Tədqiqatın məqsədi - zəfərlə başa çatan İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra ölkəmi-zin həyatında yeni mərhələ başlanıb. Bununla əlaqədar işğaldan azad edilmiş (İAEƏ) torpaq-larımızın bərpası, quruculuq, inkişaf, Qarabağdan məcburi köçkün düşmüş əhalinin orada məskunlaşdırılmasının təmin olunması növbəti əsas hədəflər kimi qarşıda durur. Bu hədəf-lərə çatmaq üçün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə çoxşaxəli, böyük əmək, vəsait və zaman tələb edən işlər həyata keçirilir. Bu hədəflərdən biri də İAEƏ-də yeni istehsal müəssisələrinin yaradılması və onların düzgün yerləşdirilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası - ölkədə həyata keçirilən tədbirlər, hüquqi bazanın yara-dılması, ardıcıl və sistemli yanaşma, təhlil və sintez metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - İAEƏ-də müəssisələrin yerləşdirilməsində və bu isti-qamətdə strategiyaların, tədbirlər planının, dövlət proqramlarının hazırlanmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - İAEƏ –də qazanılmış müsbət təcrübədən istifadə etməklə ərazi-lərin təbii sərvətləri nəzərə alınmaqla sənaye müəssisələrinin yerləşdirilməsinə nail olmaqdır. Nəzərdə tutulan təklifləri həyata kecirməklə müəssisələrin yerləşməsi regionda nəqliyyatın, rabitənin və digər sahələrin inkişafına, istehsalın enerji və xammalla təminatına, rayonlararası və sahələrarası əlaqələrin dərinləşməsinə, ətraf mühitin qorunmasının əhəmiyyətinin artma-sına gətirib çıxara bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - Qarabağda olan faydalı qazıntıların Azərbay-can iqtisadiyyatında öz böyük rolu olacaq. Bir çox yataqlar var ki, onların gələcəkdə istismarı Azərbaycanın iqtisadiyyatına daha böyük töhfələr verəcək. Bu yataqlardan biri Zəngilan rayo-nundakı Vejnəli qızıl yatağıdır. Bundan əlavə, Kəlbəcərdəki Zod qızıl yatağını və Ağdərədəki Qızılbulaq qızıl yataqlarını misal gətirmək olar. Qeyd edək ki, sənaye ehtiyatları təsdiq olunan qızıl ehtiyatlarının həcmi 132,6 tondur. Bunun dünya bazarlarında dəyəri 8 mlrd. ABŞ dolları civarındadır ki, bu da kifayət qədər böyük bir rəqəmdir. Bundan əlavə, Qarabağda bir çox təbii ehtiyatlar var, hansılar ki, tikinti və digər sahələrdə istifadəyə yararlıdır. Məqalədə bu kimi ehtiyatlardan istifadə etməklə yeni sənaye müəssisələrinin yaradılması, yerləşdirilməsi və potensial ehtiyatları dövriyyəyə cəlb etmək istiqamətləri müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: təbii sərvətlər, emal, sənaye müəssisələri, istehsal, infrastruktur, investi-siya, innovasiya.

Directions of creating new industrial enterprises in the territories liberated from occupation
The purpose of the research - is that after the end of the Second Karabakh War, which ended with victory, a new stage began in the life of our country. In this regard, the following important goals are the restoration of our liberated lands (LTO), construction, development and resettlement of internally displaced refugees from Karabakh. To achieve these goals, a multifaceted, laborious and long-term work is being carried out in the country under the leadership of President Ilham Aliyev. One of these goals is the creation and placement of new industries in the liberated territories.
The methodology of the research –the measures taken in the country were considered, the creation of a legal framework, a consistent and systematic approach, methods of analysis and synthesis were used.
The practical importance of the research – the research can be used when locating enterprises in the liberated territories and when developing strategies, action plans, government programs in this direction.
The results of the research - are to achieve the location of industrial enterprises, taking into account the natural resources of the territories, using the positive experience accumulated in the liberated territories. Implementing the proposed proposals, the location of enterprises can lead to the development of transport, communications and other fields in the region, an increase in the supply of energy resources and raw materials for production, interregional and interbranch relations, complicate, increase the importance of environmental protection
The originality and scientific novelty of the research - the minerals of Karabakh will play an important role in the economy of Azerbaijan. There are many fields, the development of which will make a greater contribution to the economy of Azerbaijan in the future. One of these mines is the Veinali gold mine in the Zangilan region. In addition, the Zod gold mine in Kalbajar and the Gizilbulag gold mine in Agdara are examples. It should be noted that the volume of proved gold reserves is 132.6 tons. Its value in world markets is about $ 8 billion, which is quite a lot. In addition, Karabakh has many natural resources that can be used in construction and other spheres. The article identifies areas for the creation, deployment and mobilization of potential industrial resources using such resources.