KOMMERSİYA TƏŞKİLATLARINDA RİSKLƏRİN AUDİTİ
Tədqiqatın məqsədi – istisnasız olaraq bütün kommersiya təşkilatların məruz qaldığı müəyyən risk növlərini təhlil edib onları fərqləndirməkdən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat zamanı təhlilin müxtəlif metodlarından istifadə edilib: müqayisə, qruplaşdırma, ekspert qiymətləndirmə metodları və s.
Tədqiqatın nəticələri – tədqiqat nəticəsində istənilən risk faktoru üçün onun təzahür etmə ehtimalı, təşkilatın fəaliyyətinin nəticələrinə təsirin xarakterini (zərər və ya qazanc) müəyyən etməkdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – hal-hazırda respublikada kommersiya təşkilatları ildə bir dəfə mütləq auditor rəyi təqdim etməlidirlər. Bununla bağlı təklif edilən metod və va-sitələr bütün kommersiya təşkilatları və sahibkarlar tərəfindən istifadə edilə bilər.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - xarici auditorlarla yanaşı, dövlət auditor-larının rolunu artırmaq məqsədi ilə dövlət tənzimlənməsinə və ya vergitutmaya düşən fəaliy-yət göstərən dövlət müəssisələrinin, habelə özəl müəssisələrin və ya fərdi şəxslərin qeyd-lərinin aparılması və öyrənilməsi. Verilən məlumatların həcm və ya audit üçün nəzərdə tutulan şirkətin GAAP Mühasibat uçotu prinsiplərinə riayət etməməsini nəzərdə tutan ixtisaslı rəy verilməsinin qaydaları araşdırılmışdır.

Цель исследования - проанализировать и выделить отдельные виды рисков, которым подвержены все без исключения коммерческие организации.
Методология исследования – в ходе исследования использовались различные методы анализа: сравнение, группировка, методы экспертной оценки и др.
Результаты исследования - в результате исследования для любого фактора риска необходимо определить вероятность его проявления, характер влияния (убыток или прибыль) на результаты деятельности организации.
Практическая значимость исследования – в настоящее время коммерческие организации республики должны один раз в год представлять аудиторское заключение. Предлагаемые методы и инструменты могут быть использованы всеми коммерческими организациями и предпринимателями.
Оригинальность и научная новизна исследования - помимо внешних аудиторов, с целью повышения роли государственных аудиторов, ведение и изучение учета действующих государственных предприятий, подлежащих государственному регулированию или налогообложению, а также частных предприятий или физических лиц. Исследован объем предоставленной информации или правила предоставления мнения с оговоркой, из которых следует, что аудируемая компания не соблюдает принципы бухгалтерского учета GAAP.