Tədqiqatın məqsədi - Malayziya höküməti tərəfindən kiçik və orta müəssisələrə (bun-dan sonra KOM) verilən dəstəklərin araşdırılaraq Azərbaycan Respublikasında tətbiqi imkan-larını analiz edərək müvafiq təkliflərin verilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası - Malayziya iqtisadiyyatının iqtisadi xüsusiyyətləri, KOM-ların inkişafı perspektivləri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta müəssisələ-rin ehtiyaclarını təsdiq edən rəsmi sorğuların nəticəsində tətbiq uyğunlaşdırılması metodların-dan istifadə edilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – KOM-ların Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatında yeri və rolu artmaqdadır. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə “Sosial-İqtisadi İnkişaf Strategiyası”nda sahibkarlığa dövlət dəstəyi mexanizmlərinin effektiv-liyi, ünvanlılığı və şəffaflığı gücləndirilməsi qeyd edilmişdir. Bu baxımdan KOM-ların dəstək-lənməsində Malayziya təcrübəsi sözügedən hədəflərin reallaşması məqsədi ilə istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın nəticələri – dünya iqtisadiyyatında KOM-lar işsizliyinin azaldılması yeni məşğulluq sahələrinin yaradılmasında, tarazlı iqtisadi və sosial inkişafın təmin edilməsində zəruri rol oynamaqdadır. Azərbaycan Respublikasında KOM-ların inkişafı üçün mövcud döv-lət dəstəklərinə əlavə olaraq Malayziya praktikasında uğurla tətbiq edilən səmərəli stimullaş-dırıcı mexanizmlər tətbiq edilməlidir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqatda Malayziya iqtisadiyyatının əsas göstəriciləri, kiçik və orta biznes mühiti, dövlət tərəfindən tətbiq edilən stimullaşdırıcı mexa-nizmlər Malayziya hökümətinin müvafiq qurumlarının beynəlxalq hesabatları araşdırılmış, eyni zamanda Azərbaycan Respublikasında KOM-ların ehtiyaclarının təsdiq edən sorğulara istinad edilmişdir. Yekunda Azərbaycanda sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamaq və mövcud fəaliyyətini genişləndirmək KOM-lar üçün yeni stimullaşdırıcı mexanizmlərin yaradılması təklif edilmişdir.
Açar sözlər: KOM, iqtisadi artım, Azərbaycan iqtisadiyyatı, dövlət dəstəkləri, stimul-laşdırıcı mexanizmlər, Malayziya.

СРАВНИТЕЛЬНАЯ ОЦЕНКА ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОДДЕРЖКИ МАЛЫХ И СРЕДНИХ ПРЕДПРИЯТИЙ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ И МАЛАЙЗИИ
Цель исследования-изучить поддержку, оказанную правительством Малайзии малым и средним предприятиям (далее-МСП), проанализировать возможности их применения в Азербайджанской Республике и внести соответствующие предложения.
Методология исследования - экономические особенности малазийской экономики, перспективы развития МСП, а также использование методов адаптации приложений в результате официальных опросов, подтверждающих потребности малых и средних предприятий в Азербайджанской Республике.
Практическая значимость исследования – возрастает место и роль МСП в экономике Азербайджанской Республики. В то же время в «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы» отмечено усиление эффективности, адресности и прозрачности механизмов государственной поддержки предпринимательства. В связи с этим малазийский опыт поддержки МСП может быть использован с целью реализации указанных целей.
Результаты исследования - снижение безработицы в МСП в мировой экономике играют необходимую роль в создании новых сфер занятости, обеспечении сбалансиро-ванного экономического и социального развития. Для развития МСП в Азербайджан-ской Республике, помимо существующей государственной поддержки, должны приме-няться эффективные стимулирующие механизмы, успешно применяемые в малазий-ской практике.
Оригинальность и научная новизна исследования – были изучены основные показатели экономики Малайзии, особенности малого и среднего бизнеса, стиму-лирующие механизмы, применяемые государством, а также в исследовании были изучены международные отчеты соответствующих структур правительства Малайзии, а также даны ссылки на опросы, подтверждающие потребности МСП в Азербайджанской Республике. В заключение было предложено начать предпринимательскую деятель-ность в Азербайджане и создать новые стимулирующие механизмы для расширения существующей деятельности МСП.
Ключевые слова: МСП, экономический рост, экономика Азербайджана, государ-ственная поддержка, стимулирующие механизмы, Малайзия.