Tədqiqatın məqsədi - Malayziya höküməti tərəfindən kiçik və orta müəssisələrə (bun-dan sonra KOM) verilən dəstəklərin araşdırılaraq Azərbaycan Respublikasında tətbiqi imkan-larını analiz edərək müvafiq təkliflərin verilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası - Malayziya iqtisadiyyatının iqtisadi xüsusiyyətləri, KOM-ların inkişafı perspektivləri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta müəssisələ-rin ehtiyaclarını təsdiq edən rəsmi sorğuların nəticəsində tətbiq uyğunlaşdırılması metodların-dan istifadə edilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – KOM-ların Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatında yeri və rolu artmaqdadır. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə “Sosial-İqtisadi İnkişaf Strategiyası”nda sahibkarlığa dövlət dəstəyi mexanizmlərinin effektiv-liyi, ünvanlılığı və şəffaflığı gücləndirilməsi qeyd edilmişdir. Bu baxımdan KOM-ların dəstək-lənməsində Malayziya təcrübəsi sözügedən hədəflərin reallaşması məqsədi ilə istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri – dünya iqtisadiyyatında KOM-lar işsizliyinin azaldılması yeni məşğulluq sahələrinin yaradılmasında, tarazlı iqtisadi və sosial inkişafın təmin edilməsində zəruri rol oynamaqdadır. Azərbaycan Respublikasında KOM-ların inkişafı üçün mövcud döv-lət dəstəklərinə əlavə olaraq Malayziya praktikasında uğurla tətbiq edilən səmərəli stimullaş-dırıcı mexanizmlər tətbiq edilməlidir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqatda Malayziya iqtisadiyyatının əsas göstəriciləri, kiçik və orta biznes mühiti, dövlət tərəfindən tətbiq edilən stimullaşdırıcı mexa-nizmlər Malayziya hökümətinin müvafiq qurumlarının beynəlxalq hesabatları araşdırılmış, eyni zamanda Azərbaycan Respublikasında KOM-ların ehtiyaclarının təsdiq edən sorğulara istinad edilmişdir. Yekunda Azərbaycanda sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamaq və mövcud fəaliyyətini genişləndirmək KOM-lar üçün yeni stimullaşdırıcı mexanizmlərin yaradılması təklif edilmişdir.
Açar sözlər: KOM, iqtisadi artım, Azərbaycan iqtisadiyyatı, dövlət dəstəkləri, stimul-laşdırıcı mexanizmlər, Malayziya.

The purpose of the research - examination of the support provided by the Malaysian government to small and medium enterprises (hereafter SME) and analyze the possibilities of its application in Azerbaijan Republic and make appropriate proposals.
The methodology of the research - the economic characteristics of the Malaysian economy, as well as the prospects for the development of SMEs, are based on the use of application adaptative methods as a result of official surveys confirming the needs of SMEs in Azerbaijan Republic.
The practical importance of the research - the role and functions of SMEs in Azerbaijan is increasing. At the same time, strengthening the effectiveness, targeting, and transparency of state support mechanisms for entrepreneurship was mentioned in the «2022-2026 Socio-Economic Development Strategy» of Azerbaijan Republic. In this regard, Malaysia's experience in supporting SMEs can be used to realize the aforementioned goals.
The results of the research - SMEs play a crucial role in reducing the unemployment rate, creating new job opportunities, and contributing to balanced socio-economic development. In addition to the state support for the improvement of SMEs in Azerbaijan Republic, the effective stimulative mechanisms of Malaysia should be applied.
The originality and scientific novelty of the research - in this research paper, the main economic indicators, the SMEs environment, the stimulative mechanisms applied by the government, international reports of Malaysian government agencies, and surveys based on the needs of SMEs are refereed. In conclusion, it was proposed to create new stimulating mechanisms for SMEs to start entrepreneurial activities and expand their existing activities in Azerbaijan.
Keywords: SMEs, economic growth, the economy of Azerbaijan, state support, stimulating mechanisms, Malaysia.