İqtisadiyyatın idarə olunmasında dövlət maliyyəsinin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi
Tədqiqatı məqsədi – bazar  münasibətləri  şəraitində iqtisadiyyatın idarə olunması pro-sesinə dövlətin maliyyəsinin  rolunu və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətlərinin öyrənilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işində müqayisəli təhlil, sistemli yanaşma, mən-tiqi ümumiləşdirmə  metodlarından, eyni zamanda bu problemlə bağlı bir sıra alim tədqiqat-çıların yanaşmalarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - əldə olunmuş nəticələrdən və elmi – iqtisadi müddəa-lardan iqtisadiyyatın idarə olunması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə fəaliyyət strate-giyalarının, kompleks tədbirlərin  və dövlət proqramlarının hazırlanmasında  istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri- tədqiqat əsasında müəyyən edilmişdir ki, dövlət maliyyə-büdcə siyasətinin prioritetlərini dəyişməklə yalnız iqtisadiyyatdakı konyuktur tərəddüdlərin yumşal-dılmasına deyil, həm də milli təsərrüfatın sabitləşdirilməsinə və tədricən inkişafına təsir göstərir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - dövlət maliyyəsi vasitəsilə tənzimləmə – bu o deməkdir konkret şəraitdə dövlət tərəfindən məqsədəuyğun şəkildə və ardıcıl surətdə maliyyə üsullarından istifadə etməklə təsərrüfat subyektlərinə təsir etməsi, iqtisadiyyatda makro-iqti-sadi tarazlığa və mütərəqqi inkişafa nail olunması prosesini əks etdirdiyi konsepsiya irəli sü-rülmüş  və əsaslandırılmışdır.
Açar sözlər: bazar iqtisadiyyatı, dövlət maliyyəsi, dövlət büdcəsi, dövlət xərcləri, iqti-sadiyyatın dövlət tənzimlənməsi, makroiqtisadi tarazlıq.

Целью исследования является изучение роли государственных финансов в про-цессе управления экономикой в условиях рыночной экономики и пути ее совершен-ствования.
Методология исследования - сравнительный анализ, системный подход, методы логического обобщения, а также подходы ряда ученых и исследователей по данной проблеме.
Актуальность исследования – полученные результаты и научно-экономические положения могут быть использованы при разработке стратегии действий, комплексных мероприятий и государственных программ по совершенствованию механизмов управ-ления экономикой.
Результаты исследования - на основе исследования определено, что, изменяя приоритеты государственной фискальной политики, она влияет не только на смягчение экономических колебаний в экономике, но и на стабилизацию и поступательное разви-тие национальной экономики.
Оригинальность и научная новизна исследования - регулирование через государственные финансы - это концепция, отражающая процесс достижения макро-экономической сбалансированности и поступательного развития в экономике, воздей-ствие государства на хозяйствующие субъекты в конкретной ситуации с использова-нием адекватных и последовательных финансовых методов.
Ключевые слова: рыночная экономика, государственные финансы, государст-венный бюджет, государственные расходы, государственное регулирование экономики, макроэкономическая сбалансированность.