MÜƏSSİSƏLƏRDƏ APARILAN AUDİT FƏALİYYƏTİNİN NORMATİV-HÜQUQİ TƏMİNATI
Tədqiqatın məqsədi Azərbaycan Respublikasında bazar iqtisadiyyatına keçid prosesi zamanı müstəqil audit xidmətlərinin yaradılması və  inkişafı qanunlar əsasında təhlil edilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası müasir dövrdə audit fəaliyyətinin formalaşmasında, müəs­sisə rəhbərləri, səhmdarlar və dövlət strukturları arasında yaranan münasibətlər  şəffaflıq maliy­yə prinsipinə əsaslanır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - tədqiqat nəticələri göstərir ki, dövlətin və investorların maliyyə maraqlarını qorumaq üçün təsərrüfat subyektlərinin fəaliyyətinə nəzarət adətən müs­təqil auditor qurumları həyata keçirir.
Tədqiqatın nəticələri audit yoxlamaları, təkcə maliyyə hesabatlarının yoxlanılması ilə kifayətlənmir, həmçinin iqtisadi münasibətlərin şəffaflığını artırmaq, qeyri-qanuni fəaliyyət­lə­rin qarşısını almaq və hüquqi mədəniyyətin yüksəldilməsinə şərait yaradır və təsir  edir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi -  audit hüquqi və iqtisadi nəzarətin ən önəmli va­sitə­lərindən biridir. Auditor fəaliyyəti zamanı müəssisənin maliyyə vəziyyəti barədə düzgün və obyektiv informasiya əldə edilir, eyni zamanda audit  mülkiyyət hüquqlarının qorunmasında iş­tirak edir.

Цель исследования - анализ создания и развития независимых аудиторских услуг в Азербайджанской Республике на основе законодательства в период перехода к рыночной экономике.
Методология исследования - формирование аудиторской деятельности в современный период основывается на принципе финансовой прозрачности во взаимоотношениях между руководителями предприятий, акционерами и государственными структурами.
Практическая значимость исследования - результаты исследования показывают, что для защиты финансовых интересов государства и инвесторов контроль над деятельностью хозяйствующих субъектов, как правило, осуществляется независимыми аудиторскими организациями.
Результаты исследования - аудиторские проверки не ограничиваются только проверкой финансовой отчетности, но также способствуют повышению прозрачности экономических отношений, предотвращению незаконной деятельности и развитию правовой культуры.
Оригинальность и научная новизна исследования - аудит является одним из важнейших инструментов правового и экономического контроля. В процессе аудиторской деятельности обеспечивается получение достоверной и объективной информации о финансовом состоянии предприятия, а также участие в защите прав собственности.