Rəqəmsal iqtisadiyyat: mahiyyəti və inkişaf perspektivləri
Tədqiqatın məqsədi – rəqəmsal iqtisadiyyatın mahiyyətinin və onun inkişafı ilə bağlı problemlərin araşdırılması, tətbiqinin genişləndirilməsi üçün müvafiq  təklif və tövsiyələrin hazırlanmasıdır.
Tədqiqatın metodologiyası - işdə təhlil, sistemli yanaşma, qruplaşdırma metodlarından istifadə edilmişdir. Tədqiqatda müəlliflər tərəfindən rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlükləri, problemləri, məhdudiyyətləri  təhlil edilmiş və sistemləşdirilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – tədqiqat müvafiq dövlət orqanlarına, eləcə də, sahib-karlıq  subyektlərinə və potensial sahibkarlara rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlüklərini və real imkanlarını qiymətləndirməyə kömək edə bilər.
Tədqiqatın nəticələri – rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlükləri göstərilmiş və onun  sə-mərəli  təşkili  yolları təklif edilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - rəqəmsal iqtisadiyyatın tətbiqinin genişlən-dirilməsi məqsədi ilə yollar müəyyənləşdirilmiş, onların reallaşdırılması üçün təklif və töv-siyələr irəli sürülmüşdür.

The purpose of the research is to study the essence of the digital economy and the problems associated with its development, to develop appropriate proposals and recom-mendations for expanding its application.
The methodology of the research - methods of analysis, systems approach, grouping were used in the work. In the study, the authors analyzed and systematized the advantages, problems, and limitations of the digital economy.
The practical importance of the research - the study can help the relevant government agencies, as well as business entities and potential entrepreneurs, to assess the benefits and real opportunities of the digital economy.
The results of the research - the advantages of the digital economy are shown and the ways of its effective organization are proposed.
The originality and scientific novelty of the research - ways of expanding the use of the digital economy are identified and proposals and recommendations for their implemen-tation are given.