Tədqiqatın məqsədi - pensiyaçıların layiqli pensiya təminatına, sığortasız vətəndaşların sosial sığortaya cəlb edilməsinə və dövlət büdcəsində çatışmayan vəsaitlərin ödənilməsinə yönəlmiş Dövlət Sosial Müdafiə Fondu sistemində aparılan islahatların təhlilidir.
Tədqiqatın metodologiyası - statistik məlumatların təhlili əsasında pensiya sisteminin mövcud vəziyyətinin qiymətləndirilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın praktiki əhəmiyyəti - məqalə nəzərdən keçirilən sahədə gələcək tədqiqatlar üçün nəzəri əsas kimi çıxış edə bilər və bu məqalədə irəli sürülən təkliflər Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun praktiki fəaliyyətində istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - araşdırmanın nəticələri sosial sığorta haqlarının yığılması mexanizminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərin verilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - ondan ibarətdir ki, tədqiqat əmək bazarının balanslaşdırılmış fəaliyyətini əməyə tələb və onun təklifi arasında bərabərliyə nail olmaq kimi şərh edən yanaşmadan imtina etməyi təklif edən ilk əsərdir. Qeyd olunur ki, milli əmək bazarının cəmiyyətin tələb etdiyi səmərəlilik dərəcəsi ilə fəaliyyət göstərməsi üçün dövlətin həm bütövlükdə cəmiyyətin sosial-iqtisadi sisteminin, həm də onun tərkib hissəsinin inkişafının sabitləşdirilməsinə diqqətini artırmaq lazımdır.
Açar sözlər: toplanan pensiya sistemi, pensiya sistemi, pensiyaların indeksləşdirilməsi, sosial ayırmalar, pensiyaçıların sayı, dövlət büdcəsindən transfertlər, gözlənilən ömür uzunluğu, əmək haqqının səviyyəsi.

ПУТИ РЕШЕНИЯ ПРОБЛЕМ В ПЕНСИОННОЙ СИСТЕМЕ АЗЕРБАЙДЖАНА
Цель исследования - состоит в анализе реформ, проводимых в системе Государ­ственного Фонда Со­циал­ьной 3ащиты, которые направлены на обеспечение пенсионеров достойной пенсией, привлечение к социальному страхованию незастрахованных граждан и на пополнение средств, недостающих в бюджете Государственного Фонда Социальной 3а­щиты.
Методология исследования - состоит в оценке нынешнего состояния пенсионной системы на основе анализа статистических данных.
Практическая значимость исследования - статья может являться теоретической базой для дальнейших исследований в рассматриваемой сфере, а предложения выдви­ну­тые в данной статье могут быть внедрены в практическую деятельность Государс­твен­ного Фонда Социальной 3а­щиты.
Результаты исследования - состоят в вынесении предложений по усовершенс­тво­ва­нию  механизма сбора взносов по социальному страхованию.
Оригинальность и научная новизна исследования - состоит в том, что в работе впервые предложено отказаться от подхода, трактующего сбалансированное функцио­нирование рынка труда, как достижение равенства между спросом на рабочую силу и ее предложением. Указано на то, что для функционирования национального рынка труда с не­обходимой обществу степенью эффективности, необходимо усилить внимание государ­ства к стабилизации развития как социально-экономической системы общества в целом, так и составляющим ее элементам.
Ключевые слова: накопительная система пенсии, система пенсионного обес­пе­чения, индексация пенсий, социальные отчисления, численность пенсионеров, трансферты из государственного бюджета, продолжительность жизни, уровень оплаты труда.