Dövlət investisiya layihələrinin səmərəlilik auditi
Tədqiqatın məqsədi – dövlət sektoru üçün beynəlxalq audit standartlarının tətbiqi vasitəsilə dövlət investisiya layihələrinin performans (səmərəlilik) auditinin aparılmasının öy-rənilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işində sistemli yanaşma, müqayisəli təhlil, məntiqi ümumləşdirmə metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – dövlət sektoru üçün beynəlxalq audit standartlarının tətbiqi ilə yanaşı, dövlət investisiya layihələrinin idarəolunması üzrə qabaqcıl təcrübəyə əsas-lanan prosesin əhatə olunması məqalənin tətbiqi əhəmiyyətini göstərir.
Tədqiqatın nəticələri – dövlət investisiyalarının idarəolunması üzrə qabaqcıl təcrübə nəzərə alınmaqla və beynəlxalq audit standartları tətbiq olunmaqla dövlət investisiya layihə-lərinin performans auditinin daha effektiv və sistemli aparılması üzrə nəticələr əldə edilmiş-dir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – dövlət investisiya layihələrinin performans auditinin aparılması üzrə müxtəlif araşdırmalar aparılsa da, bu sahədə tədqiqatların azlıq təşkil etdiyini qeyd etmək olar. Məqalə layihələrin performans auditinin həyata keçirilməsi istiqa-mətində aparılan tədqiqatlara və müvafiq sahənin auditində iştirak edən auditorlara töhfə olacaqdır.
Açar sözlər: dövlət investisiya layihələri, ISSAI, dövlət sektoru auditi, maliyyə auditi, uyğunluq auditi, performans auditi, qənaətlilik, səmərəlilik, effektivlik.

Аудит эффективности государственных инвестиционных проектов
Цель исследования – исследование аудита эффективности государственных инвестиционных проектов с применением международных стандартов аудита для государственного сектора.
Методология исследования – в работе использованы систематический подход, сравнительный анализ, методы логического обобщения.
Практическая значимость исследования – помимо применения международ-ных стандартов аудита для государственного сектора, освещение процесса на основе передового опыта в управлении государственными инвестиционными проектами показывает важность применения статьи.
Результаты исследования – с учетом передовой практики управления государ-ственными инвестициями и применения международных стандартов аудита были достигнуты результаты более эффективного и систематического аудита эффективности государственных инвестиционных проектов.
Оригинальность и научная новизна исследования – хотя по аудиту эффектив-ности государственных инвестиционных проектов проводились различные исследова-ния, следует отметить, что исследований в этой области мало. Статья внесет вклад в исследование, проводимое по аудиту эффективности проектов и аудиторов, участвую-щих в аудите в соответствующей области.
Ключевые слова: государственные инвестиционные проекты, ISSAI, аудит государственного сектора, финансовый аудит, аудит соответствия, аудит эффектив-ности, экономия, эффективность и результативность.