Rəqəmsal iqtisadiyyat: mahiyyəti və inkişaf perspektivləri
Tədqiqatın məqsədi – rəqəmsal iqtisadiyyatın mahiyyətinin və onun inkişafı ilə bağlı problemlərin araşdırılması, tətbiqinin genişləndirilməsi üçün müvafiq  təklif və tövsiyələrin hazırlanmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası - işdə təhlil, sistemli yanaşma, qruplaşdırma metodlarından istifadə edilmişdir. Tədqiqatda müəlliflər tərəfindən rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlükləri, problemləri, məhdudiyyətləri  təhlil edilmiş və sistemləşdirilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – tədqiqat müvafiq dövlət orqanlarına, eləcə də, sahib-karlıq  subyektlərinə və potensial sahibkarlara rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlüklərini və real imkanlarını qiymətləndirməyə kömək edə bilər.
Tədqiqatın nəticələri – rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlükləri göstərilmiş və onun  sə-mərəli  təşkili  yolları təklif edilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - rəqəmsal iqtisadiyyatın tətbiqinin genişlən-dirilməsi məqsədi ilə yollar müəyyənləşdirilmiş, onların reallaşdırılması üçün təklif və töv-siyələr irəli sürülmüşdür.

Цифровая экономика: сущность и проблемы развития
Цель исследования - изучить сущность цифровой экономики и проблемы, связанные с ее развитием, разработать  соответствующие предложения и рекомендации
по расширению ее применения.
Методология исследования - в работе использовались методы анализа, систем-ного подхода, группировки. В исследовании авторы проанализировали и систематизи-ровали преимущества, проблемы, ограничения цифровой экономики.
Практическая значимость исследования – исследование может помочь соот-ветствующим государственным органам, а также субъектам хозяйствования и потен-циальным предпринимателям оценить преимущества и реальные возможности цифро-вой экономики.
Результаты исследования - показаны преимущества цифровой экономики и предложены пути ее эффективной организации.
Оригинальность и научная новизна исследования - выявлены пути расши-рения применения цифровой экономики и даны предложения и рекомендации по их реализации.