İQTİSADİYYATDA GƏLİR BƏRABƏRSİZLİYİNİN İQTİSADİ SƏBƏBLƏRİNİN QİYMƏTLƏNDİRİLMƏSİ
Tədqiqatın məqsədi - iqtisadiyyatda gəlir bərabərsizliyinin səbəblərini təhlil edib qiy­mət­ləndirmələr etmək, dinamikaya təsir edən amilləri müəyyənləşdirmək.
Tədqiqatın metodologiyası - məqalədə statistik göstəricilər əsasında analitik təhlil, müqayisəli qiymətləndirmə və induktiv metodologiya bazasında təhlil verilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - məqalədə əldə edilən nəticələr və qiymətləndirmələr bu sahə üzrə araşdırma aparan tədqiqatçılar, hökümətin sosial-iqtisadi siyasəti üzrə praktiki əhə­miy­yətə malikdir.
Tədqiqatın nəticələri - məqalədə əldə olunan nəticələr dövlətin sosial-iqtisadi siyasəti üzrə həyata keçirtdiyi tədbirlərin müsbət nəticələr verdiyini göstərir. Tədqiqat onu göstərdi ki, gəlir bərabərsizliyini minimum endirmək üçün hökümətlər müvafiq önləyici tədbirlər görmə­lidirlər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - məqalədə təqdim olunan elmi yanaşma və qiy­mətləndirmələr gəlir bərabərsizliyinin azaldılması istiqamətində yeni yanaşmalara diqqətin ay­rıl­ması zəruriliyini ortaya qoymuşdur.
Açar sözlər: gəlir bərabərsizliyi, sosial siyasət, problemlər, minimum əmək haqqı, nomi­nal və real əmək haqqı, orta aylıq əmək haqqı və s.

Цель исследования - проанализировать причины неравенства доходов в экономике и сделать оценки, выявить факторы, влияющие на динамику.
Методология исследования - в статье представлен аналитический анализ на основе статистических показателей, сравнительная оценка и анализ на основе индуктивной методологии.
Практическая значимость исследования - выводы и оценки, полученные в статье исследователи, проводящие исследования в данной области, имеют практическое значение для социально-экономической политики правительства.
Результаты исследования - результаты, полученные в статье, свидетельствуют о том, что осуществляемые государством мероприятия по социально-экономической политике государства дают положительные результаты. Исследование показало, что правительства должны принять соответствующие превентивные меры, чтобы минимизировать неравенство доходов.
Оригинальность и научная новизна исследования - научные подходы и оценки, представленные в статье, выявили необходимость уделения внимания новым подходам к сокращению неравенства доходов.
Ключевые слова: неравенство доходов, социальная политика, проблемы, минимальная заработная плата, номинальная и реальная заработная плата, среднемесячная заработная плата и т. д.