Tədqiqatın məqsədi – sosial xidmət sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinin əsas istiqamətlərinin kompleks tədqiq edilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat zamanı təhlilin analiz, sintez, müqayisəli təhlil və s. kimi müxtəlif metodlardan istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın nəticələri – sosial xidmət sahəsində normativ hüquqi bazanı təşkil edən çoxsaylı qanunların və digər qanunvericilik aktlarının vahid normativ hüquqi aktda – Sosial Xidmətlər Məcəlləsində birləşdirilməsi, sosial ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrə yeni hüquq fənni – “Sosial işin hüquqi tənzimlənməsi”nin tədris olunması məsələsinə baxılması təklif olunur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 28 avqust tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında sosial xidmətin inkişafına dair 2023–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrasına əsaslı töhfələr verə bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – sosial xidmətin hüquqi tənzimlənməsi sahə-sində çoxsaylı qanunların və digər qanunvericilik aktlarının vahid məcəllədə birləşdirilməsinin zəruriliyi ilk dəfə olaraq elmi tədqiqat metodları ilə əsaslandırılmış, hüquqi tətbiqetmə sahəsində böyük təcrübi əhəmiyyəti və səmərəliliyi tədqiq olunmuşdur.
Açar sözlər: sosial xidmət, sosial iş, Sosial Xidmətlər Məcəlləsi, sosial işin hüquqi tənzimlənməsi, müqayisəli təhlil.

THE MAIN DIRECTIONS OF IMPROVEMENT OF LEGISLATION IN THE FIELD OF SOCIAL SERVICES
The purpose of the research - is a comprehensive study of the main directions of improvement of the normative legal framework in the field of social services.
The methodology of the research - methods of research as analysis, synthesis, comparative analysis etc. were used during the research.
The results of the research - it is proposed to combine numerous laws and other legislative acts that make up the normative legal framework in the field of social services into a single normative legal act - the Code of Social Services, to consider the issue of teaching a new legal subject - "Legal regulation of social work" to students studying social specialization.
The practical importance of the research - it can make substantial contributions to the implementation of the "State Program for the Development of Social Services in the Republic of Azerbaijan for 2023-2026", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 28, 2023.
The originality and scientific novelty of the research - the need to combine numerous laws and other legislative acts in the field of legal regulation of social services into a single code was justified by scientific research methods for the first time, and its great practical importance and efficiency in the field of legal application was studied.