Məcburi ehtiyat norması indeksi üzrə ölkələrarası müqayisəli təhlil
Tədqiqatın məqsədi - tədqiqatın məqsədi ölkələrin bank sisteminin liberallıq və ya dirijistliyini ölçməyə imkan verən iqtisadi modelin yaradılmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat işinin yerinə yetirilməsi zamanı Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun hazırladığı İS(S)İ metodologiyasından, analiz, müqayisə və s. bu kimi tədqiqat metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – mərkəzi banklar tərəfindən ölkənin monetar siyasəti formalaşdırılan zaman qərarvermə prosesində tədqiqatın nəticələrinə əsaslanaraq daha optimal qərarların verilməsi mümkündür. Əlavə olaraq bank sistemini araşdıran tədqiqatçılar təklif olunan metod vasitəsilə müxtəlif analitik hesabatlar hazırlaya bilərlər.
Tədqiqatın nəticələri - məcburi ehtiyat norması tələbi üzrə qlobal səviyyədə bank sisteminə dövlət müdaxiləsinin səviyyəsini ölçməyə imkan verən iqtisadi model–indeks yaradılmışdır.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - tədqiqatda mövzusu qlobal səviyyədə bank sisteminin gəlirlərinin azalmasına təsir edən, əsas təmizləyici alət olan məcburi ehtiyat nor-ması tələbi üzrə ölkələrin sağçı və ya solçu iqtisadi siyasət apardığı müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: solçuluq, sağçılıq, dövlət müdaxiləsi, bank sisteminin tənzimlənməsi, məcburi ehtiyat norması, indeksləşdirmə.

Цель исследования - предложить новую методологию, позволяющую сравнивать либеральность или дирижизм банковского сектора в разных странах.
Методология исследования - на протяжении всего исследования использовались методики, в том числе ИЛ(П)Э, предложенный Институтом Экономики при Министерстве Науки и Образования Азербайлжанской Республики, анализ, сравнение и т.д.
Практическая значимость исследования - центральные банки в политике своей деятельности могут использовать результаты этого исследования для принятия более оптимальных решений. Кроме того, исследователи могут использовать предложенную методологию для подготовки подробного отчета для своего будущего исследования.
Результаты исследования - это исследование вводит совершенно новый индекс - экономическую модель, которая охватывает особенности резервных требований и поз-воляет исследователям повсеместно оценивать масштабы государственного вмешатель-ства в коммерческий банковский сектор.
Оригинальность и научная новизна исследования - темой данного исследо-вания является выявление стран с более либеральной и дирижистской политикой в отношении одного из основных инструментов регулирования – обязательных резервов, который негативно влияет на доходы банковской системы в глобальном масштабе.
Ключевые слова: левизна, правота, государственное вмешательство, регулирова-ние банковского сектора, резервные требования, индексация.