Universitet sənaye əməkdaşlığının uğurlu beynəlxalq inkişaf tendensiyaları
Tədqiqatın məqsədi – universitet sənaye əməkdaşlığına beynəlxalq yanaşmanın metodlarını, amillərini, praktiki yanaşmaları, idarəetmənin müasir quruluşu və onun inkişaf tendensiyalarının müəyyənləşdirilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – araşdırmada universitet sənaye əməkdaşlığının formalaşdırılmasının beynəlxalq təcrübələrinin nəzəriyyəsi təhlil edilməklə, bu əməkdaşlığın bəzi çatışmayan xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirməklə və sonda müasir dövrün standartlarına uy-ğun əməkdaşlıq formasının müəyyən edilməsinə uyğun olaraq aparılmışdır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – tədqiqatın əsas müddəaları və nəticələrindən universitet sənaye əməkdaşlığı ilə əlaqədar nəzəri əsaslarının mənimsənilməsində və respublikanın mövcud imkanlarının əsaslandırılmış formada istifadəsində istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın nəticələri - universitet sənaye əməkdaşlığının elementlərinin formalaşdırılmasının əsas mənbəyi kimi universitetlərin və sənayenin inkişafı ilə əlaqədar əsasların müəyyənləşdirilməsi və nəzərə alınması ilə əlaqədardır.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqatda universitet sənaye əməkdaşlığının formalaşmasını və əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə yeni yanaşma istiqamətləri və amilləri müəyyənləşdirilmişdir. Universitet sənaye əməkdaşlığının beynəlxalq strukturuna uyğun tərkib elementləri və əsas xüsusiyyətlərinə uyğun olan dövrün yeni inkişaf amilləri nəzərə alınmaqla yaradılması təklif olunur.
Açar sözlər: universitet-sənaye əməkdaşlığı, intellektual aktivlər, üçlü sarmal modeli, innovasiya proqramı, biznes parklar.

The purpose  of the research - University consists of the methods, factors, practical approaches of the international approach to industrial cooperation, the definition of the modern management structure and development trends.
The methodology of the research - the study was carried out in accordance with the theory of international experience in the formation of university-industrial cooperation, identifying some of the shortcomings of this cooperation and finally defining the form of cooperation in accordance with modern standards.
The practical importance of the research - the main provisions and results of the research can be used to master the theoretical foundations of university-industry cooperation and to make reasonable use of the existing possibilities of the republic.
The results of the research - the university is associated with the determination and consideration of the basis for the development of universities and industry as the main source of the formation of elements of industrial cooperation.
The originality and scientific novelty of the research - the study identified new approaches and factors for the formation and development of university-industrial coope-ration. It is suggested that the university be established in accordance with the international structure of industrial cooperation, in accordance with its components and main characte-ristics, taking into account the new development factors of the period.