry.
The results of the research - describe that the agro-processing industry is characterized by the fact that its products are mainly related to low-tech production. Azerbaijan mainly exports raw materials, not highly processed products with high added value. Thus, we reduce the profitability of export activities and strengthen the positions of our competitors in the world market by processing Azerbaijani raw materials, not only in tobacco, but also in the fields of leather, wool, textile and clothing production.
The originality and scientific novelty of the research - the classification of processing areas according to technological groups. In these regions, as an assessment of the level of innovative activity of the republic's regions, production areas are classified into low-, medium- and high-tech industrial areas. Area characteristics of the regions are taken into account.