Azərbaycanın neft-qaz sektorununun inkişafında innovasiyaların idarə edilməsinin rolu
Tədqiqatın məqsədi – neft maşınqayırma müəssisələrində istehsal olunmuş əmtəəlik məhsul satışına təsir edən amillər üzrə əmək məhsuldarlığı, əsas fondların dəyəri və müəssi-sələrin dövriyyə fondlarının təsirini qiymətləndirməklə müvafiq təkliflər hazırlamaqdan iba-rətdir.
Tədqiqatın metodologiyası – müqayisəli və riyazi statistik təhlilə əsaslanır.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – neft maşınqayırma müəssisələrində əmtəəlik məhsul istehsalının satışına təsir edən amillərin ekonmetrik qitmətləndirilməsi zamanı elmi mənbə kimi istifadə oluna bilər.
Tədqiqatın nəticələri – Azərbaycanda neft-qaz müəssisələri üzrə Neftqaz tikinti tresti-nin satış məhsulu ilə əmək məhsuldarlığı, əsas istehsal fondlarının dəyəri və dövriyyə vəsait-ləri arasındakı korrelyasiya-reqressiya əlaqələri müəyyən edilmiş və 2030-cu ilədək Neftqaz tikinti trestinin satış məhsulunun həcmi proqnozlaşdırılmışdır.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – Eviews tətbiqi proqram paketinə əsasən, Neftqaz tikinti trestinin timsalında müəssisələrdə məhsul istehsalına təsir edən amillər qiymətləndirilmiş və əmtəəlik məhsul satışının inkişaf meyilləri müəyyən edilmişdir.
Açar sözlər: innovasiya, əmək haqqı, texnologiya, elmi-tədqiqat, layihə, model, korrelyasiya, reqressiya, adekvatlıq, proqnoz.

Цель исследования - разработка соответствующих предложений путем оценки влияния производительности труда, стоимости основных фондов и оборотных средств предприятий на факторы, влияющие на реализацию товарной продукции, производи-мой предприятиями нефтяного машиностроения.
Методология исследования - основана на сравнительном и математическом статистическом анализе.
Значимость исследования – материал можно использовать как научный источник при эконометрической оценке факторов, влияющих на реализацию товарной продукции на предприятиях нефтяного машиностроения.
Результаты исследования - выявлены корреляционно-регрессионные зависимости между объемом продаж Нефтегазового строительного треста и производительностью труда, стоимостью основных фондов и оборотных средств нефтегазовых пред-приятий в Азербайджане и объемом продаж Нефтегазового строительного треста. Строительный трест рассчитан до 2030 года.
Оригинальность и научная новизна исследования - по данным комплекса прикладных программ Eviews произведена оценка факторов, влияющих на производ-ство продукции предприятий на примере Нефтегазового строительного треста и выявлены тенденции развития товарных продаж.
Ключевые слова: инновации, заработная плата, технология, исследования, проект, модель, корреляция, регрессия, адекватность, прогноз.