Tədqiqatın məqsədi - pensiyaçıların layiqli pensiya təminatına, sığortasız vətəndaşların sosial sığortaya cəlb edilməsinə və dövlət büdcəsində çatışmayan vəsaitlərin ödənilməsinə yönəlmiş Dövlət Sosial Müdafiə Fondu sistemində aparılan islahatların təhlilidir.
Tədqiqatın metodologiyası - statistik məlumatların təhlili əsasında pensiya sisteminin mövcud vəziyyətinin qiymətləndirilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın praktiki əhəmiyyəti - məqalə nəzərdən keçirilən sahədə gələcək tədqiqatlar üçün nəzəri əsas kimi çıxış edə bilər və bu məqalədə irəli sürülən təkliflər Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun praktiki fəaliyyətində istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - araşdırmanın nəticələri sosial sığorta haqlarının yığılması mexanizminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərin verilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - ondan ibarətdir ki, tədqiqat əmək bazarının balanslaşdırılmış fəaliyyətini əməyə tələb və onun təklifi arasında bərabərliyə nail olmaq kimi şərh edən yanaşmadan imtina etməyi təklif edən ilk əsərdir. Qeyd olunur ki, milli əmək bazarının cəmiyyətin tələb etdiyi səmərəlilik dərəcəsi ilə fəaliyyət göstərməsi üçün dövlətin həm bütövlükdə cəmiyyətin sosial-iqtisadi sisteminin, həm də onun tərkib hissəsinin inkişafının sabitləşdirilməsinə diqqətini artırmaq lazımdır.
Açar sözlər: toplanan pensiya sistemi, pensiya sistemi, pensiyaların indeksləşdirilməsi, sosial ayırmalar, pensiyaçıların sayı, dövlət büdcəsindən transfertlər, gözlənilən ömür uzunluğu, əmək haqqının səviyyəsi.

The purpose of the research is to analyze the reforms carried out in the system of the State Social Defence Fund, which are aimed at providing pensioners with a decent pension, attracting uninsured citizens to social insurance and replenishing the funds missing in the budget of the State Social Defence Fund.
The methodology of the research consists of assessing the current state of the pension system based on the analysis of statistical data.
The practical importance of the research - the article may serve as a theoretical basis for further research in the area under consideration, and the proposals put forward in this article may be implemented in the practical activities of the State Social Defence Fund.
The results of the research consist of proposals for improving the mechanism for collecting social insurance contributions.
The originality and scientific novelty of the research is that the work for the first time proposes to abandon the approach that interprets the balanced functioning of the labor market as achieving equality between the demand for labor and its supply. It is indicated that for the functioning of the national labor market with the degree of efficiency required by society, it is necessary to increase the state's attention to stabilizing the development of both the socio-economic system of society as a whole and its constituent elements.
Keywords: funded pension system, pension provision system, pension indexation, social contributions, number of pensioners, transfers from the state budget, life expectancy, level of wages.