Tədqiqatın məqsədi - təsadüfi seçmə əsasında tədqiqat dairəsinə daxil edilmiş ölkələrdə ESG (Environmental, Social and Governance) amillərinin iqtisadi inkişafına təsirini statistik qiymətləndirməkdir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat prosesində ESG (Environmental, Social and Governance) amillərin iqtisadi inkişafına təsiri ən kiçik kvadratlar metodu əsasında korrelyasiya-reqressiya və kointeqrasiya təhlili, həmçinin bu problem üzrə müasir tədqiqatların nəticələri əsasında həyata keçirilir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - araşdırılan dəyişənlər arasındakı qarşılıqlı əlaqələrin empirik əsaslandırılması və əldə edilmiş nəticələrin ölkədə iqtisadi artımın humanistləşdirilməsinə istiqamətlənən dövlət siyasəti və biznes strategiyası üçün praktiki tövsiyyələrin işlənib hazırlanmasında mühüm əhəmiyyəti ola bilər.
Tədqiqatın nəticələri - tədqiqat prosesində reqressiya-korelyasiya və kointeqrasiya təhlil əsasında ESG prinsiplərinin praktiki tətbiqi və hər nəfərə düşən ÜDM arasındakı müsbət əlaqənin mövcudluğu subut olunmuşdur. Əldə edilmiş nəticələr biznes mühitində ESG-nin tətbiqinin, həmçinin iqtisadi artımın hümanistləşdirilməsi üzrə sonrakı nəzəri və empirik tədqiqatları üçün istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - müasir dövrdə beynəlxalq elmi cəmiyyətdə ekologiya, sosial məsuliyyət və korporativ idarəetmə amilləri ilə iqtisadi inkişaf arasında qarşılıqlı əlaqə haqqında birmənalı fikir yoxdur. Araşdırma prosesində ESG transformasiyasına cəlb edilən milli iqtisadiyyatın real ifadədə hər nəfərə düşən ÜDM-u ilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olma indeksi arasındakı qarşılıqlı əlaqə aşkar edilmiş və konkretləşdirilmişdir ki, bu da orijinal bir tədqiqat işi kimi dəyərləndirilə bilər.
Açar sözlər: dayanıqlı inkişaf, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, iqtisadi inkişaf, ESG amilləri, reqressiya, korrelyasiya, kointeqrasiya, xətaların düzəlişinin stasionar vektorlu modeli.

Цель исследования – это статистическая оценка влияния факторов ESG (Environment, Social and Governance) на экономическое развитие в странах, включенных в объект исследования, на основе метода случайной выборки.
Методология исследования - в процессе исследования влияние ESG (Environmental, Social and Governance) факторов на экономическое развитие осуществляется на основе корреляционно-регрессионного и коинтеграционного анализа на основе метода наименьших квадратов, а также на основе результатов современных исследований данной проблемы.
Практическая значимость исследования - эмпирическое обоснование взаимосвязи между исследуемыми переменными и полученными результатами может иметь важное значение при разработке практических рекомендаций государственной политики и стратегии бизнеса, направленных на гуманизацию экономического роста в стране.
Результаты исследования – в процессе исследования, основанного на регрессионно-корреляционном и коинтеграционном анализе, было доказано существование положительной связи между практическим применением принципов ESG и ВВП на душу населения. Полученные результаты могут быть использованы для дальнейших теоретических и эмпирических исследований по применению ESG в бизнес-среде, а также по гуманизации экономического роста.
Оригинальность и научная новизна исследования - в настоящее время в международном научном сообществе нет однозначного мнения о взаимосвязи факторов экологии, социальной ответственности, корпоративного управления и экономического развития. В процессе исследования была обнаружена и уточнена обратная связь между ВВП на душу населения национальной экономики, вовлеченной в ESG-трансформацию, и Индексом достижения Целей устойчивого развития, что дает возможность оценить данную работу как оригинальную.
Ключевые слова: устойчивое развитие, Цели устойчивого развития, экономическое развитие, ESG-факторы, регрессия, корреляция, коинтеграция, стационарная векторная модель коррекции ошибок.