Kiçik açıq iqtisadiyyatlı ölkələrin xarici ticarət siyasətinin əsas xüsusiyyətləri
Tədqiqatın məqsədi - açıq iqtisadiyyata malik ölkələrin ölçülməsini müəyyən edən meyarlar əsasında ölkələrin beynəlxalq bazardakı proseslərə təsirini, eləcə də bu proseslərdə iştirakı zamanı əsas xüsusiyyətləri müəyyənləşdirmək.
Tədqiqatın metodologiyası - böyük və kiçik açıq tipli iqtisadiyyatın  meydana gəlməsi, formalaşması və inkişafı, eləcə də açıq iqtisadiyyatın müqayisəli təhlilinə metodoloji yanaş-malar və bir çox tədqiqatçıların elmi fikirləri aiddir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - keçid tipli ölkələrin son dövrlər Avropa Birliyinə sürətli inteqrasiyası müşahidə edilməkdədir. Bu inteqrasiya həm də keçid tipli Şərqi Avropa ölkələrinə məhsul istehsalında beynəlxalq ixtisaslaşması və ticarətin diversifikasiyası üçün geniş imkanlar təmin edir. Bu səbəbdən qlobal iqtisadiyyata qoşula bilən və kiçik iqtisadiy-yata malik Avropa ölkələrinin təcrübəsinin öyrənilməsi Azərbaycan üçün mühüm önəm kəsb edir.
Tədqiqatın nəticələri - xarici iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün zəruri olan qanunveri-cilik bazasının təkmilləşdirilməsi, bu istiqamətdə beynəlxalq normalara uyğunlaşması nəticə-sində iqtisadiyyatın açıqlıq dərəcəsinin diversifikasiyası və xarici ticarətdə iştirakçıların sayı-nın çoxalması təklif edilir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - tədqiqat işində bir çox tədqiqatçıların elmi əsərlərinə istinad olunmuşdur. Onların fikirlərinə əsasən, açıq iqtisadiyyatın dövri olaraq yenilənməsi və beynəlxalq əmək bölgüsündəki əsas xüsusiyyətləri qeyd olunmuşdur.
Açar sözlər: açıq iqtisadiyyat, idxal-ixrac, açıqlıq dərəcəsi, ixracyönümlü, idxalın əvəz-lənməsi, makroiqtisadi sabitlik, liberal ticarət.

Main features of foreign trade policy of small countries with open economy
The purpose of the research - to determine the impact of countries on the processes in the international market, as well as the main features of their participation in these processes, based on the criteria that determine the measurement of countries with open economies.
The methodology of the research - the emergence, formation and development of large and small open economies, as well as methodological approaches to the comparative analysis of open economies and the scientific views of many researchers.
The practical importance of the research - rapid integration of transition countries into the European Union has been observed recently. This integration also provides a wide range of opportunities for transitional Eastern European countries to specialize in international production and diversify trade. For this reason, the study of the experience of European countries with small economies that can join the global economy is an important example for Azerbaijan.
The results of the research - it is proposed to improve the legal framework necessary for the development of foreign economic relations, to diversify the level of openness of the economy and increase the number of participants in foreign trade as a result of compliance with international norms in this area.
The originality and scientific novelty of the research - the research work refers to the scientific works of many researchers. According to them, the periodic renewal of the open economy and the main features of the international division of labor were noted.