Məcburi ehtiyat norması indeksi üzrə ölkələrarası müqayisəli təhlil
Tədqiqatın məqsədi - tədqiqatın məqsədi ölkələrin bank sisteminin liberallıq və ya dirijistliyini ölçməyə imkan verən iqtisadi modelin yaradılmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat işinin yerinə yetirilməsi zamanı Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun hazırladığı İS(S)İ metodologiyasından, analiz, müqayisə və s. bu kimi tədqiqat metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – mərkəzi banklar tərəfindən ölkənin monetar siyasəti formalaşdırılan zaman qərarvermə prosesində tədqiqatın nəticələrinə əsaslanaraq daha optimal qərarların verilməsi mümkündür. Əlavə olaraq bank sistemini araşdıran tədqiqatçılar təklif olunan metod vasitəsilə müxtəlif analitik hesabatlar hazırlaya bilərlər.
Tədqiqatın nəticələri - məcburi ehtiyat norması tələbi üzrə qlobal səviyyədə bank sisteminə dövlət müdaxiləsinin səviyyəsini ölçməyə imkan verən iqtisadi model–indeks yaradılmışdır.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - tədqiqatda mövzusu qlobal səviyyədə bank sisteminin gəlirlərinin azalmasına təsir edən, əsas təmizləyici alət olan məcburi ehtiyat nor-ması tələbi üzrə ölkələrin sağçı və ya solçu iqtisadi siyasət apardığı müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: solçuluq, sağçılıq, dövlət müdaxiləsi, bank sisteminin tənzimlənməsi, məcburi ehtiyat norması, indeksləşdirmə.

Comparative analysis of the countries on the reserve requirement index
The purpose of the research - to propose a new methodology that allows to compare liberality or dirigisme of the banking sector across countries.
The methodology of the research – throughout the research, methodologies including IL(R)E which is proposed by the Institute of Economics of Ministry of Science and Education of Azerbaijan Republic, analysis, comparison and  etc. were used.
The practical importance of the research – policymakers of central banks can use the results of this study during decision making to make more optimal decisions. Moreover, researchers may use the proposed methodology to prepare detailed report for their future study.
The results of the research - this research introduces an entirely new index - an economic model that covers features of the reserve requirements and allows researchers to evaluate the extent of public intervention in the commercial banking sector universally.
The originality and scientific novelty of the research - topic of this study is to identify countries with more liberal and dirigiste policy on one of the main regulatory tools – reserve requirements which negatively affects banking system income globally.