Kredit siyasətinin elementləri və real iqtisadiyyata kredit investisiyalarının stimullaşdırılması
Tədqiqatın məqsədi - Azərbaycan Respublikasında real iqtisadiyyata kredit qoyuluş-larının səmərəliliyinin artırılması imkanları və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətləri üçün kredit siyasətinin öyrənilməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyası - tədqiqat zamanı analiz və sintez, deduksiya və induksiya, istinad və elmi ədəbiyyatın ümumiləşdirilməsi, nəzəri modelləşdirmə, qruplaşdırma və müqa-yisə kimi üsullardan istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti - ölkədə ixrac-idxal əməliyyatlarının və ticarətin vəziy-yətinin təhlilidir.
Tədqiqatın nəticələri. Məqalədə aparılan təhlillər göstərdi ki, prioritet inkişaf üçün mal və xidmətlər bazarı ölkədə nağdsız pul dövriyyəsinin təkmilləşdirilməsini tələb edir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi - Azərbaycan Respublikasında ixrac mövqe-lərinin yaxşılaşdırılması üçün tövsiyələrin işlənib hazırlanmasından ibarətdir.

Elements of a credıt polıcy and ıncentıves of credıt ınvestments ın the real economy
The purpose of the research is to study the credit policy in the Republic of Azerbaijan for the possibility of increasing the efficiency of credit investments in the real economy and directions for its improvement.
The methodology of the research - both general theoretical methods analysis and synthesis, deduction and induction, generalization of reference and scientific literature, theoretical modeling, methods of grouping, and comparison were used.
The practical importance of the research is the analysis of export-import operations and the state of trade in the country.
The results of the research - the analysis carried out in the article showed that the market of goods and services for priority development requires the improvement of non-cash money circulation in the country.
The originality and scientific novelty of the research consist of the development of recommendations for improving export positions in the Republic of Azerbaijan.