İQTİSADİYYATDA GƏLİR BƏRABƏRSİZLİYİNİN İQTİSADİ SƏBƏBLƏRİNİN QİYMƏTLƏNDİRİLMƏSİ
Tədqiqatın məqsədi - iqtisadiyyatda gəlir bərabərsizliyinin səbəblərini təhlil edib qiy­mət­ləndirmələr etmək, dinamikaya təsir edən amilləri müəyyənləşdirmək.
Tədqiqatın metodologiyası - məqalədə statistik göstəricilər əsasında analitik təhlil, müqayisəli qiymətləndirmə və induktiv metodologiya bazasında təhlil verilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - məqalədə əldə edilən nəticələr və qiymətləndirmələr bu sahə üzrə araşdırma aparan tədqiqatçılar, hökümətin sosial-iqtisadi siyasəti üzrə praktiki əhə­miy­yətə malikdir.
Tədqiqatın nəticələri - məqalədə əldə olunan nəticələr dövlətin sosial-iqtisadi siyasəti üzrə həyata keçirtdiyi tədbirlərin müsbət nəticələr verdiyini göstərir. Tədqiqat onu göstərdi ki, gəlir bərabərsizliyini minimum endirmək üçün hökümətlər müvafiq önləyici tədbirlər görmə­lidirlər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - məqalədə təqdim olunan elmi yanaşma və qiy­mətləndirmələr gəlir bərabərsizliyinin azaldılması istiqamətində yeni yanaşmalara diqqətin ay­rıl­ması zəruriliyini ortaya qoymuşdur.
Açar sözlər: gəlir bərabərsizliyi, sosial siyasət, problemlər, minimum əmək haqqı, nomi­nal və real əmək haqqı, orta aylıq əmək haqqı və s.

The purpose of the research - to analyze and make estimates of the causes of income inequality in the economy, to identify factors affecting the dynamics.
The methodology of the research - the article provides analytical analysis on the basis of statistical indicators, comparative assessment and analysis on the basis of inductive methodology.
The practical importance of the research - the results and assessments obtained in the article are of practical importance for researchers conducting research in this area, socio-economic policy of the government.
The results of the research - the results obtained in the article show that the measures taken by the state on the socio-economic policy of the state give positive results. The study showed that in order to minimize income inequality, governments must take appropriate preventive measures.
The originality and scientific novelty of the research - the scientific approaches and assessments presented in the article have revealed the need to pay attention to new approaches to reducing income inequality.