Beynəlxalq Əmək Təşkilatinin (BƏT) əmək statistikasina dair tələbləri və Azərbaycanda əmək statistikasinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri
Tədqiqatın  məqsədi - müasir mərhələdə əmək statistikasına dair beynəl­xalq tələbləri nəzərə almaqla Azərbaycanda əmək statistikasının təkmilləşdirilməsi üzrə nəzəri və praktiki əhəmiyyəti olan tövsiyələr işləyib hazırlamaqdan ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat prosesində elmi dərketmənin müxtəlif metod və vasitələrindən, o cümlədən abstrakt-məntiqi üsuldan, təsnifatlaşdırma, təh­­lil, sintez və s. me-todlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın praktiki əhəmiyyəti - tədqiqatın nəticələrinin və təklif edilən töv­­siyələrin ölkədə əmək bazarının vəziyyəti və  inkişafı üzərində statistik müşa­hidə prosedurunun təkmil-ləşdirilməsi, həmçinin beynəlxalq standartlara uzlaş­dırıl­ması prioritetlərinin əsaslandırıl-masında mühüm əhəmiyyəti ola bilər.
Tədqiqatın nəticələri - beynəlxalq standartlara uyğun əmək bazarının statistik ölçül-məsi imkanları qiymətləndirilmişdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqat prosesində beynəlxalq standartlara uyğun olaraq əmək statistikasının təkmilləşdirilməsi istiqamətləri, xüsusilə əmək məsələləri, yeni və gizli əməyin formalarının ölçülməsinə imkan verən iş yerlərinin yeni təsnifatının ha-zırlanması, dayanıqlı inkişafın məqsədlərinin monitorinqinin informasiya bazasının genişlən-dirilməsi, “informasiya inqilabı” çağırışı kontekdsində əmək sferasında məlumatların top­lan­masının yeni metod və mənbələrinin (“iri həcmli” - big data), axtarılıb tapılması və  onların şəf­faflığının təmin edilməsi  və s. əsaslandırılmışdır.
Acar sözlər: əmək bazarı, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı, beynəlxalq standart, əmək statis-tikası, işçi qüvvəsi, iş vaxtı, statistik məlumat, statistik göstərici.

Requirements of International Labor Organization (ILO) on labor statistics and ways to improve labor statistics in Azerbaijan
The purpose of the research is the development of theoretical and practical recom-mendations for the improvement of labor statistics in Azerbaijan with the registration of international requirements for labor statistics at the present stage.
The methodology of the research - in the process of research, different methods and means of scientific cognition are used, including abstract-logical method, classification, analysis, synthesis, etc.
The practical importance of the research - the results of the study and the recommendations may have a value in justifying the priorities of improving the procedure of statistical observation for the state and development of the market and the development of the labor market.
The results of the research - assessed the possibility of statistical measurement of labor market in accordance with international standards.
The originality and scientific novelty of the research - directions for improving labor statistics in accordance with international standards in the process of research, features of labor issues, development of new classifications of jobs that allow measuring new and hidden forms of labor, expanding the database of sustainable development goals, work in the conditions of the "information revolution » the search for new methods and sources of data collection in the field of "big data" and ensuring their transparency, etc. is justified.