AUDİTOR XİDMƏTİNİN İNKİŞAFI DİNAMİK-İNKLÜZİV VƏ SOSİAL TƏRƏQQİYƏ ƏSASLANAN CƏMİYYƏT MODELİNDƏ HAQLI RƏQABƏT MÜHİTİNİN FORMALAŞDIRILMASININ TƏMİNATI QİSMİNDƏ
XÜLASƏ
Tədqiqatın əsas məqsədi auditor xidmətlərinin şəffaflıq və sabitlik əsasında haqlı rəqabət mühitinin formalaşmasına tövhəsini araşdırmaq, bu xidmətlərin dinamik-inklüziv sosial tərəqqiyə əsaslanan cəmiyyət modelinin formalaşmasındakı rolunu və mövcud səviyyəsini qiymətləndirməkdir. Eyni zamanda auditor xidmətlərinin inkişaf istiqamətlərini müəyyən edərək ölkədə iqtisadi tərəqqiyə, inkişafa və etimad mühitinə tövhə verməkdir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat kvantitativ və keyfiyyət metodlarına, eləcə də direktiv analizlərə əsaslanır. Məqalədə 2019-2023-cü illər ərzində audit xidmət bazarında müqavilələrin məcburi və könüllü audit üzrə müqayisəsi, xarici və yerli auditorların fəaliyyəti, müqavilələrin say və həcmindəki payları, artım və azalma meylləri, həmçinin 2023-cü ildə müəyyən edilmiş minimum tələblərə əməl səviyyəsi və problemlərin həlli yolları təhlil edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti auditor xidmətinin inklüziv sosial tərəqqiyə əsaslanan cəmiyyətdə haqlı rəqabət mühitinin yaradılmasında qarşılaşdığı problemlər müəyyən edilmiş və bu xidmətin əlçatanlığının artırılması, inkişafı üçün koordinasiyalı yanaşmanın istinad mənbəyi kimi əhəmiyyəti vurğulanmışdır.
Tədqiqatın nəticələri Azərbaycan Respublikasında auditor xidmətinə təkmil və təşəkküllənmiş forma yanaşmanın inkişaf etdirilməməsi sübut olunmuşdur.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi ölkədə auditor xidmətinin hazırki səviyyəsinin, auditor xidmətinin kordinasiyalı izlənməməsinin, təbliğat və təşviqatın zəif olması, minimum hədlərinə əməl olunmasına nəzarətin qənaətbəxş olmaması, ölkə üzrə əlçatanlığın təmin olunmaması, regionlarda inkişaf səviyyəsinin aşağı olması inklüziv və sosial tərəqqiyə əsaslanan cəmiyyət modelində haqlı rəqabət mühitinin formalaşmasının təminatı qismində qənaətbəxş olmamasının təhlillər nəticəsində əsaslandırılmasına dayanaraq məqalə orijinal tədqiqat işi kimi qəbul edilə bilər.

Цель исследования – если развитие прямо пропорционально прозрачности и стабильности, то целью и задачами аудиторских услуг в формировании справедливой конкурентной среды является их объяснение. Исследование сосредоточено на изучении роли аудиторских услуг и их текущего уровня в создании модели общества, включающей динамический и инклюзивный социальный прогресс, с особым приоритетом на формирование справедливой конкурентной среды.
Методология исследования – на основе количественных (числовых) и качественных методов, а также директивного анализа в статье проводится сравнительный анализ обязательных и добровольных аудиторских проверок, проводимых на рынке аудиторских услуг, причин их результатов, доли внешних аудиторских организаций, местных аудиторских компаний и независимых аудиторов в количестве и объеме заключенных контрактов, а также причин различий. Исследование также анализирует уровень роста или снижения количества и объема контрактов на аудиторские услуги по типу услуги за период 2019-2023 годов, среднюю сумму, соответствие минимальным пороговым значениям (требованиям) для аудиторских услуг, предоставленных в 2023 году, а также выявляет существующие проблемы и предлагает пути их решения.
Практическая значимость исследования – исследование служит ориентиром для выявления проблем, с которыми сталкиваются аудиторские услуги при формировании справедливой конкурентной среды в модели общества, основанной на инклюзивном и социальном прогрессе, а также подчеркивает важность скоординированных, продвинутых и структурированных подходов для обеспечения доступности и развития аудиторских услуг.
Результаты исследования – доказано, что развитие более продвинутого и структурированного подхода к аудиторским услугам в Азербайджанской Республике не было достигнуто.
Оригинальность и научная новизна исследования – на основе анализа текущего уровня аудиторских услуг в стране, включая отсутствие скоординированного мониторинга, слабую популяризацию и пропаганду, недостаточный контроль за соблюдением минимальных пороговых значений, недостаточную доступность и низкий уровень развития в регионах, статья может считаться оригинальным исследованием, направленным на обеспечение формирования справедливой конкурентной среды в модели общества, основанной на инклюзивном и социальном прогрессе.
Ключевые слова: аудиторская служба, справедливая конкуренция, социальный прогресс, инклюзивное развитие.