İqtisadiyyatın idarə olunmasında dövlət maliyyəsinin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi
Tədqiqatı məqsədi – bazar  münasibətləri  şəraitində iqtisadiyyatın idarə olunması pro-sesinə dövlətin maliyyəsinin  rolunu və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətlərinin öyrənilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işində müqayisəli təhlil, sistemli yanaşma, mən-tiqi ümumiləşdirmə  metodlarından, eyni zamanda bu problemlə bağlı bir sıra alim tədqiqat-çıların yanaşmalarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - əldə olunmuş nəticələrdən və elmi – iqtisadi müddəa-lardan iqtisadiyyatın idarə olunması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə fəaliyyət strate-giyalarının, kompleks tədbirlərin  və dövlət proqramlarının hazırlanmasında  istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri- tədqiqat əsasında müəyyən edilmişdir ki, dövlət maliyyə-büdcə siyasətinin prioritetlərini dəyişməklə yalnız iqtisadiyyatdakı konyuktur tərəddüdlərin yumşal-dılmasına deyil, həm də milli təsərrüfatın sabitləşdirilməsinə və tədricən inkişafına təsir göstərir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - dövlət maliyyəsi vasitəsilə tənzimləmə – bu o deməkdir konkret şəraitdə dövlət tərəfindən məqsədəuyğun şəkildə və ardıcıl surətdə maliyyə üsullarından istifadə etməklə təsərrüfat subyektlərinə təsir etməsi, iqtisadiyyatda makro-iqti-sadi tarazlığa və mütərəqqi inkişafa nail olunması prosesini əks etdirdiyi konsepsiya irəli sü-rülmüş  və əsaslandırılmışdır.
Açar sözlər: bazar iqtisadiyyatı, dövlət maliyyəsi, dövlət büdcəsi, dövlət xərcləri, iqti-sadiyyatın dövlət tənzimlənməsi, makroiqtisadi tarazlıq.

The purpose of the research-is to study the role of state finance in the process of ma-naging the economy in the conditions of a market economy and the path to its improvement.
The methodology of the research - comparative analysis, systematic approach, methods of logical generalization, as well as approaches of a number of scholars and researchers on this problem.
The practical importance of the research - the results obtained and the scientific and economic provisions can be used in the development of action strategies, complex activities and government programs to improve the mechanisms of economic management.
The results of the research- are based on the fact that by changing the priorities of public fiscal policy, it affects not only the softening of economic fluctuations in the economy, but also the stabilization and post-stabilization of the economy.
The originality and scientific novelty of the research - regulation through public finance - is a concept that reflects the process of achieving macroeconomic balance and progressive development in the economy, the impact of the state on business entities in a particular situation using adequate and consistent financial methods.