Xüsusi iqtisadi zonaların iqtisadi inkişafa təsirinin qiymətləndirilməsi
Tədqiqatın məqsədi - innovasiya infrastrukturunun elementlərindən olan Xüsusi İqti-sadi Zonaların (XİZ) ölkənin iqtisadi inkişafında rolu və onun müsbət və mənfi cəhətlərini müəyyənləşdirməkdən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat Dünya Bankı və onun nəzdində fəaliyyət göstə-rən qurumlar tərəfindən hazırlanan hesabatlar, tədqiqatçılar tərəfindən bu sahədə aparılmış tədqiqatların XİZ-ın inkişaf istiqamətlərinə dair üsullara, metodlara və yanaşmalara uyğun aparılmışdır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - tədqiqat nəticələrindən, ölkənin inkişafına təkan ver-mək, xarici investisiyanın cəlb edilməsi, ölkədə müəyyən tənzimləmələr aparmaq məqsədilə istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - ümumi şəkildə demək olar ki, XİZ-ın yaradılması ölkənin rifahını yüksəltmək məqsədi daşıyır. Təsis edilmiş məqsədlərdən, ölkənin infrastrukturundan, ölkənin siyasətindən və coğrafi mövqeyindən asılı olaraq XİZ-ın yaradılması və onların sa-yının artırılması iqtisadi inkişafda əsas amillərdəndir.
Tədqiqat işinin orijinallığı və elmi yeniliyi - Xüsusi İqtisadi Zonaların yaradılmasının əhəmiyyəti, onların iqtisadiyyata təsiri Asiya ölkələrinin təcrübəsi əsasında araşdırılmışdır. Zonaların yara-dılmasının müsbət və mənfi cəhətləri araşdırılmış, bu prosesdə qarşıya çıxan problemlər və onların həlli yolları analiz edilmişdir.
Açar sözlər: Xüsusi İqtisadi Zona, iqtisadi inkişaf, texnoloji inkişaf, tənzimləmə, gü-zəşt, məqsəd.

The purpose of the research. One of the elements of the Innovation Infrastructure is to determine the role of Special Economic Zones (SEZs) in the economic development of the country and its pros and cons.
The methodology of the research. The research was conducted in accordance with the reports, prepared by the World Bank and its affiliates, and the methods, techniques and approaches of the researchers to the development of SEZs.
The practical importance of the research. The results of the study can be used to stimulate the development of the country, attract foreign investment and make certain adjustments in the country.
The results of the research. In general, it can be said that the establishment of the SEZ is aimed at improving the welfare of the country. Depending on the goals established, the country's infrastructure, the country's policy and geographical location, the establishment and increase of the number of SEZs is a key factor in economic development.
The originality and scientific novelty of the research. The importance of the creation of Special Economic Zones and their impact on the economy has been studied on the basis of the experience of Asian countries. The pros and cons of the creation of zones were studied, the problems encountered in this process and their solutions were analyzed.