Tədqiqatın məqsədi - beynəlxalq audit kontekstində rəqəmsal dəyişikliyə uğurla uyğunlaşmaq üçün auditorlar tərəfindən istifadə olunan strategiyaların kompleks təhlilini təmin etməkdir.
Tədqiqatın metodologiyası - sistemli yanaşma, təhlil və müxtəlif tədqiqatçıların elmi əsərlərindəki nəzəri baxışların ümumiləşdirilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal iqtisadiyyatda beynəlxalq auditin təşkili və inkişafı ilə bağlı aktual problemlərin həll olunmasında istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri - qlobal çağırışlar və ölkənin davamlı, sosial-iqtisadi inkişafının səviyyəsini nəzərə almaqla beynəlxalq auditin formalaşması ilə yanaşı, təklif və tövsiyələrin hazırlanmasından ibarətdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - tədqiqatda beynəlxalq auditin təşkilinin xarakterik xüsusiyyətlərinə dair müasir baxışlar formalaşdırılmış, müxtəlif alimlərin elm əsərlərində və mövcud qanunlardan bəhrələnməklə, həmin problemlər üzrə əsaslandırılmış ciddi mexanizmlər müəyyənləşdirilmiş və bunlara dair metodoloji üsullar verilmişdir.
Açar sözlər: texnoloji tərəqqi, kibertəhlükəsizlik, blokçeyn texnologiyası, böyük verilənlərin təhlili, standartlar.

ОРГАНИЗАЦИОННЫЕ ОСОБЕННОСТИ МЕЖДУНАРОДНОГО АУДИТА В УСЛОВИЯХ ЦИФРОВОЙ ЭКОНОМИКИ
Цель исследования предоставить комплексный анализ стратегий, используемых ауди­­то­рами для успешной адаптации к цифровым изменениям в контексте международного аудита.
Методология исследования – заключается в системном подходе, анализе и обоб­ще­нии теоретических взглядов в научных трудах различных исследователей.
Практическая значимость исследования – оно может быть использовано для ре­ше­н­ия актуальных проблем, связанных с организацией и развитием международного аудита в ус­ло­виях цифровой экономики в Азербайджанской Республике.
Результаты исследования – наряду с формированием международного аудита с уче­том глобальных проблем и уровня устойчивого социально-экономического развития страны, рез­ультаты исследования заключаются в подготовке предложений и рекомендаций по рас­сматриваемой сфере.
Оригинальность и научная новизна исследования - в исследовании сформированы сов­ре­мен­­ные взгляды на особенности организации международного аудита, с испо­льзо­ван­ием нау­ч­ных трудов различных ученых и действующего законодательства, определены сер­ьез­ные механизмы, основанные на данных проблемах, даны методические приемы.
Ключевые слова: технологический прогресс, кибербезопасность, технология блок­чейн, анализ больших данных, стандарты.