Tədqiqatın məqsədi - zəfərlə başa çatan İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra ölkəmi-zin həyatında yeni mərhələ başlanıb. Bununla əlaqədar işğaldan azad edilmiş (İAEƏ) torpaq-larımızın bərpası, quruculuq, inkişaf, Qarabağdan məcburi köçkün düşmüş əhalinin orada məskunlaşdırılmasının təmin olunması növbəti əsas hədəflər kimi qarşıda durur. Bu hədəf-lərə çatmaq üçün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə çoxşaxəli, böyük əmək, vəsait və zaman tələb edən işlər həyata keçirilir. Bu hədəflərdən biri də İAEƏ-də yeni istehsal müəssisələrinin yaradılması və onların düzgün yerləşdirilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası - ölkədə həyata keçirilən tədbirlər, hüquqi bazanın yara-dılması, ardıcıl və sistemli yanaşma, təhlil və sintez metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - İAEƏ-də müəssisələrin yerləşdirilməsində və bu isti-qamətdə strategiyaların, tədbirlər planının, dövlət proqramlarının hazırlanmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - İAEƏ –də qazanılmış müsbət təcrübədən istifadə etməklə ərazi-lərin təbii sərvətləri nəzərə alınmaqla sənaye müəssisələrinin yerləşdirilməsinə nail olmaqdır. Nəzərdə tutulan təklifləri həyata kecirməklə müəssisələrin yerləşməsi regionda nəqliyyatın, rabitənin və digər sahələrin inkişafına, istehsalın enerji və xammalla təminatına, rayonlararası və sahələrarası əlaqələrin dərinləşməsinə, ətraf mühitin qorunmasının əhəmiyyətinin artma-sına gətirib çıxara bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - Qarabağda olan faydalı qazıntıların Azərbay-can iqtisadiyyatında öz böyük rolu olacaq. Bir çox yataqlar var ki, onların gələcəkdə istismarı Azərbaycanın iqtisadiyyatına daha böyük töhfələr verəcək. Bu yataqlardan biri Zəngilan rayo-nundakı Vejnəli qızıl yatağıdır. Bundan əlavə, Kəlbəcərdəki Zod qızıl yatağını və Ağdərədəki Qızılbulaq qızıl yataqlarını misal gətirmək olar. Qeyd edək ki, sənaye ehtiyatları təsdiq olunan qızıl ehtiyatlarının həcmi 132,6 tondur. Bunun dünya bazarlarında dəyəri 8 mlrd. ABŞ dolları civarındadır ki, bu da kifayət qədər böyük bir rəqəmdir. Bundan əlavə, Qarabağda bir çox təbii ehtiyatlar var, hansılar ki, tikinti və digər sahələrdə istifadəyə yararlıdır. Məqalədə bu kimi ehtiyatlardan istifadə etməklə yeni sənaye müəssisələrinin yaradılması, yerləşdirilməsi və potensial ehtiyatları dövriyyəyə cəlb etmək istiqamətləri müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: təbii sərvətlər, emal, sənaye müəssisələri, istehsal, infrastruktur, investi-siya, innovasiya.

Цель исследования - после окончания Второй Карабахской войны, закончив-шейся победой, в жизни нашей страны начался новый этап. В связи с этим, следующие важные цели - восстановление наших освобожденных земель (OOT), строительство, развитие данной территории и переселение вынужденных переселенцев из Карабаха. Для достижения этих целей в стране под руководством Президента Ильхама Алиева проводится многогранная, трудоемкая и длительная работа. Одна из таких целей - создание и размещение новых производств на освобожденных территориях.
Методология исследования - рассматривались меры, принятые в стране, направ-ления создания правовой базы, последовательный и системный подход, методы анализа и синтеза.
Практическая значимость исследования – данное исследование может быть использовано при размещении предприятий на освобожденных территориях и при раз-работке стратегий, планов действий, государственных программ в этом направлении.
Результаты исследования - заключаются в достижении размещения промышлен-ных предприятий с учетом природных ресурсов территорий, с использованием положи-тельного опыта, накопленного на освобожденных территориях. Реализуя предполагае-мые предложения, размещение предприятий может привести к развитию транспорта, коммуникаций и других сфер в регионе, увеличению поставок энергоресурсов и сырья для производства, межрегиональных и межотраслевых связей, осложнить, увеличить важность защиты окружающей среды.
Оригинальность и научная новизна исследования - полезные ископаемые Карабаха будут играть важную роль в экономике Азербайджана. Есть много место-рождений, разработка которых в будущем внесет больший вклад в экономику Азер-байджана. Одно из таких месторождений - золоторудное месторождение Вейнали в Зангиланском районе. Кроме того, примерами являются месторождение золота Зод в Кельбаджаре и месторождение золота Гызылбулаг в Агдаре. Следует отметить, что объем изученных запасов золота составляет 132,6 тонны. Его стоимость на мировых рынках составляет около 8 миллиардов долларов, что довольно является достаточно весомым показателем. Кроме того, Карабах обладает множеством природных ресурсов, которые можно использовать в строительстве и других сферах. В статье определены области для создания, размещения и мобилизации потенциальных промышленных ресурсов с использованием таких ресурсов.
Ключевые слова: природные ресурсы, переработка, промышленные предприя-тия, производство, инфраструктура, инвестиции, инновации.