REGİONLARIN SOSİAL-İQTİSADİ İNKİŞAFININ PRİORİTET İSTİQAMƏTLƏRİ
Tədqiqatın məqsədi - regional iqtisadi siyasətin əsas nəzəri-metodoloji inkişaf xüsusiyyətlərinə nail olmaq üçün dövlətin həll etməli olduğu vəzifələrdən bəhs edilir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işinin yerinə yetirilməsi zamanı elmi ümumiləşdirmə, analiz, sintez, müqayisəli təhlil metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - sosial-iqtisadi inkişafın prioritet istiqamətləri araşdırılır. Regionun strategiyasının formalaşdırılmasının təşkilati mexanizmi təhlil edilir.
Tədqiqatın nəticəsi - regional sosial-iqtisadi sistemlərin rəqabətədavamlı inkişafı üçün dövlət tənzimlənməsinin əsas yanaşma və üsulları, regionun davamlı inkişafının göstəriciləri və indikatorları müəyyən edilir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – regionlarda sosial-iqtisadi inkişafın prioritet istiqamətlərinin  inkişaf etdirilməsinin praktiki əhəmiyyəti  müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: regional siyasət, inkişaf strategiyası, sosial-iqtisadi inkişaf, region, dövlət tənzimlənməsi, iqtisadi islahat.

ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ РЕГИОНОВ
Цель исследования - обсудить задачи, которые должно решить государство для достижения основных теоретико-методологических особенностей развития региональной экономической политики.
Методология исследования – при выполнении исследовательской работы использовались методы научного обобщения, анализа, синтеза и сравнительного анализа.
Практическая значимость исследования – исследованы приоритетные направления социально-экономического развития. Анализируется организационный механизм формирования региональной стратегии.
Результаты исследования - определены основные подходы и методы государственного регулирования конкурентного развития региональных социально-экономических систем, показателей и индикаторов устойчивого развития региона.
Оригинальность и научная новизна исследования - определена практическая значимость развития приоритетных направлений социально-экономического развития регионов.
Ключевые слова: региональная политика, стратегия развития, социально-экономическое развитие, регион, государственное регулирование