MÜƏSSİSƏLƏRDƏ APARILAN AUDİT FƏALİYYƏTİNİN NORMATİV-HÜQUQİ TƏMİNATI
Tədqiqatın məqsədi Azərbaycan Respublikasında bazar iqtisadiyyatına keçid prosesi zamanı müstəqil audit xidmətlərinin yaradılması və  inkişafı qanunlar əsasında təhlil edilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası müasir dövrdə audit fəaliyyətinin formalaşmasında, müəs­sisə rəhbərləri, səhmdarlar və dövlət strukturları arasında yaranan münasibətlər  şəffaflıq maliy­yə prinsipinə əsaslanır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - tədqiqat nəticələri göstərir ki, dövlətin və investorların maliyyə maraqlarını qorumaq üçün təsərrüfat subyektlərinin fəaliyyətinə nəzarət adətən müs­təqil auditor qurumları həyata keçirir.
Tədqiqatın nəticələri audit yoxlamaları, təkcə maliyyə hesabatlarının yoxlanılması ilə kifayətlənmir, həmçinin iqtisadi münasibətlərin şəffaflığını artırmaq, qeyri-qanuni fəaliyyət­lə­rin qarşısını almaq və hüquqi mədəniyyətin yüksəldilməsinə şərait yaradır və təsir  edir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi -  audit hüquqi və iqtisadi nəzarətin ən önəmli va­sitə­lərindən biridir. Auditor fəaliyyəti zamanı müəssisənin maliyyə vəziyyəti barədə düzgün və obyektiv informasiya əldə edilir, eyni zamanda audit  mülkiyyət hüquqlarının qorunmasında iş­tirak edir.

REGULATORY AND LEGAL FRAMEWORK FOR AUDITING ACTIVITIES IN ENTERPRISES
The purpose of the research — is to analyze the creation and development of independent auditing services in the Republic of Azerbaijan based on legislation during the transition to a market economy.
The methodology of the research — the formation of auditing activities in the modern period is based on the principle of financial transparency in the relationships between company managers, shareholders, and government bodies.
The practical importance of the research — the study shows that, in order to protect the financial interests of the state and investors, control over the activities of economic entities is generally carried out by independent auditing organizations.
The results of the research — audits are not limited to verifying financial statements but also contribute to increasing transparency in economic relations, preventing illegal activities, and developing legal culture.
The originality and scientific novelty of the research — auditing is one of the most important tools of legal and economic control. During the audit process, reliable and objective information about the financial condition of an enterprise is obtained, and the protection of property rights is supported.