Tədqiqatın məqsədi – sosial xidmət sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinin əsas istiqamətlərinin kompleks tədqiq edilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat zamanı təhlilin analiz, sintez, müqayisəli təhlil və s. kimi müxtəlif metodlardan istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın nəticələri – sosial xidmət sahəsində normativ hüquqi bazanı təşkil edən çoxsaylı qanunların və digər qanunvericilik aktlarının vahid normativ hüquqi aktda – Sosial Xidmətlər Məcəlləsində birləşdirilməsi, sosial ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrə yeni hüquq fənni – “Sosial işin hüquqi tənzimlənməsi”nin tədris olunması məsələsinə baxılması təklif olunur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 28 avqust tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında sosial xidmətin inkişafına dair 2023–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrasına əsaslı töhfələr verə bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – sosial xidmətin hüquqi tənzimlənməsi sahə-sində çoxsaylı qanunların və digər qanunvericilik aktlarının vahid məcəllədə birləşdirilməsinin zəruriliyi ilk dəfə olaraq elmi tədqiqat metodları ilə əsaslandırılmış, hüquqi tətbiqetmə sahəsində böyük təcrübi əhəmiyyəti və səmərəliliyi tədqiq olunmuşdur.
Açar sözlər: sosial xidmət, sosial iş, Sosial Xidmətlər Məcəlləsi, sosial işin hüquqi tənzimlənməsi, müqayisəli təhlil.

Цель исследования - состоит из комплексного исследования основных направлений совершенствования нормативной правовой базы в сфере социальных услуг.
Методология исследования – в ходе исследования использовались различные такие методы исследования как анализ, синтез, сравнительный анализ и др.
Результаты исследования - многочисленные законы и другие законодательные акты, составляющие нормативную правовую базу в сфере социального обслуживания, предлагается объединить в единый нормативный правовой акт - Кодекс социального обслуживания, рассмотреть вопрос введения нового правового предмета - «Правовое регулирование социальной работы» для студентов, изучающих социальную специали-зацию.
Практическая значимость исследования – оно может внести существенный вклад в реализацию «Государственной программы развития социального обслуживания в Азербайджанской Республике на 2023-2026 годы», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 28 августа 2023 г.
Оригинальность и научная новизна исследования - впервые методами научного исследования обоснована необходимость объединения многочисленных законов и других законодательных актов в области правового регулирования социальных услуг в единый кодекс, а также была обусловлена его большая практическая значимость и эффективность в области юридического применения.
Ключевые слова: социальная служба, социальная работа, Кодекс социальных услуг, правовое регулирование социальной работы, сравнительный анализ.