Universitet sənaye əməkdaşlığının uğurlu beynəlxalq inkişaf tendensiyaları
Tədqiqatın məqsədi – universitet sənaye əməkdaşlığına beynəlxalq yanaşmanın metodlarını, amillərini, praktiki yanaşmaları, idarəetmənin müasir quruluşu və onun inkişaf tendensiyalarının müəyyənləşdirilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – araşdırmada universitet sənaye əməkdaşlığının formalaşdırılmasının beynəlxalq təcrübələrinin nəzəriyyəsi təhlil edilməklə, bu əməkdaşlığın bəzi çatışmayan xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirməklə və sonda müasir dövrün standartlarına uy-ğun əməkdaşlıq formasının müəyyən edilməsinə uyğun olaraq aparılmışdır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – tədqiqatın əsas müddəaları və nəticələrindən universitet sənaye əməkdaşlığı ilə əlaqədar nəzəri əsaslarının mənimsənilməsində və respublikanın mövcud imkanlarının əsaslandırılmış formada istifadəsində istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın nəticələri - universitet sənaye əməkdaşlığının elementlərinin formalaşdırılmasının əsas mənbəyi kimi universitetlərin və sənayenin inkişafı ilə əlaqədar əsasların müəyyənləşdirilməsi və nəzərə alınması ilə əlaqədardır.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqatda universitet sənaye əməkdaşlığının formalaşmasını və əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə yeni yanaşma istiqamətləri və amilləri müəyyənləşdirilmişdir. Universitet sənaye əməkdaşlığının beynəlxalq strukturuna uyğun tərkib elementləri və əsas xüsusiyyətlərinə uyğun olan dövrün yeni inkişaf amilləri nəzərə alınmaqla yaradılması təklif olunur.
Açar sözlər: universitet-sənaye əməkdaşlığı, intellektual aktivlər, üçlü sarmal modeli, innovasiya proqramı, biznes parklar.

Цель исследования - университет состоит из методов, факторов, практических подходов международного подхода к производственной кооперации, определения со-временной структуры управления и направлений ее развития.
Методология исследования - исследование проведено в соответствии с теорией зарубежного опыта формирования вузовской производственной кооперации, выявле-нием некоторых недостатков этой кооперации и, наконец, определением формы коопе-рации в соответствии с современными стандартами.
Практическая значимость исследования - основные положения и результаты исследования могут быть использованы для освоения теоретических основ вузовско-производственной кооперации и разумного использования имеющихся возможностей республики.
Результаты исследования - университет связан с выявлением и рассмотрением основы развития университетов и промышленности как основного источника форми-рования элементов производственной кооперации.
Оригинальность и научная новизна исследования – в ходе исследования выявлены новые подходы и факторы формирования вузовской производственной ко-перации и развития кооперации. Университет предлагается создать в соответствии с международной структурой производственной кооперации, с учетом новых факторов развития периода, в соответствии с составляющими и основными особенностями.
Ключевые слова: университетско-промышленное сотрудничество, интеллекту-альные активы, модель тройной спирали, инновационная программа, бизнес-парки.