Böhran şəraitində bankların likvidliyinin idarə edilməsi
Təqdiqatın məqsədi – müasir dövrdə ölkədaxili və ölkəxarici ödənişlərdə və hesablaş-maarda  bankların rolunun gündən-günə artdığını nəzərə alaraq bankların likvidliyinin idarə edilməsi də ən zəruri məsələlərdən birinə çevrilmişdir. Məhz bu səbəbdən də likvidliyin ən kritik dönəmlərdə - iqtisadi böhran zamanı da idarə edilməsinin yolları müəyyən olunmalıdır.
Tədqiqatın metodologiyasını – təcrübədən, iqtisadi ədəbiyyatlardan, o cümlədən qa-nunvericiliyin tələb və müddəalarından irəli gələrək likvidliyin idarə edilməsi yolları müəy-yən olunmuş və tədbirlər planı barədə məlumatlar qeyd olunmuşdur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti -  bankların ölkə iqtisadiyyatında rolunu və onların fəa-liyyətinin effektivliyinin artırılma zəruriliyini nəzərə alaraq bu tədqiqatın əhəmiyyəti yüksək hesab edilir.
Tədqiqatın nəticələri – nəticə etibarilə banklar tərəfindən böhrandan öncə dönəmində görülməli işlər, o cümlədən böhran zamanı atılacaq addımlar barədə məlumatlar əlavə olun-muşdur.
Təqdiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – banklarda likvidlik risklərinin müəyyən olun-ması, önləyici tədbirlərin görülməsi və bundan irəli gələrək böhran zamanı bankların daha az mənfi təsirə məruz qalması üçün təkliflər verilmişdir.

Управление ликвидностью банков в условиях кризиса
Цель исследования – учитывая возрастающую роль банков во внутренних и внешних платежах и расчетах в современное время, управление ликвидностью банков стало одним из важнейших вопросов, в связи с чем необходимо определить способы управления ликвидностью в самые критические периоды — даже во время экономического кризиса.
Методология исследования – ссылаясь на практику, экономическую литературу, а также требования и положения законодательства были определены способы управле-ния ликвидностью, а также  отмечена информация о плане действий.
Практическая значимость исследования - учитывая роль банков в экономике страны и необходимость повышения эффективности их деятельности практическая значимость исследования является достаточно высокой.
Результаты исследования – были определены шаги, которые должны предпри-нять банки в докризисный период, а также шаги, которые необходимо предпринять в период кризиса.
Оригинальность и научная новизна исследования - выявлены риски ликвид-ности в банках и определены направления принятия превентивных мер, исходя из чего внесены предложения по снижению уязвимости банков в период кризиса.