Büdcə-vergi mexanizmi və onun xüsusiyyətləri
Tədqiqatın məqsədi – büdcə və büdcə-vergi siyasətinin əhəmiyyətinin müəyyənləşdirilməsi və büdcənin təşkilati və nəzəri-metodoloji xüsusiyyətlərinin verilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işində sistemli yanaşma, məntiqi ümumiləşdirmə, analiz və s. metodlardan istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – büdcə-vergi siyasətinin ölkə iqtisadiyyatında rolunu və prinsiplərini öyrənərək, yeni iqtisadi fəaliyyət növlərinin yarandığı və tələblərin surətli şəkildə dəyişdiyi müasir iqtisadi şəraitdə iqtisadiyyatda büdcə-vergi mexanizminin yeniliklərə çevik şəkildə adaptasiya olmasını təmin etmək.
Tədqiqatın nəticələri –  ölkə iqtisadiyyatında düzgün büdcə-vergi (fiskal) siyasətinin həyata keçirilməsi üçün bu sahədə hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, qanunvericilik aktlarının qəbulu və vergi sistemini ölkə iqtisadiyyatının real vəziyyətinə çevik şəkildə uyğunlaşan hala gətirilməsi zəruridir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – büdcə-vergi (fiskal) siyasətinin tətbiqi, onun ölkə iqtisadiyyatındakı rolu və inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti müəyyən edilmişdir.

Бюджетно-налоговый механизм и его характеристики
Цель исследования - определение значения бюджета и бюджетно-налоговой политики и предоставление организационных и теоретико-методологических особенностей бюджета.
Методология исследования - в статье использованы методы системного подхода, логического обобщения, анализа и др.
Практическая значимость исследования - изучение роли и принципов бюджетно-налоговой политики в экономике страны, обеспечение гибкой адаптации бюджетно-налогового механизма в экономике к инновациям в современных экономических условиях, где появляются новые виды экономической деятельности и быстро меняются потребности.
Результаты исследования - для реализации правильной бюджетно-налоговой (фискальной) политики в экономике страны необходимо усовершенствовать правовую базу в этой сфере, принять законодательные акты и сделать налоговую систему гибкой к реальному положению экономики страны.
Оригинальность и научная новизна исследования - в статье определены реализация бюджетно-налоговой (фискальной) политики, ее роль в экономике страны и значение ее развития.