AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA İNVESTİSİYA MÜHİTİNİN FORMALAŞMASINDA REGİONAL ASPEKTLƏRİN TƏHLİLİ
Tədqiqatın məqsədi - tədqiqatın əsas məqsədi regionların inkişafında investisiya mü­hi­­ti­nin rolu və bu mühitin formalaşmasında regional aspektlərin təhlil edilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqatın metodik əsasları həm yerli, həm də Türkiyə və xa­­rici ölkə tədqiqatçılarının elmi araşdırmaları, həmçinin investisiya mühiti konsepsiyasının for­­ma­­laşdırılması zamanı baş verən problemlərə həsr olunmuş müxtəlif araşdırmalardır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - məqalədə investisiya mühiti anlayışının əhəmiyyəti, öl­kə­mizdə həyata keçirilən dövlət proqramları, investisiya mühitinin regional inkişafa tə­sir­ləri, öl­kədə mövcud investisiya qoyuluşlarının iqtisadi rayonlar üzrə statistik təhlili və sair haq­qında araş­dırmalar aparılmışdır.
Tədqiqatın nəticələri  - investisiya mühitinin formalaşmasında regional faktorların tə­si­­ri və investisiya qoyuluşlarının regionların inkişafına verə biləcəyi töhfələrin nəticəsində ümu­­­mi re­gi­on­larda məşğulluğun, sosial rifahın və iqtisadi artımın əldə edilməsi ilə nəticə­lən­məsi kimi mə­sə­lələr nəzərdən keçirilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - regionlarda investisiya mühitinin yaxşılaş­ma­sı nəticəsində in­ves­tisiya qoyuluşları artır, bunun nəticəsində ümumi iqtisadi artımın əldə edil­mə­si baş verir.

ANALYSIS OF REGIONAL ASPECTS IN THE FORMATION OF THE INVESTMENT ENVIRONMENT IN THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The purpose of the research – investigation of the the role of the investment environment in the development of regions and the analysis of regional aspects in the formation of this environment.
The methodology of the research - the methodological basis of the study is the analysis of scientific research by local, Turkish and other foreign researchers, as well as the analysis of various studies devoted to the problems arising in the formation of the concept of the investment environment.
The practical importance of the research - the article examines the meaning of the concept of investment environment, studies state programs implemented in our country, substantiates the influence of the investment environment on regional development, and carries out a statistical analysis of existing investments in the country by economic regions.
The results of the research - the issues considered include the influence of regional factors on the formation of the investment environment and the contribution of investments to the development of regions, leading to an increase in the level of employment, social welfare and economic growth in the regions as a whole.
The originality and scientific novelty of the research – due to the improvement of the investment environment in the regions, investments are increasing, as a result, general economic growth is achieved.