REGİONLARDA AQRAR EMAL SƏNAYESİNİN İNKİŞAF PERSPEKTİVLƏRİ
Tədqiqatın məqsədi - regional aqrar emal sənayesinin inkişafının təmin edilməsinin əsas is­tiqamətlərini müəyyən etmək və bu sahədə dövlətin tənzimləmə metodlarının xüsusiyyətlərini açıq­lamaq, təkmilləşdirilməsi yollarını müəyyən etməkdir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat zamanı müşahidə, təhlil, müqayisə, qruplaşdırma me­tod­larından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti  -  regional iqtisadiyyatın inkişafı üçün təklif edilən me­tod və vasitələr dövlət qurumları və sahibkarlar tərəfindən istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri  -  tədqiqat nəticəsində regional iqtisadiyyatın inkişafında aqrar sa­hə­nin əhatə etdiyi sahələr arasında qarşılıqlı iqtisadi əlaqələrinin inkişafının əhəmiyyəti tədqiq edil­mişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - təhlil göstərir ki, Azərbaycanda kənd təsər­rü­fatı­nın inkişafında mühüm rola malik olan aqrar emal sənayesi qeyri-bərabər bölünmüş və onlar əsa­sən paytaxt Bakı və ona yaxın olan şəhər və rayonlarda cəmlənmişdir. Regionlarda aqrar sa­həni əhatə edən sahələrin inkişafı dövlət tərəfindən xüsusi layihə və proqramlarla aktiv şəkildə dəs­təklənməlidir. Regionlarda inkişafı təmin etmək üçün yeni tənzimləmə üsul və mexanizmlərə eh­tiyac artmışdır. Odur ki, iqtisadi rayonlar üzrə inzibati, iqtisadi, institusional metodlar üzrə tək­lif edilən mexanizmlər yenidir.
Açar sözlər: aqrar emal sənayesi, kənd təsərrüfatı, məhsul istehsal, regional inkişaf, gə­lir­lər, fermer.

Цель исследования - определить основные направления развития региональной агроперерабатывающей промышленности и выявить особенности методов госу-дарственного регулирования в этой сфере, а также определение путей их совершенствования.
Методология исследования – в ходе исследования использовались методы наб-людения, анализа, сравнения, группировки.
Практическая значимость исследования - предложенные методы и инструменты развития региональной экономики которые могут быть использованы государственными учреждениями и предпринимателями.
Результаты исследования - в результате исследования изучено значение развития взаимных экономических связей между территориями, специализирующихся на сельском хозяйстве, в развитии региональной экономики.
Оригинальность и научная новизна исследования - анализ показывает, что агроперерабатывающая промышленность, играющая важную роль в развитии сельского хозяйства в Азербайджане, распределена неравномерно и в основном сосредоточена в столице Баку и близлежащих к нему городах и регионах. Развитие сельскохозяйственных территорий в регионах должно активно поддерживаться государством, специальными проектами и программами. Возросла потребность в новых методах и механизмах регулирования для обеспечения развития регионов. Поэтому предлагаемые механизмы административно-экономических и институциональных методов для экономических регионов являются новыми.
Ключевые слова: агроперерабатывающая промышленность, сельское хозяйство, производство товаров, региональное развитие, доходы, фермер.