Böhran şəraitində bankların likvidliyinin idarə edilməsi
Təqdiqatın məqsədi – müasir dövrdə ölkədaxili və ölkəxarici ödənişlərdə və hesablaş-maarda  bankların rolunun gündən-günə artdığını nəzərə alaraq bankların likvidliyinin idarə edilməsi də ən zəruri məsələlərdən birinə çevrilmişdir. Məhz bu səbəbdən də likvidliyin ən kritik dönəmlərdə - iqtisadi böhran zamanı da idarə edilməsinin yolları müəyyən olunmalıdır.
Tədqiqatın metodologiyasını – təcrübədən, iqtisadi ədəbiyyatlardan, o cümlədən qa-nunvericiliyin tələb və müddəalarından irəli gələrək likvidliyin idarə edilməsi yolları müəy-yən olunmuş və tədbirlər planı barədə məlumatlar qeyd olunmuşdur.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti -  bankların ölkə iqtisadiyyatında rolunu və onların fəa-liyyətinin effektivliyinin artırılma zəruriliyini nəzərə alaraq bu tədqiqatın əhəmiyyəti yüksək hesab edilir.
Tədqiqatın nəticələri – nəticə etibarilə banklar tərəfindən böhrandan öncə dönəmində görülməli işlər, o cümlədən böhran zamanı atılacaq addımlar barədə məlumatlar əlavə olun-muşdur.
Təqdiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – banklarda likvidlik risklərinin müəyyən olun-ması, önləyici tədbirlərin görülməsi və bundan irəli gələrək böhran zamanı bankların daha az mənfi təsirə məruz qalması üçün təkliflər verilmişdir.

Liquidity management of banks in crisis conditions
The purpose of the research  - given the growing role of banks in internal and external payments and settlements in modern times, bank liquidity management has become one of the most important issues. That is why it is necessary to determine how to manage liquidity in the most critical periods - even during an economic crisis.
The methodology of the research – referring to practice, economic literature, as well as the requirements and provisions of the legislation, methods of liquidity management were determined, and information about the action plan were noted.
The practical importance of the research – showing the essential role of banks in the country's economy and the need of increasing the efficiency of their activities, the importance of this research is quite high.
The results of the research – is to identify the steps that banks should take in the pre-crisis period, as well as the steps that need to be taken during the crisis.
The originality and scientific novelty of the research - is the identification of liquidity risks in banks and the adoption of preventive measures, based on this, proposals were made to reduce the vulnerability of banks during the crisis.