Müasir şəraitdə kənd təsərrüfatı ilə emal sənayesi arasında inteqrasiya münasibətləri və onlara təsir edən amillər
Tədqiqatın məqsədi - kənd təsərrüfatı ilə emal sənayesi arasında inteqrasiya münasi-bətlərini təhlil etməkdən və bu prosesə təsir göstərən amilləri müəyyənləşdirməkdən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası - müşahidə, məlumatların toplanması, təhlili, sintez iqtisadi statistik metodlar şamil edilir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti- müəyyən bir zamanda istehsal edilən yeyinti sənayesi məhsullarının bazarda möhkəmlənməsində və kənd təsərrüfatı ilə emal sənayesi arasında inteqrasiya münasibətlərinin möhkəmləndirilməsindədir.
Tədqiqatın nəticələri – tədqiqat nəticəsində kənd təsərrüfatı ilə emal sənayesi arasında inteqrasiya münasibətlərinə destruktiv təsir göstərən amillər müəyyənləşdirilmiş və onların aradan qaldırılması ilə bağlı elmi cəhətdən əsaslandırılmış təklif və tövsiyələr müvafiq proq-ram və layihələr hazırlanmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – kənd təsərrüfatı ilə emal sənayesi arasında inteqrasiya münasibətlərinə təsir göstərən amillər təsnifləşdirilmiş, qlobal təhdidlər fonunda kənd təsərrüfatı ilə yeyinti sənayesi arasında inteqrasiya münasibətlərinin mövcud vəziyyəti qiymətləndirilmiş,zəruri tədbirlər sistemi müəyyənləşdirilmişdir.
Açar sözlər: kənd təsərrüfatı, yeyinti sənayesi, inteqrasiya münasibətləri, qlobal təhdid-lər, inteqrasiya münasibətlərinə təsir edən amillər.

Интеграционные отношения между сельским хозяйством и перерабатывающей промышленностью в современных условиях и факторы, влияющие на них
Цель исследования - проанализировать интеграционные связи между сельским хозяйством и перерабатывающей промышленностью и выявить факторы, влияющие на данные отношения.
Методология исследования - включает наблюдение, сбор данных, анализ, синтез и экономико-статистические методы.
Практическая значимость исследования – состоит в укреплении рынка продукции пищевой промышленности, производимой в данный момент времени и укреплении интеграционных связей между сельским хозяйством и перерабатывающей промышленностью.
Результаты исследования - в результате исследования выявлены факторы, оказывающие деструктивное влияние на интеграционные отношения между перераба-тывающей отраслью сельского хозяйства и научно обоснованные предложения и рекомендации по их устранению могут быть использованы при разработке соответ-ствующих программ и проекты.
Оригинальность и научная новизна исследования - классифицированы фак-торы, влияющие на взаимодействие сельского хозяйства и перерабатывающей промыш-ленности, оценено современное состояние интеграционных отношений сельского хозяйства и пищевой промышленности на фоне глобальных угроз, определена необ-ходимая система мер.
Ключевые слова: сельское хозяйство, пищевая промышленность, интеграцион-ные отношения, глобальные угрозы, факторы, влияющие на интеграционные отноше-ния.