AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA VERGİ POTENSİALININ ARTIRILMASI İSTİQAMƏTLƏRİ
Tədqiqatın məqsədi – ölkədə vergi sahəsində mövcud çatışmazlıqların müəyyən edilərək onların aradan qaldırılması istiqamətində nəzəri və praktiki təkliflərin verilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – məqalə işlənib hazırlanarkən, ölkənin vergi sistemi kompleks şəkildə təhlil edilmiş, aparıcı dünya dövlətlərinin vergi sahəsində tətbiq etdiyi siyasət və proqramlar araşdırılmış, deskriptiv yanaşma ilə birlikdə, analitik yanaşma da tətbiq edilmiş, iqtisadi-statistik məlumatlardan istifadə edilmiş, o cümlədən müqayisəli təhlil aparılmışdır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – vergilər dövlət büdcəsinin formalaşmasının əsasını təşkil edir. Aparılan bu araşdırmada ölkədəki vergi inzibatçılığı ilə yanaşı vergi qanunvericiliyi təhlil edilmiş, göstərilən sahələrdəki mövcud çatışmazlıqlar müəyyən edilərək onların inkişafı istiqamətləri müəyyən edilmişdir. Bununla yanaşı ölkədə vergi potensialının artırılması istiqamətində vergitutma bazasının genişləndirilməsi üçün təkliflər irəli sürülmüşdür. İrəli sürülən təkliflərin tətbiq edilməsi ölkədə mövcud vergi potensialının aşkara çıxarılması, vergi qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, o cümlədən, vergidən yayınma hallarının qarşısının alınması yolu ilə büdcəyə vergi daxilolmalarının artırılmasına, büdcə kəsirinin aradan qaldırılmasına və nəticədə ümumi iqtisadi inkişafa təkan verəcəkdir.
Tədqiqatın nəticələri – tədqiqatda göstərilən inkişaf istiqamətləri üzrə müəyyən edilən tədbirlərin tətbiqi ölkəmizdə vergi sahəsində olan çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına, resursların səmərəli istifadə edilməsinə, mövcud xərclərin azaldılmasına, vergidən yayınma hallarının aradan qaldırılmasına, ölkəmizə xarici investorların cəlb edilməsinin stimullaşdırılmasına, o cümlədən, vergi potensialının inkişafına və nəticədə büdcəyə vergilərdən daxilolmaların artmasına təkan verəcəkdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – vergi inzibatçılığında mövcud çatışmazlıqlar müəyyən edilərək onların aradan qaldırılması və vergitutma inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi istiqamətləri üzrə nəzəri-praktiki tövsiyyələr hazırlanmış, o cümlədən, investisiyaların cəlb edilməsi üçün vergi stimullarının tətbiqi istiqamətləri müəyyən edilmişdir.

НАПРАВЛЕНИЯ ПОВЫШЕНИЯ НАЛОГОВОГО ПОТЕНЦИАЛА В АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКЕ
Цель исследования – выявить существующие недостатки в сфере налогообложения в стране и дать теоретические и практические предложения по их устранению.
Методология исследования при разработке статьи всесторонне проанализирована налоговая система страны, рассмотрены политика и программы, применяемые ведущими странами мира в области налогообложения, наряду с описательным подходом применен аналитический подход, экономико-статистический подход, были иcпользованы данные и проведен сравнительный анализ.
Практическая значимость исследования налоги являются основой формирования государственного бюджета. В данном исследовании помимо налогового администрирования в стране было проанализировано налоговое законодательство, выявлены имеющиеся недостатки в указанных сферах и определены направления их развития. Кроме того, были выдвинуты предложения по расширению налоговой базы в целях повышения налогового потенциала в стране. Применение выдвинутых предложений позволит увеличить налоговые поступления в бюджет, ликвидировать бюджетный дефицит и в конечном итоге приведет к общему экономическому развитию.
Результаты исследования – реализация мер, выявленных по направлениям развития, указанным в исследовании, будет способствовать устранению недостатков в налоговой сфере в нашей стране, эффективному использованию ресурсов, снижению существующих затрат, устранению уклонения от уплаты налогов, стимулирование привлечения иностранных инвесторов в нашу страну, а также развитие налогового потенциала и, как следствие, увеличение налоговых поступлений в бюджет.
Оригинальность и научная новизна исследования – выявлены имеющиеся недостатки в налоговом администрировании, подготовлены теоретические и практические рекомендации по их устранению и совершенствованию налогового администрирования, в том числе направления применения налоговых льгот для привлечения инвестиций.
Ключевые слованалоговый потенциал, налоговые реформы, налоговые льготы, налоговая база, налоговое администрирование, уклонение от уплаты налогов.